Trwa ładowanie...

Wege święta? To nie jest takie trudne, jak myślisz!

Po postnej wigilii wielu z nas marzy o mięsnych świątecznych smakołykach. Coraz częściej jednak świąteczny stół przychodzi nam dzielić z osobami, które mięsa nie jedzą. Bez problemów możemy przygotować w domu wegetariańskie potrawy, które zasmakują nawet zagorzałym mięsożercom. Oto kilka naszych propozycji.

Wege święta? To nie jest takie trudne, jak myślisz!Źródło: 123RF
d1znt9c
d1znt9c

Pasztety warzywne w smaku nie ustępują tym zrobionym z mięsa i podrobów. Do tego są zdrowe i zdecydowanie mniej kaloryczne. Do przygotowania takich pasztetów możemy użyć wielu warzyw. Brokuły, marchewka, seler korzeniowy, czy grzyby to idealne składniki. Aby nasze warzywne pasztety się udały, musimy odpowiednio rozdrobnić jarzyny i doprawić je solą, pieprzem, czasem gałką muszkatołową, chili lub kurkumą. Spoiwem, który utrzyma pasztet w odpowiednim kształcie, są jajka i bułka tarta. Pieczemy je w kąpieli wodnej, by jarzyny nie przypaliły się i nie zrobiły gorzkie.

Czy można zastąpić mięso w świątecznej pieczeni? Oczywiście, że jest to możliwe! Na pomoc przychodzi... soczewica. Ugotowaną z ryżem soczewicę łączymy ze startymi na tarce i obsmażonymi warzywami: marchewką, pietruszką, cebulą i czosnkiem. Suszone grzyby moczymy, gotujemy w tej samej wodzie, kroimy drobno i dodajemy do warzywnej masy. Wszystko doprawiamy ulubionymi ziołami, solą i pieprzem, dodajemy jajka i mąkę kukurydzaną, masę schładzamy, owijamy natłuszczoną folią aluminiową i pieczemy przez godzinę, następnie odwijamy folię i podpiekamy na rumiano. Taka wegetariańska pieczeń jest bardzo smaczna również na zimno.

Lazanki is traditional Polish dish made of pasta mixed with cabbage or sauerkraut. 123RF
Lazanki is traditional Polish dish made of pasta mixed with cabbage or sauerkraut. Źródło: 123RF

Tradycyjny bigos aż kapie od mięsa i tłuszczu. Można również przygotować go w wersji wegetariańskiej, jak bigos wigilijny, który z założenia musi być postny. W bigosie najważniejsze jest odpowiednio długie duszenie kapusty. Jeśli dodamy do niej zamiast mięsa boczniaki, pieczarki w całości i dobrej jakości wędzone śliwki suszone, a następnie będziemy wszystko dusić kilka godzin, nasz bigos będzie równie smaczny i o wiele zdrowszy.

d1znt9c

Ryba po grecku bez ryby? To oczywiście niemożliwe. Można jednak zrobić alternatywą wegetariańską wersję tego dania. Potrawa ta będzie równie udana, jeśli rybę zastąpimy np. panierowanymi w mące, jajku i bułce tartej, a następnie obsmażonymi plastrami... selera. Usmażone plasterki przykrywamy startymi warzywami: marchewką, pietruszką, posiekanymi pomidorami, cebulą i czosnkiem. Dodajemy koncentrat pomidorowy, trochę wody i przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach i sól, a wszystko zapiekamy przez godzinę w piekarniku.

Carpaccio z wołowiny lub piersi z kaczki to delikates, który znajdziemy na wielu świątecznych stołach. Jeśli jednak planujemy gościć w święta wegetarian, zastąpmy mięso - burakami. Upieczone w folii warzywa schładzamy, obieramy ze skórki i kroimy na szatkownicy na cienkie plasterki. Doprawiamy dressingiem z oliwy z oliwek, octu balsamicznego, miodu, soli i pieprzu oraz posypujemy posiekanymi orzechami, prażonym słonecznikiem i listkami rukoli. Wytwornie, pięknie i smacznie!

Wegetarianie znają zapewne bezmięsną wersję smalcu. Ten dodatek do chleba zrobi furorę na każdej świątecznej kolacji czy śniadaniu. Podstawą smalcu dla jaroszy jest biała fasola z puszki, którą bardzo dokładnie musimy zmiksować. Kilka cebul kroimy drobno i podsmażamy na oleju, dość drobno kroimy również suszone śliwki. Wszystkie składniki łączymy, doprawiamy pieprzem i majerankiem i mieszamy, uważając, żeby cebula i śliwki pozostały w kawałkach. Wstawiamy fasolowy smalec do lodówki i po kilku godzinach jest on gotowy do jedzenia.

Aromatyczny sos to znakomite uzupełnienie wielu potraw. Sos pieczeniowy, który najczęściej podajemy, spokojnie możemy jednak zastąpić warzywnym. Wystarczy pokroić bardzo drobno jarzyny: marchew, pietruszkę, seler, cebulę i czosnek i podsmażyć je na oliwie na rumiano. Następnie zalewamy bulionem warzywnym, dodajemy koncentrat pomidorowy, sos sojowy i trochę miodu i dusimy wszystko, aż połowa płynu wyparuje. Doprawiamy solą i pieprzem i wszystko miksujemy na gładki sos.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1znt9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znt9c
Więcej tematów