Boczniaki - wyjątkowe grzyby nie tylko na obiad
Te jadalne grzyby uprawne pochodzą z Chin, a w ostatnich latach coraz częściej spotkać je można w polskich sklepach. Największa popularnością cieszą się dwa gatunki: boczniak ostrygowy i cytrynowy. To produkty o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Są doskonałym źródłem białka, witamin i soli mineralnych. A w dodatku świetnie smakują w różnej postaci. Przedstawiamy korzyści płynące z ich konsumpcji i propozycję podania.
Te jadalne grzyby uprawne w ostatnich latach coraz częściej spotkać je można w polskich sklepach. Największa popularnością cieszą się dwa gatunki: boczniak ostrygowy i cytrynowy. Można je również hodować w ogródku lub na balkonie. To produkty o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Są doskonałym źródłem białka, witamin i soli mineralnych. A w dodatku świetnie smakują podane w różnorakiej formie. Przedstawiamy korzyści płynące z ich konsumpcji i propozycję podania.
Wartości odżywcze
Główną zaletą boczniaków jest wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka. W ich składzie znajdziemy komplet witamin z grupy B, witaminę D i witaminę C (100 g pokrywa 15 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik u osoby dorosłej). W odróżnieniu od leśnych grzybów są bogate w sole mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk. Dzięki niskiej zawartości sacharydów są niskokaloryczne (35-50 kcal w 100g świeżej masy owocników). Dodatkowym atutem jest niska zawartość tłuszczu, przy wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. kwasu alfa-linolenowego.
Naturalne lekarstwo
Boczniaki są interesującym obiektem badań medycznych, zainspirowanych medycyną i tradycją azjatycką. Ich regularna konsumpcja obniża stężenie cholesterolu i poziom cukru we krwi. Z kolei u osób z arteriosklerozą poprawia się stan naczyń krwionośnych. Ponadto, grzyby te zawierają ergotioneinę - przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się. Warto wiedzieć, że nie tracą tego składnika nawet podczas gotowania.
W ekstrakcie boczniaka znajduje się aktywna substancja pleuran, która - jak udowodnili japońscy naukowcy - może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Z kolei badacze ze Słowacji wyizolowali z boczniaka beta-glukan. Związek ten wzmacnia odporność organizmu i zwalcza niektóre nowotwory.
Smaczne o każdej porze dnia
Są delikatne, dlatego należy je myć ostrożnie i niezbyt długo, aby nie nasiąknęły wodą. Najlepiej w kuchni sprawdzają się kruche kapelusze. Po ugotowaniu można je wykorzystać do sałatki, zupy, a także jako farsz do naleśników lub pierogów. Świetnie nadają się do omletu lub jako wegetariańska alternatywa dla klasycznego schabowego. Można je zamrażać, suszyć i marynować. Grillowane warto połączyć z serem i podać w formie pysznych tostów.
x-news.pl/mp/WP Kuchnia