Wege święta? To nie jest takie trudne, jak myślisz!
Po postnej wigilii wielu z nas marzy o mięsnych świątecznych smakołykach. Coraz częściej jednak świąteczny stół przychodzi nam dzielić z osobami, które mięsa nie jedzą. Bez problemów możemy przygotować w domu wegetariańskie potrawy, które zasmakują nawet zagorzałym mięsożercom. Oto kilka naszych propozycji.
Pasztety warzywne w smaku nie ustępują tym zrobionym z mięsa i podrobów. Do tego są zdrowe i zdecydowanie mniej kaloryczne. Do przygotowania takich pasztetów możemy użyć wielu warzyw. Brokuły, marchewka, seler korzeniowy, czy grzyby to idealne składniki. Aby nasze warzywne pasztety się udały, musimy odpowiednio rozdrobnić jarzyny i doprawić je solą, pieprzem, czasem gałką muszkatołową, chili lub kurkumą. Spoiwem, który utrzyma pasztet w odpowiednim kształcie, są jajka i bułka tarta. Pieczemy je w kąpieli wodnej, by jarzyny nie przypaliły się i nie zrobiły gorzkie.
Czy można zastąpić mięso w świątecznej pieczeni? Oczywiście, że jest to możliwe! Na pomoc przychodzi... soczewica. Ugotowaną z ryżem soczewicę łączymy ze startymi na tarce i obsmażonymi warzywami: marchewką, pietruszką, cebulą i czosnkiem. Suszone grzyby moczymy, gotujemy w tej samej wodzie, kroimy drobno i dodajemy do warzywnej masy. Wszystko doprawiamy ulubionymi ziołami, solą i pieprzem, dodajemy jajka i mąkę kukurydzaną, masę schładzamy, owijamy natłuszczoną folią aluminiową i pieczemy przez godzinę, następnie odwijamy folię i podpiekamy na rumiano. Taka wegetariańska pieczeń jest bardzo smaczna również na zimno.
Tradycyjny bigos aż kapie od mięsa i tłuszczu. Można również przygotować go w wersji wegetariańskiej, jak bigos wigilijny, który z założenia musi być postny. W bigosie najważniejsze jest odpowiednio długie duszenie kapusty. Jeśli dodamy do niej zamiast mięsa boczniaki, pieczarki w całości i dobrej jakości wędzone śliwki suszone, a następnie będziemy wszystko dusić kilka godzin, nasz bigos będzie równie smaczny i o wiele zdrowszy.
Ryba po grecku bez ryby? To oczywiście niemożliwe. Można jednak zrobić alternatywą wegetariańską wersję tego dania. Potrawa ta będzie równie udana, jeśli rybę zastąpimy np. panierowanymi w mące, jajku i bułce tartej, a następnie obsmażonymi plastrami... selera. Usmażone plasterki przykrywamy startymi warzywami: marchewką, pietruszką, posiekanymi pomidorami, cebulą i czosnkiem. Dodajemy koncentrat pomidorowy, trochę wody i przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach i sól, a wszystko zapiekamy przez godzinę w piekarniku.
Carpaccio z wołowiny lub piersi z kaczki to delikates, który znajdziemy na wielu świątecznych stołach. Jeśli jednak planujemy gościć w święta wegetarian, zastąpmy mięso - burakami. Upieczone w folii warzywa schładzamy, obieramy ze skórki i kroimy na szatkownicy na cienkie plasterki. Doprawiamy dressingiem z oliwy z oliwek, octu balsamicznego, miodu, soli i pieprzu oraz posypujemy posiekanymi orzechami, prażonym słonecznikiem i listkami rukoli. Wytwornie, pięknie i smacznie!
Wegetarianie znają zapewne bezmięsną wersję smalcu. Ten dodatek do chleba zrobi furorę na każdej świątecznej kolacji czy śniadaniu. Podstawą smalcu dla jaroszy jest biała fasola z puszki, którą bardzo dokładnie musimy zmiksować. Kilka cebul kroimy drobno i podsmażamy na oleju, dość drobno kroimy również suszone śliwki. Wszystkie składniki łączymy, doprawiamy pieprzem i majerankiem i mieszamy, uważając, żeby cebula i śliwki pozostały w kawałkach. Wstawiamy fasolowy smalec do lodówki i po kilku godzinach jest on gotowy do jedzenia.
Aromatyczny sos to znakomite uzupełnienie wielu potraw. Sos pieczeniowy, który najczęściej podajemy, spokojnie możemy jednak zastąpić warzywnym. Wystarczy pokroić bardzo drobno jarzyny: marchew, pietruszkę, seler, cebulę i czosnek i podsmażyć je na oliwie na rumiano. Następnie zalewamy bulionem warzywnym, dodajemy koncentrat pomidorowy, sos sojowy i trochę miodu i dusimy wszystko, aż połowa płynu wyparuje. Doprawiamy solą i pieprzem i wszystko miksujemy na gładki sos.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl