Smakołyki dla małych i dużych. Przyrządzisz je w prosty sposób
Lody domowej roboty? Hot dogi na zawołanie? Jedzenie gofrów bez konieczności wybrania się nad Bałtyk? Te i inne smakołyki są w zasięgu ręki, wystarczy mieć kilka prostych w obsłudze i niedrogich urządzeń, które umilą czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Wesołe miasteczko
Jaki przysmak kojarzy się z wesołym miasteczkiem? Oczywiście jest to przede wszystkim wata cukrowa. Wymyślił ją dentysta - Wiliam Morrison, który w 1897 r. skonstruował pierwszą na świecie maszynę do robienia waty cukrowej. Pomagał mu John Wharton zajmujący się produkcją cukierków. Wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ kiedy przedstawiono go w 1907 r. na Wystawie Światowej w Saint Louis, aż 70 tys. osób skusiło się na porcję waty. Koszt zakupu maszynki to około 100 zł. Urządzenie roztapia cukier do płynnej postaci, a wirówka unosi krople w powietrzu i te tworzą cienkie nitki nawijane na patyk. Watę można wzbogacić o różne barwniki. Jedna porcja to ok. 5 łyżeczek cukru, a więc od 100 do 120 kalorii.
Lody dla ochłody
Na pomysł połączenia jajek i śmietany oraz zamrożenie tej mieszanki wpadł Bernardo Buontalenti, który był architektem z Florencji. Pierwsze lody pojawiły się w XVI w. Obecnie każdy może je przyrządzić i wystarczy mieć do tego odpowiedni sprzęt. Najlepiej wybrać maszynkę dającą duże możliwości, a więc pozwalającą na zrobienie lodów miękkich i twardych. Urządzenia pozwalają też na przygotowanie jogurtów i sorbetów. Różnią się mocą, pojemnością i sposobem sterowania, a niektóre mają własny system chłodzenia.
Filmowy wieczór
Z kinem kojarzą się dwa przysmaki - popcorn i od niedawna również nachos. My zajmiemy się tym pierwszym, którego historia sięga 1885 r. Pierwszą maszynę wykonał Charles Cretors z Chicago. Do produkcji popcornu służy specjalna odmiana kukurydzy, którą sprowadza się z Meksyku. Wystarczy wsypać ziarna kukurydzy do miarki, wrzucić do maszynki, uruchomić ją i chwilę zaczekać. Po wyjęciu gotowej prażonej kukurydzy warto posypać ją solą i dodać trochę masła, żeby nie była sucha.
W wielkomiejskim stylu
Historia hot dogów jest bardzo ciekawa, ponieważ oto w XIX w. z Niemiec do Nowego Jorku przywędrowały frankfurterki. Stało się to za sprawą fali imigrantów z Europy. W 1871 r. na Coney Island pierwszy raz połączono frankfurterkę z bułką mleczną. Klasyczny nowojorski hot dog składa się z bułki, kiełbaski, musztardy, ketchupu i sosu cebulowego. Urządzenia do domowej produkcji hot dogów pozwalają na jednoczesne podgrzanie kiełbasek oraz bułki.
Nadbałtycki przysmak
Choć wakacje nad polskim morzem kojarzą nam się przede wszystkim z jedzeniem ryb, to jednak w przypadku deserów królują gofry. Oczywiście nie jest to polski specjał, a jego historia jest bardzo ciekawa. Początkowo gofry były waflami, które robiono w Belgii już w X w., jednak dopiero wynalezione w XVIII w. wafle z Liege uchodzą za te pierwsze. Na prawdziwą światową karierę belgijskie wafle musiały poczekać do 1958 r., kiedy pokazano je na brukselskim Expo. Na rynku są dwa rodzaje gofrownic - podstawowa i z funkcją opiekacza. Ten drugi pozwala na pieczenie tostów. Przy zakupie ważny jest parametr mocy, a ta może wynosić od 750 do 1700 W. Powierzchnia płytek wewnętrznych powinna być wykonana z materiału, do którego jedzenie nie będzie przywierać. Najlepiej wybrać gofrownicę teflonową, ponieważ nie wymaga użycia tłuszczu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski