Słony karmel – jak to zrobić?
Ten smak podbił świat. Szaleją za nim zwłaszcza Europejczycy i Amerykanie. Słony (solony) karmel uzależnia jak narkotyk – przekonują naukowcy. Dobra wiadomość jest taka, że przygotowanie tego słodko-słonego sosu jest bardzo proste (o ile nie liczymy kalorii).
Słony karmel nie jest nowym wynalazkiem kulinarnym. Za ojca solonego karmelu uchodzi urodzony w 1942 roku francuski cukiernik i wytwórca czekolady Henri Le Roux, który jako pierwszy połączył cukier, masło oraz sól. Tylko w pierwszym roku sprzedał ok. 400 kg tego przysmaku. W kolejnym – 700 kg. W 1981 roku Le Roux wprowadził na rynek markę CBS (Caramel au Beurre Salé – Salted Butter Caramel) produkującą m.in. cukierki o smaku słonego karmelu. Jego produkty zrobiły prawdziwą furorę.
Ciekawostką może być fakt, że desery będące połączeniem słodkiego i słonego smaku znane są już od XIX stulecia. Dość dodać, że sztandarowym przykładem popularności solonego karmelu jest… batonik Snickers, produkowany od roku 1930. Nie ma przesady w zdaniu, że słony karmel działa jak narkotyk – są na to dowody naukowe. Według badaczy z Uniwersytetu Florydy spożywanie solonego karmelu powoduje, że nasz mózg uwalnia substancje podobne do heroiny (tzw. opioidy endogenne). To sprawia, że gdy już zaczniemy jeść słony karmel, na jednym kęsie nie możemy poprzestać. Chcemy więcej i więcej…
Sos o smaku solonego karmelu można wykorzystać do różnorakich deserów. Doskonale sprawdza się jako polewa do lodów, ciast (serników, babeczek, brownie), popcornu. Przepyszne są karmelki, czekoladki, cukierki, tarty, ciasteczka i lody o smaku słonego karmelu. W sklepach dostaniemy również likier o tym smaku, syrop do kawy, a nawet słodko-słone jogurty. Słony karmel "lubi się" zwłaszcza z orzechami – ciasta i muffinki łączące w sobie te składniki mają niepowtarzalny smak.
Czym zastąpić cukier w diecie
Przepis na słony karmel
Ten nieprzyzwoicie smaczny sos można przygotować samemu z łatwo dostępnych składników. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podstawą sosu jest biały cukier, który nie służy zdrowiu ani szczupłej sylwetce. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wraz z cukrem należy dostarczać organizmowi nie więcej niż 10 proc. energetyczności całodniowej racji pokarmowej. Pamiętając przy tym, że cukier ukrywa się w wielu spożywanych przez nas produktach – jogurtach, napojach, pieczywie, wędlinie itp.
Do przygotowania solonego karmelu potrzebne będą: biały cukier, słodka śmietanka (optymalnie 36-procentowa), masło, sól oraz woda. Sos najlepiej przygotować w rondelku z grubszym dnem. Rondelek ustaw na gazie i wsyp pół szklanki cukru. Podgrzewaj, aż cukier zacznie się rozpuszczać i zmieniać kolor na brązowy. Wtedy dodaj ok. 30 ml wody (2 łyżki). Całość wymieszaj i gotuj bez mieszania przez ok. 2–3 minuty (powinien powstać gładki sos) – możesz ewentualnie od czasu do czasu potrząsać rondelkiem za rączkę. Powoli wlej 60 ml słodkiej śmietanki 30 albo 36 procent. Wymieszaj, po czym dodaj czubatą łyżkę masła i sporą szczyptę soli. Całość podgrzewaj krótko – przez ok. 1 minutę – aż składniki się połączą i powstanie jednolity, aksamitny sos. Gotowe!
Słony karmel - wskazówki:
· Uważaj, żeby w czasie podgrzewania cukier się nie przypalił.
· Najlepszy do przygotowania solonego karmelu będzie cukier drobny (najszybciej się rozpuści).
· Po dodaniu do rondelka słodkiej śmietanki sos zacznie się pienić. To normalne zjawisko.
· Do sosu można dodać odrobinę ekstraktu z wanilii (razem z masłem i solą) albo masło orzechowe.
· Sos w miarę stygnięcia będzie gęstniał.
· Masło powinno zawierać minimum 82 proc. tłuszczu. Powinno być czyste, nie solone.
· Do przygotowania solonego karmelu świetnie sprawdzi się drobna sól himalajska albo morska.
· Przygotowany w domu słony karmel przechowuj w lodówce maks. przez 2 tygodnie.
W sprzedaży dostępny jest sos słony karmel w wersji dietetycznej, bez białego cukru, słodzony np. sukralozą, sztucznie otrzymywanym słodzikiem, który nie zawiera kalorii. Sukraloza nie wpływa na poziom cukru we krwi i korzystnie oddziałuje na pracę jelit. Staje się jednak szkodliwa, gdy jest podgrzewana.
Weganie, który nie spożywają masła, znaleźli sposób na przygotowanie solonego karmelu. W wersji roślinnej słony karmel robi się z mleczka kokosowego, cukru, oleju kokosowego i oczywiście soli.