Trwa ładowanie...

Sos boloński z cebuli i pomidorów. Jak przygotować friggione?

Jeden ze sztandarowych specjałów kuchni bolońskiej, który na pewno zadowoli również polskie podniebienia. Prosta potrawa z cebuli oraz pomidorów świetnie smakuje na ciepłej grzance, sprawdzi się także jako dodatek do dań mięsnych. Jak przygotować friggione?

Przygotowanie friggione jest dość prostym zadaniemPrzygotowanie friggione jest dość prostym zadaniemŹródło: 123RF
d4eihbx
d4eihbx

Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania, to jedna z kolebek włoskiej kuchni, którą dziś ceni cały świat. To tutaj narodziła się np. receptura ragù, czyli mięsnego sosu do makaronu, mającego jednak niewiele wspólnego z popularnym także w Polsce sosem bolońskim (bazą ragù jest drobno posiekana, długo duszona wołowina, której smaku i aromatu dodają podsmażone warzywa oraz pomidory). Bolonia słynie z wyśmienitych makaronów i pierożków, zwłaszcza tagliatelle i tortellini. Dumą regionu jest też klasyczny miejscowy "street food" – piadine, cienkie placki serwowane z szynką i serami, w tym kremowym squacquerone.

Oryginalne receptury najsłynniejszych lokalnych przysmaków przechowywane są w archiwum Bolońskiej Izby Handlowej. Od XIX wieku znajduje się tam również przepis na friggione, czyli prostą, ale pyszną potrawę przyrządzaną na bazie cebuli i pomidorów.

Specjał może być pysznym dodatkiem do wędlin, grzanek czy świeżego pieczywa, sprawdzi się również jako dodatek do rozmaitych potraw mięsnych. Dobrze komponuje się także z polentą – uwielbianą przez Włochów masą z mąki kukurydzianej gotowanej w wodzie lub mleku.

Gotowanie makaronu. Nie popełniaj tych błędów

Przygotowanie friggione nie powinno dostarczyć większych problemów nawet osobom o niewielkim doświadczeniu kulinarnym.

d4eihbx

Cebula – wartości odżywcze

Podstawą friggione jest cebula – jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka, obecne w jego diecie od kilku tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie przypisywano mu niezwykłe moce, m.in. zdolność wskrzeszania zmarłych. Nieprzypadkowo wiele ówczesnych malowideł ściennych przedstawia kapłanów trzymających w dłoni cebulę.

To popularne do dziś warzywo występuje w różnych odmianach, wyróżniających się kolorem, może być on biały, żółty lub czerwony. Do przygotowania friggione najlepiej nadaje się cebula biała, charakteryzująca się ostrym smakiem wynikającym z większej zawartości związków siarkowych, zwłaszcza allicyny i alliny, które odpowiadają także za właściwości terapeutyczne produktu, w tym działanie przeciwbakteryjne. Nie bez powodu cebula jest bowiem uznawana za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków.

Popularne warzywo stanowi też bogate źródło witaminy C, dostarcza solidnej dawki witaminy K oraz witamin z grupy B. Zawiera sporo fosforu, żelaza, wapnia, miedzi, cynku, magnezu, chromu czy selenu. Jest skarbnicą flawonoidów, które działają jak naturalne antyoksydanty, dzięki czemu regularne spożywanie cebuli pomaga chronić organizm przed licznymi chorobami cywilizacyjnym, zwłaszcza schorzeniami układu krążenia oraz nowotworami.

Sos pomidorowy 123RF
Źródło: 123RF

Przepis na friggione

Przygotowanie friggione jest dość prostym zadaniem. Potrzebujemy 2-2,5 kilograma białej cebuli, którą obieramy i drobno siekamy, po czym przekładamy do dużej miski i posypujemy cukrem (łyżeczka) oraz grubą solą morską (łyżeczka). Odstawiamy na 3-4 godziny, od czasu do czasu mieszając.

d4eihbx

Następnie cebulę wraz z wytworzonym sokiem przekładamy na dużą patelnię lub do głębokiego rondla i dodajemy dwie łyżeczki smalcu wieprzowego (zdaniem smakoszy jest to składnik obowiązkowy, ale wegetarianie i osoby dbające o linię mogą go zastąpić oliwą z oliwek). Dusimy na małym ogniu przez dwie godziny, regularnie mieszając drewnianą łyżką.

Gdy cebula nabierze złocistego koloru dodajemy 200 g pomidorów, świeżych (obranych ze skórki i pozbawionych gniazd nasiennych) lub z puszki, pokrojonych na małe kawałki. Kontynuujemy gotowanie na małym ogniu przez kolejne 1,5 godziny, aż potrawa nabierze konsystencji gęstego kremu. Na koniec doprawiamy ją solą i pieprzem.

Potrawę warto przygotować dzień wcześniej, by składniki zdążyły się odpowiednio "zmacerować". Jak wiele innych włoskich przysmaków, także friggione ma wiele lokalnych odmian, w których potrawa jest wzbogacana np. pieczoną papryką czy drobno pokrojoną kiełbasą. Ze składnikami możemy poeksperymentować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eihbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eihbx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj