Sezon na cykorię. Dlaczego warto ją jeść i jak ją przyrządzić?
Delikatna, rosnąca w wyśrubowanych warunkach cykoria, przypominająca wyglądem sałatę, jest dziś idealnym dodatkiem do różnych sałatek i surówek. Przekonaj się, jakie ma właściwości zdrowotne i walory kulinarne.
Cykoria to roślina dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych. Uprawia się ją najczęściej zimą, a w sklepach można ją znaleźć w okresie od listopada do kwietnia. Świeża, smaczna i wartościowa może z powodzeniem być zdrowym dodatkiem do obfitych, zimowych obiadów. Cykoria lubi bardzo zaciemnione, systematycznie nawadniane miejsca, a o jej świeżości świadczą białe liście.
Gdy jest zbyt zielona bądź ma brązowe plamki, a w dodatku smakuje bardzo gorzko, oznacza to, że zbyt długo przebywała w zasięgu słonecznego światła, więc nie nadaje się już do spożycia. Cykoria przywędrowała do nas z Belgii, początkowo jadano jedynie jej korzeń, a dopiero potem odkryto, że liście również mogą być smaczne, chociaż są lekko gorzkie.
Cykoria – wartości odżywcze
Cykoria jest rośliną bardzo bogatą w składniki odżywcze, cenne dla zdrowia i urody. Znajdziemy w niej zarówno mnóstwo witamin, np. A, B1, B2, C, E i K , jak i żelazo, selen, cynk, wapń, potas, fosfor, również kwas foliowy i inne. Cykoria jest także rośliną idealną dla osób odchudzających się, gdyż zawiera jedynie 21 kcal w 100 g.
Cykoria – właśnie zaczyna się sezon
Cykoria – właściwości lecznicze
Cykoria jest rośliną bardzo przyjazną paniom. Dzięki zawartości kwasu foliowego idealnie wpływa na zdrowie kobiet w ciąży i prawidłową gospodarkę hormonalną, a także wzmaga laktację. Cykoria dba również o urodę, gdyż zawarta w niej witamina A pozytywnie wpływa na stan skóry, czyli zapobiega powstawaniu przebarwień, opóźnia procesy starzenia, a także wzmacnia włosy i paznokcie.
Cykoria jest też świetnym warzywem wspomagającym odchudzanie, gdyż poprawia przemianę materii, pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, a także odtruwa organizm, dzięki czemu czujemy się lżej i zdrowiej. Warto wiedzieć, że cykoria pomaga również na dolegliwości wątrobowe i obniża cholesterol.
Cykoria – kulinarne zastosowanie
Cykoria znana jest powszechnie z tego, że z jej korzenia wyrabia się zdrową i smaczną kawę. Jednakże doskonale smakuje zarówno podawana na surowo jako dodatek do sałatek i surówek, jak i zapieczona lub zgrillowana. Cykoria może być smacznym czekadełkiem do dania głównego, podawana jedynie z sosem winegret, który świetnie podkreśli jej smak.
Goryczkowy posmak liści cykorii idealnie łączy się z innymi warzywami, nawet owocami, takimi jak jabłka, gruszki czy pomarańcze. Cykorię często łączy się z rożnymi serami, np. fetą, gorgonzolą, czy serami pleśniowymi, a także z pestkami dyni, orzechami czy rodzynkami. Sztywne liście cykorii mogą stanowić niebanalny, estetyczny dodatek do naszego dania.