Trwa ładowanie...

Szafran – jedna z najdroższych przypraw. Jakie ma zastosowanie?

Szafran to charakterystyczna przyprawa, która efektownie wygląda, ma ciekawy smak i szereg zastosowań w kuchni i medycynie. Można dodawać ją do dań z tradycyjnej kuchni polskiej, ale doskonale podkreśla też smak tych orientalnych. No dobrze, ale dlaczego właściwie warto postawić na szafran?

Szafran – jedna z najdroższych przypraw. Jakie ma zastosowanie?Źródło: Archiwum prywatne
d1l3kkt
d1l3kkt

Charakterystyczna “gorycz”, która nadaje charakteru potrawom

Szafran ma bardzo charakterystyczny, nieco gorzki smak. Można w nim też rozpoznać nuty korzenne. Do czego powinno się go dodawać? Tak naprawdę do wszystkiego! Podkreśla smak potraw wytrawnych, ale także tych na słodko. Ryby, owoce morza, mięsiwa różnego rodzaju oraz zupy – to tylko niektóre z propozycji. Jesteście fanami paelli? Jeśli robicie ją samodzielnie, koniecznie musicie doprawić odrobiną szafranu!

Jeśli zaś chodzi o słodycze, to na rynku można kupić charakterystyczne, szafranowe ciasteczka. Dodaje się go także do niektórych ciast drożdżowych oraz słodkich bułeczek.

Czym właściwie jest szafran i jakie ma właściwości?

Produkt ten pozyskuje się z wysuszonych słupków krokusa. Szafran jest jedną z najdroższych przypraw, ale zdecydowanie wart jest swojej ceny. Walory smakowe to jedna sprawa, ale nie wszyscy wiedzą, że jest on źródłem wielu witamin i mikroelementów. Ma zbawienny wpływ na nasz organizm i to na wielu różnych płaszczyznach.

Dostarcza nam między innymi: potas, miedź, cynk, kwas foliowy i witaminę C oraz A. Jeśli często się przeziębiacie i chcecie wzmocnić swoją odporność, to naprawdę warto włączyć go do swojej diety. Jest to także skuteczny środek przeciwbólowy, który pomaga ukoić między innymi bolączki związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo poprawia krążenie.

Zobacz też: 5 naturalnych afrodyzjaków, masz je w kuchni

Szafran zawiera też szereg olejków eterycznych i jest silnym przeciwutleniaczem. Przyprawa ta powinna być jedzona przez mężczyzn, ponieważ chroni plemniki przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników. Co ciekawe, to właśnie szafran jest jednym ze składników leków antydepresyjnych! Dzięki swoim właściwościom przyczynia się do zwiększania stężenia serotoniny i dopaminy w organizmie. Jego regularne spożywanie może więc po prostu... poprawić nam humor i ukoić zszargane nerwy.

d1l3kkt

Jeśli nie jesteście przekonani, do czego go używać i czy potrawy będą smakować odpowiednio, to na początku próbujcie z małymi ilościami. Dodajcie odrobinę szafranu do ulubionego makaronu, zupy albo przygotowywanej przez was ryby. Osobiście polecam wam przepyszny i oryginalny bulion, którego jednym ze składników jest właśnie szafran. W jaki sposób go przygotować? Pod spodem znajdziecie wszystkie niezbędne składniki oraz instrukcje.

Bulion po magnacku

Niezbędne składniki:
• 1 kura
• ½ kg wołowiny na rosół lub gicz cielęca
• 3 marchewki
• 1 pietruszka
• ½ selera
• 1 cebula
• 2 liście laurowe
• 4 ziarenka ziela angielskiego
• 1 goździk
• 1 gwiazdka anyżu
• sól
• kwiat muszkatołowy
• szafran
• gałązka lubczyku

Do podania:
• żółtka (po 1 na filiżankę)
• kilka plasterków limonki
• świeżo zmielony pieprz
• natka pietruszki

d1l3kkt

Opis przygotowania: mięso umyć i podzielić na mniejsze kawałki. Włożyć do garnka. Dorzucić warzywa (wcześniej warto opiec je na suchej patelni lub w piekarniku, ew. opalić palnikiem). Zalać zimną wodą. Przyprawić liściem laurowym, zielem angielskim, goździkiem i gwiazdką anyżu. Posolić, przykryć i zagotować. Następnie gotować przez minimum godzinę. Przyprawić kwiatem muszkatu, szafranem i lubczykiem. Przykryć i gotować przez 10-15 minut. Bulion przecedzić. Nalać do filiżanek. Podawać z cząstką limonki i surowym żółtkiem. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem, udekorować natką pietruszki.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1l3kkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l3kkt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj