Trwa ładowanie...

Smaczna i zdrowa przekąska. Co warto wiedzieć o krewetkach?

Krewetki koktajlowe to jeden z popularniejszych rodzajów krewetek dostępnych w Polsce. Są mniejsze od królewskich i tygrysich, dlatego lepiej nadają się do wykorzystania w sałatkach i jako składnik sosów. W smaku krewetki koktajlowe przypominają mięso drobiowe, ale są zdecydowanie mniej kaloryczne. Za ich wyborem przemawia także cena. Co więcej, możemy je kupić już obrane i zamrożone, dzięki czemu przygotowanie krewetkowych potraw jest jeszcze łatwiejsze.

Krewetki koktajlowe są bardzo zdrowe i bogate w cenne składniki odżywczeKrewetki koktajlowe są bardzo zdrowe i bogate w cenne składniki odżywczeŹródło: 123RF
dxtlvjh
dxtlvjh

Krewetki koktajlowe – czym się różnią od królewskich i tygrysich

Na świecie żyje około 300 gatunków krewetek. Największe jadalne skorupiaki z tej rodziny to krewetki królewski, nieco mniejsze od nich są krewetki tygrysie. Ale najpopularniejsze, choć najmniejsze są krewetki koktajlowe. Rozmiar krewetek określa się, obliczając, ile mieści się ich w funcie, czyli ok. 450 g. Często na opakowaniach krewetek znajdują się tajemnicze oznaczenia i cyferki, np. 16/21 albo 31/40. To właśnie informacja o maksymalnej i minimalnej liczba krewetek na funt. Na tej podstawie ustalana jest cena. Krewetek koktajlowych jest w funcie oczywiście najwięcej, dlatego ich zakup wydaje się najbardziej opłacany.

Zasadniczym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie jest jednak przeznaczenie krewetek, czyli co zamierzamy z nich ugotować. Krewetki koktajlowe, z racji swoich gabarytów, będą najlepsze do przygotowania sałatek czy sosów. Z powodzeniem mogą też wylądować w daniach z makaronem, a nawet na pizzy.

Krewetki koktajlowe – wartości odżywcze

Krewetki koktajlowe są bardzo zdrowe i bogate w cenne składniki odżywcze. Dostarczą nam magnezu, potasu, fosforu, miedzi, selenu i cynku, a także witamin B3 i B12. Mogą być składnikiem diety osób odchudzających się. Krewetki koktajlowe zawierają niewiele tłuszczu, a są bogate w łatwo przyswajalne białko, które powinno być fundamentem zdrowego i zbilansowanego sposobu żywienia. Z rozwagą należy je jednak podawać dzieciom, ponieważ krewetki koktajlowe mogą wywołać reakcje alergiczne.

Smacznego: przepis na placuszki dyniowe

Krewetki koktajlowe – kalorie

Krewetki koktajlowe są zdecydowanie mniejsze od tygrysich, ale nijak nie ujmuje to ich smakowi ani wartościom odżywczym. Smakosze określają je jako najbardziej zbliżone do mięsa drobiowego, a krewetki koktajlowe są zdecydowanie mniej kaloryczne. W 100 g mrożonych krewetek koktajlowych jest niespełna 80 kalorii i 17 g łatwo przyswajalnego białka i bardzo mało tłuszczu.

dxtlvjh

Krewetki koktajlowe – zastosowanie w kuchni

Mięso krewetek koktajlowych jest delikatne i nie wymaga długiej obróbki termicznej, co sprawia, że znajduje wiele zastosowań w kuchni. Wystarczy kilka chwil smażenia albo gotowania, żeby uzyskać smakowite danie. Najpopularniejsze są krewetki koktajlowe smażone na maśle z czosnkiem i pietruszką. To bardzo prosta, ale zarazem wykwintna przystawka. Można je również przygotować z ostrym sosem i pomidorkami koktajlowy i dodawać do makaronu. Z powodzeniem możemy je także dodawać do kanapek.

Krewetki koktajlowe coraz częściej pojawiają się także w formie fast food, np. smażone w tempurze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxtlvjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxtlvjh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj