Taśmy LED w kuchni. Sprawdź, gdzie warto je zamontować!
Taśmy LED to rodzaj oświetlenia, które doskonale sprawdzi się w kuchni. Nie dość, że pełni funkcje praktyczne to jeszcze stanowi efektowny sposób na wykończenie wnętrza. A gdzie można je zamontować? Warto zapoznać się z trzema pomysłami.
Taśma LED w kuchni – czy to dobry pomysł?
Na początku warto zaznaczyć, że taśmy LED nie powinny stanowić głównego oświetlenia w kuchni. Generują zbyt słabe światło, aby mogły być wystarczające. Sprawdzą się natomiast w roli dodatkowych punktów, które doświetlają najważniejsze miejsca w pomieszczeniu. Jednocześnie, można je tak wmontować w meble, aby były praktycznie niewidoczne i nie psuły charakteru zabudowy.
Oświetlenie LED jest też energooszczędne i ekonomiczne. Taśmy pozwalają dotrzeć w trudno dostępne miejsca, a dzięki możliwości zmiany barwy i koloru światła, można w pełni dopasować je nie tylko do swoich potrzeb, ale także wystroju. Odpowiednio dobrany produkt będzie spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa – trzeba pamiętać, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym często występuje zwiększona wilgotność, więc ważne jest to, aby taśmy były wodoszczelne.
Gdzie zamontować taśmy LED? 3 pomysły na oświetlenie w kuchni
Taśmy LED pozwalają stworzyć praktyczny i jednocześnie efektowny projekt dodatkowego oświetlenia. Najczęściej montowane są:
● pod górną szafką a nad blatem roboczym;
● przy cokołach oraz na górnych szafkach;
● w szklanych witrynach kuchennych.
Podszafkowe oświetlenie LED w kuchni
Podszafkowe oświetlenie LED to obecnie standard podczas projektowania kuchni. Taśmy są schowane pod meblami, nie psują ostatecznego efektu wizualnego, a emitują światło, które bardzo dobrze sprawdza się na co dzień w różnych sytuacjach.
Podszafkowe taśmy LED to podstawowy sposób na doświetlenie blatu roboczego, zwłaszcza wieczorem, gdy górne lampy okazują się niewystarczające. To znacząco ułatwia gotowanie i przygotowywanie posiłków. Ważne jest jedynie, aby listwy umieścić blisko przedniej krawędzi szafki.
Taśmy LED na szafkach i cokołach
Taśmy LED montowane nad blatem kuchennym to zdecydowanie najpopularniejsza opcja, ale z pewnością niejedyna. Równie często mocowane są w przestrzeni między cokołem a dołem dolnych szafek oraz na górnej zabudowie.
Wtedy najczęściej spełniają funkcję dekoracyjną – wyglądają nowocześnie i efektownie. Jednocześnie delikatne, rozproszone światło emitowane przez taśmy ledowe daje wrażenie przytulności.
Pomysł na taśmy LED w kuchni ma też swoje dodatkowe zalety. Gdy lokatorzy korzystają z pomieszczenia w nocy, nie muszą włączać głównego światła, które mogłoby powodować dyskomfort po wyjściu z ciemnej sypialni. W tym wypadku warto od razu pomyśleć o systemie z czujnikami, który umożliwia automatyczne załączanie się taśm, gdy wykryty zostanie ruch. Czujniki są również odpowiedzialne za wyłączanie światła po wyjściu domowników z pokoju.
Tego typu rozwiązanie jest zwykle stosowane w domach i mieszkaniach typu smart home, ponieważ wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci oraz osób starszych.
Taśmy LED w witrynach kuchennych
Taśmy ledowe można zamontować także bezpośrednio w meblach – najlepiej sprawdza się to w przypadku witryn kuchennych z przeszklonymi drzwiczkami. To prosta i tania metoda na nadanie meblom zupełnie innego charakteru. W przypadku nowoczesnej zabudowy, ze szklanymi półkami, oświetlenie wewnątrz szafki podkreśli minimalistyczny design. W bardziej klasycznych meblach taśmy znajdujące się nad najwyższą z półek dadzą klimatyczny, bardzo przytulny i domowy efekt, przy okazji eksponując luksusową zastawę czy szklane kieliszki.
I chociaż w tym wypadku taśmy LED mają przede wszystkim ozdobić wnętrze, mogą okazać się również całkiem praktyczne.
Jak wybrać taśmę LED do kuchni?
Taśma LED może stanowić funkcjonalną ozdobę wnętrza, trzeba jednak dobrze wybrać odpowiedni model. Co jest ważne? Przede wszystkim moc. Taśmy ledowe nie stanowią głównego punktu oświetleniowego, jednak, aby wystarczająco doświetlały blat czy szafki, nie mogą być zbyt słabe. Za optymalną wartość przyjmuje się moc między 8 a 12 W. Gdy taśmy LED spełniają głównie funkcję dekoracyjną ten parametr może być nieco niższy.
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest barwa światła – może być ciepła, zimna lub neutralna. Nie zaleca się łączenia różnych tonacji barwowych, dlatego najlepiej dopasować taśmy do pozostałych punktów świetlnych oraz do aranżacji (w przytulnej kuchni w stylu retro czy rustykalnym wnętrzu lepsze będzie ciepło światło, a w nowoczesnych, skandynawskich projektach – zimne).
Na koniec dobrze sprawdzić długość taśmy – zwykle wynosi ona od 100 cm do nawet 500 cm. Chociaż można ją dowolnie przycinać oraz łączyć lepiej nie dokładać sobie pracy, skoro można zakupić produkt dopasowany do swoich potrzeb.
Taśmy LED sposobem na aranżację kuchni
Taśmy LED to praktyczny i estetyczny sposób na wyjątkowy wystrój kuchni. Mogą doświetlać blat roboczy, eksponować zastawę lub zwiększać bezpieczeństwo korzystania z pomieszczenia nocą. Co więcej, dzięki temu, że są niedrogie, proste w montażu i można je całkowicie schować za różnymi elementami, dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Warto o nich pamiętać projektując lub wprowadzając zmiany w swojej kuchni.
WP Kuchnia na: