Sałatka na grilla. Jaka sałatka do grilla?
Sałatka do grilla powinna być stałym dodatkiem do przyrządzanych na grillu potraw. W najprostszej wersji wystarczy kilka składników. Zawsze warto pamiętać również o dressingu do sałatki. W tym przypadku świetnie sprawdzi się sos winegret.
Według dietetyków należy spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie, z przewagą tych pierwszych. Również grillując na świeżym powietrzu, warto postarać się, by jedną z propozycji była pożywna sałatka, która będzie zdrowym urozmaiceniem i alternatywą dla ciężkostrawnego, tłustego mięsa.
Sałatka na grilla – składniki
Przede wszystkim zadbajmy o to, by sałatka do grilla była kolorowa, świeża, pełna sezonowych produktów. Najprościej wymieszać miks sałat, pomidorki koktajlowe, pokrojoną w piórka cebulę (np. czerwoną), rzodkiewki. Można dodać plasterki ogórka – świeżego bądź kiszonego.
Bardzo dobrym dodatkiem do grilla będzie sałatka jarzynowa. Warzywa (pietruszkę, marchew, seler, opcjonalnie również ziemniaki) ugotuj na parze, a kiedy wystygną, posiekaj w drobną kostkę. Do sałatki jarzynowej można dodać jajka ugotowane na twardo, groszek konserwowy czy drobno posiekane jabłko (skropione sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało).
Zobacz też: Tzatziki – grecki sos do grillowanych mięs
Jako składniki do sałatki na grilla bardzo dobrze sprawdzą się: świeża papryka, zblanszowane różyczki brokułu i kalafiora, oliwki, rukola, kapusta pekińska, kukurydza, ciecierzyca, świeże zioła (bazylia, mięta, kolendra, natka pietruszki, szczypior, rzeżucha itp.), kiełki. Do warzyw można dodać kulki mozzarelli albo ser feta. Ciekawym dodatkiem sałatkowym będzie serwowany na ciepło, grillowany ser halloumi.
Do grilla świetnie pasuje sałatka ziemniaczana z dużą ilością świeżego koperku oraz słynna sałatka coleslaw ("colesław"). Aby ją przygotować, należy poszatkować 1/4 główki białej kapusty, posolić i odstawić na bok. W międzyczasie marchewkę zetrzeć na tarce (o dużych oczkach), a cebulę drobno poszatkować. Kapustę wymieszać z marchewką, cebulą, posiekanym koperkiem oraz startym jabłkiem. Warzywa połączyć z sosem – robi się go na bazie majonezu, jogurtu naturalnego, soku z cytryny oraz (opcjonalnie) cukru pudru. Całość doprawić do smaku.
Warto postarać się, żeby nasze sałatki do grilla nie były monotonne. Dodatek orzeszków piniowych, prażonych migdałów czy pestek słonecznika, kawałków ananasa, kulek melona albo pestek granatu to ciekawy pomysł na urozmaicenie potrawy. Interesujące połączenia smakowe to również burak z kozim serem, kurczak z ananasem, szpinak z truskawkami, marchew z daktylami albo słodkim ziemniakiem (batatem).
Miłośnicy egzotycznych smaków z pewnością polubią tabbouleh, czyli wywodzącą się z kuchni libańskiej sałatkę warzywną. Jej składniki to kasza bulgur, pomidory, cebula, ogórek, czosnek, czerwona papryka. Kaszę bulgur można zamienić na kuskus albo komosę ryżową. Tabbouleh doprawia się świeżymi ziołami, oliwą, sokiem z cytryny, a sałatkę podaje udekorowaną pokrojoną w ćwiartki limonką – można ją oczywiście zamienić na cytrynę.
Sałatka na grilla - Jaki dressing do sałatki?
Dlaczego sałatkę podajemy z dressingiem? Bo dressing podkreśla smak warzyw i łączy smaki. Nie powinien być to jednak gotowy sos z torebki czy ciężkostrawny, kaloryczny sos majonezowy. Doskonałą propozycją jest sos winegret. Przyrządza się go z oliwy i octu winnego (w proporcji 3:1), po czym doprawia solą oraz pieprzem. Niektórzy do sosu winegret dodają musztardę, miód czy przyprawy.
Najprostszy sposób na przygotowanie sosu winegret jest następujący: sól i łyżeczkę musztardy utrzeć z 2 łyżkami octu winnego (np. rózgą kuchenną). Dodać pieprz, 6 łyżek oliwy i całość dobrze wymieszać – składniki można umieścić w zakręcanym słoiku i porządnie potrząsnąć, do powstania jednolitej emulsji.
Sałatkę do grilla można też polać oliwą z oliwek, olejem sezamowym, olejem z pestek dyni, olejem z awokado albo olejem lnianym. Jeśli natomiast chcemy ulubioną sałatkę doprawić majonezem, uważajmy, żeby nie przesadzić z jego ilością. Majonez można też wymieszać z gęstym jogurtem greckim i doprawić musztardą (np. Dijon). Uwaga! Majonez nie powinien mieć w składzie zagęszczaczy czy wzmacniaczu smaku – zawsze czytaj etykiety.
Osobno przygotuj również sos tzatziki, który jest świetnym dodatkiem do dań z grilla. Gęsty jogurt grecki należy połączyć z drobniutko pokrojonym świeżym ogórkiem, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i oliwę z oliwek. Można dorzucić listki świeżej mięty czy wlać kilka kropli soku z cytryny. Całość doprawić.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl