Trwa ładowanie...

Smaki Polski: szklanka zdrowia prosto z Podlasia

Kwas buraczany, naturalny probiotyk, bogaty w antyoksydanty i witaminy to produkt, który może poprawić nasze zdrowie i samopoczucie. Wytwarzany od pokoleń jest jednym z charakterystycznych napojów w kuchni polskiej. Od niedawna jest też oficjalnie uznanym produktem tradycyjnym Podlasia.

Smaki Polski: szklanka zdrowia prosto z PodlasiaŹródło: 123RF
d3p83l0
d3p83l0

Kwas buraczany właśnie został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jaki jest ten napój? Z informacji na stronie ministerstwa dowiadujemy się, że typowy, zgodny z tradycyjną recepturą kwas powinien mieć czerwony kolor w ciemnym, amarantowym odcieniu. Z kolei w smaku powinien być kwaśny, z aromatem buraków, kiszonki i przypraw. Tak przygotowany napój możemy zarówno pić codziennie, jak i ugotować z niego zupę np. wigilijny barszcz.

Zgodnie z tradycją kwas na Podlasiu przygotowuje się w kamionkowym naczyniu. Wkłada się do niego obrane i pokrojone surowe buraki ćwikłowe. Dodaje się do nich czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Wszystkie składniki zalewa się osoloną wodą i odrobiną kwasu. Tak przygotowaną miksturę kisi się ok. 7 dni.

Kwas buraczany ma wiele korzystnych dla nas właściwości zdrowotnych. Warto więc, aby wprowadziły go do codziennej diety nie tylko osoby, które mieszkają na Podlasiu. Połączenie bogatych w witaminę C buraków i kwasu wzmacnia nasz układ odpornościowy i będzie świetnym domowym sposobem na walkę z przeziębieniem. Co więcej, kwas reguluje pracę jelit i wzmacnia układ krwionośny (będzie więc świetny dla osób cierpiących na anemię). Ponadto znakomicie sprawdzi się jako naturalny probiotyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p83l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p83l0
Więcej tematów