Sezon na przetwory czas zacząć. Zaopatrz się zawczasu
Drzewa w domowych sadach zaczynają uginać się pod ciężarem owoców, a to oznacza, że niedługo wiele gospodyń domowych zacznie przygotowywać przetwory. Na szczęście są sposoby, by szybko sobie z nimi poradzić.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Poniżej znajdziesz kilka akcesoriów, dzięki którym przygotowywanie domowych konfitur i innych przetworów będzie o wiele łatwiejsze. Ze sprawdzonym przepisem i odrobiną wprawy możesz dokonać prawdziwych cudów w kuchni.
Przygotowanie owoców i warzyw
Zanim jednak zaczniesz przygotowywać domowe konfitury, warto pomyśleć o przygotowaniu owoców do późniejszego wykorzystania. Postawą będzie odpowiednia drylownica, która pozwoli ci pozbyć się pestek, a także przecierak do warzyw i owoców, dzięki któremu przygotowywanie masy do przetworów nie będzie żmudnym, długotrwałym i męczącym zajęciem.
Odpowiedni kształt naczynia
Osoby preferujące tradycyjne podejście do przyrządzania konfitur mogą zdecydować się na przygotowywanie ich w garnku. Specjalny kształt naczynia o przekroju przypominającym trapez sprawia, że specjalny garnek ma o wiele większą powierzchnię odparowywania. To oznacza szybsze przyrządzenie dżemu. Naczynie powinno być wykonane ze specjalnego materiału, który zapobiega przywieraniu owoców w trakcie przygotowywania. Warto również zainwestować w lejek z sitkiem, dzięki któremu pozbędziesz się wszystkich niechcianych składników.
Dżem z wypiekacza
Dżemy i powidła można zrobić nawet w… wypiekaczu do chleba. Wszystko to dzięki kilku trybom, które pozwalają na przygotowanie nie tylko pieczywa, ale również przetworów, ciast, a nawet jogurtów. Dzięki funkcji opóźnionego startu możesz zaplanować czas przygotowywania, dzięki czemu możesz przygotowywać o każdej porze, na przykład w trakcie trwania korzystniejszej taryfy energetycznej.
Pasteryzacja
Oczywiście zostaje jeszcze kwestia pasteryzacji. Odbywa się ona najczęściej poprzez gotowanie wypełnionych i zamkniętych słoików przez kilkadziesiąt minut we wrzącej wodzie. Aby nie poparzyć się podczas wyciągania, warto zainwestować w niedrogi chwytak, dzięki któremu nie tylko zabezpieczasz się przed poparzeniem, ale nie ryzykujesz że słoik wyślizgnie się z rąk i stłucze.
Przechowywanie wina
Dojrzałe owoce to również doskonały materiał na domowej roboty wino. Aby wyszło wyśmienite, trzeba nie tylko znaleźć odpowiedni przepis, ale zadbać również o jego przechowywanie. Podstawą jest umieszczenie butelek w pozycji poziomej tak, by korek pozostał wilgotny. W ten sposób nie dojdzie do jego skurczenia, a co za tym idzie przedostania się do butelki powietrza. Warto również zaopatrzyć się w korkownice. Wciśnięcie korka bez odpowiednich narzędzi może skończyć się fiaskiem.
Butelki należy przechowywać w miejscu, do którego nie dochodzi światło słoneczne. Warto zadbać również o swobodny przepływ powietrza. Trzeba jednak uważać, by temperatura i wilgotność nie zmieniała się zanadto. Optymalne jest 10-15 st. C oraz 65-80 proc. wilgotności. W przeciwnym wypadku napój straci swój naturalny smak.
Tak przygotowane przetwory zachowają świeżość i smak przez całe lata po przygotowaniu. Wystarczy jeszcze kilka eleganckich etykiet i miejsce na półce, by raczyć się smakiem własnoręcznie zrobionych przetworów nawet w środku zimy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.