Trwa ładowanie...
d1778n8

Papryka

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Czerwone, żółte, zielone, mniej lub bardziej ostre, do jedzenia na surowo z grilla lub faszerowane – to tylko niektóre z cech smacznego warzywa, jakim jest papryka.

Papryka pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie. Dla Hiszpanów i Portugalczyków, którzy poszukiwali pieprzu, odkrycie papryki w Meksyku– nowego, znacznie ostrzejszego "pieprzu indiańskiego" – stało się bardzo zyskowne. Uprawa papryki dość szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje tropikalne. Ponieważ nasiona papryki długo zachowują zdolność kiełkowania, można je było dość łatwo przewozić na większe odległości.

Na smak papryki wpływa jej płeć. Może być żeńska lub męska. Papryka płci męskiej charakteryzuje się zawartością małej ilości pestek. Jest idealna do duszenia oraz gotowania. Świetnie nada się do faszerowania. Papryka żeńska zawiera dużo więcej pestek. Jednak rekompensuje to słodkim smakiem. Lepiej nie poddawać jej obróbce termicznej. Jest dużo lepsza w wersji surowej. Idealnie sprawdzi się na kanapkach oraz pokrojona w paski i serwowana z dipami bądź hummusem znakomicie sprawdzi się jako przekąska. Papryka płci żeńskiej zawiera 4 wybrzuszenia, natomiast męska – tylko 3.

Lista potraw, które można przygotować przy jej użyciu jest spowodowana nie tylko uniwersalnością, ale również dużą liczbą odmian, dostarczających zróżnicowany smak i poziom ostrości. Papryka ma nieograniczone możliwości w kuchni. Smakuje zarówno na surowo, jak i gotowana czy pieczona. Dodaje się ją do leczo lub innych gulaszy warzywnych. Świetnie smakuje także z grilla. Papryki można nadziewać. nieskończoną ilością farszy.

Papryka to prawdziwa kopalnia zdrowia i nie trzeba się w nią specjalnie zagłębiać, aby otrzymać wszystko, co najlepsze. Oprócz rozmaitych olejków eterycznych nadających charakterystyczny smak i aromat, stanowi także źródło flawonoidów, prowitaminy A, witaminy E, witaminy C oraz potasu, wapnia, magnezu i żelaza. działa delikatnie rozrzedzająco na krew, co wpływa korzystnie na ból głowy oraz ułatwia koncentrację. Jednocześnie posiada niewiele kalorii, co jest bardzo korzystne dla osób dbających o linię.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że ostrość papryki nie wpływa na przyśpieszenie przemiany materii, a przez to na odchudzanie.

Przepisy

d1778n8
d1778n8
d1778n8
d1778n8
d1778n8
d1778n8
Więcej tematów
d1778n8