Trwa ładowanie...

Są na świecie miejsca, gdzie ludzie żyją wyjątkowo długo. Jak to robią?

Są na świecie miejsca, w których ludzie żyją bardzo długo w wyjątkowo świetnym zdrowiu. Dr n. med. Witold Rezner, lekarz, entuzjasta profilaktyki prozdrowotnej w swoim artykule "Tajemnica Długowieczności" przytacza swoistą receptę na zdrowie i długowieczność.

Są na świecie miejsca, gdzie ludzie żyją wyjątkowo długo. Jak to robią?Źródło: Fotolia
d1e9kl6
d1e9kl6

Ludzie z niebieskich stref

Ważną dziedziną badań są badania stulatków i populacji długowiecznych – to wspaniale, że istnieją na kuli ziemskiej miejsca, w których bardzo duży odsetek populacji dożywa sędziwego wieku w dobrym zdrowiu i niemal pełnej aktywności społecznej. Są to tzw. niebieskie strefy, nazwane tak przez dziennikarza i badacza tego typu miejsc Dana Buettnera. Ludzie w tych strefach bardzo często odchodzą z tego świata nie w obliczu chorób i bólu, ale łagodnie, we śnie, w sposób, jaki można uznać za "naturalny". Japońska Okinawa, rejony na Sardynii i w Kalabrii we Włoszech, Loma Linda w Kalifornii, Ikaria w Grecji i Nicoya w Kostaryce – obserwując, jak żyją, a w szczególności – jak jedzą ludzie z tych stref, możemy formułować niezwykle przekonujące, niemal gotowe recepty na zdrowie i długowieczność.

Zalecenia w diecie długowieczności

Jakie są zatem ogólne zalecenia składające się na dietę zdrowia i długowieczności? Przede wszystkim należy spożywać produkty naturalne, mało przetworzone i przez to najbardziej wartościowe odżywczo, głównie pochodzenia roślinnego. Powinny one pochodzić z upraw i hodowli prowadzonych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, które występowały przez ostatnie tysiące, a nawet miliony lat, podczas których powstawał gatunek ludzki.

Taki jest właśnie sposób odżywiania osób w rozsianych po całym świecie "niebieskich strefach", który pomimo różnic kulturowych i geograficznych jest zadziwiająco podobny! Wysoko przetworzone produkty bogate w węglowodany, takie jak biała mąka i rafinowany cukier oraz wytwarzane w przemyśle spożywczym i niestety także w naszych kuchniach podczas smażenia tłuszcze trans są produktami ewolucyjnie obcymi dla organizmu człowieka, za spożywanie których płacimy cenę w postaci chorób cywilizacyjnych.

Podobnie jest w przypadku produkowanych przemysłowo nabiału i mięsa, pochodzących od zwierząt karmionych fabrycznymi paszami zamiast trawą na wolnym wybiegu lub innymi naturalnymi pokarmami. Produkty te zawierają nieprawidłowe proporcje kwasów tłuszczowych, głównie omega-3 i omega-6, oraz zbyt duże ilości hormonów, antybiotyków i innych zanieczyszczeń. Nie brakuje też głosów, że uprawiana obecnie pszenica, znacznie zmodyfikowana genetycznie, bardzo różniąca się od swojego pierwowzoru jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat, może być źle tolerowana i stanowić przyczynę wielu kłopotów zdrowotnych. Zgodnie z przedstawionymi powyżej założeniami najrozsądniejsze przy obecnym stanie wiedzy jest więc codzienne odżywianie się bazujące przede wszystkim na dużej ilości warzyw, spożywanych głównie na surowo, z pewnym dodatkiem owoców (ale raczej nie w postaci soków owocowych, nawet tych świeżo wyciskanych). Dodatkowo należy jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, jak razowe pieczywo, pełnoziarniste kasze i płatki, wytworzone ze stosunkowo mało zmodyfikowanych genetycznie gatunków zbóż, takich jak żyto, gryka czy orkisz. Ważną pozycją w jadłospisie powinny być rośliny strączkowe, zawsze – w zależności od gatunku – odpowiednio przygotowywane (moczenie, gotowanie).

d1e9kl6

Nie należy także stronić od dobrych tłuszczów, tzn. tych zawierających naturalne, korzystne proporcje kwasów tłuszczowych, przede wszystkim omega-3, omega-6 i omega-9, natomiast niezawierających izomerów trans. Znakomitym źródłem tych tłuszczów są orzechy, owoce awokado oraz pełne ziarna roślin oleistych, takich jak np. siemię lniane, sezam, słonecznik czy dynia, ale także wysokiej jakości oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, spożywane głównie na zimno, bez poddawania ich obróbce termicznej. Opisywaną powyżej bazę pokarmową można uzupełniać pewną ilością dobrej jakości ryb, mięsa, nabiału i jajek oraz tłuszczy zwierzęcych, przede wszystkim masła, którego wbrew niedawnym jeszcze przekonaniom wcale nie należy się bać!

W ograniczonych ilościach (do kilku razy w tygodniu) jeść można słodycze, ale rozumiane tutaj jako naturalne i wartościowe odżywczo produkty, choć zawierające znaczne ilości cukrów, takie jak np. suszone owoce, miód oraz gorzka czekolada. Niestety większość produkowanych obecnie przemysłowo słodyczy oferowanych w sklepach, cukierniach i gastronomii zawiera niesprzyjające zdrowiu składniki (jak np. rafinowany cukier, biała mąka, tłuszcze trans) i nie należy ich w ogóle uwzględniać w zdrowej diecie.
Unikać należy także alkoholu, ponieważ z biochemicznego punktu widzenia każda jego dawka jest dla organizmu trucizną. Jak pokazują obserwacje z niebieskich stref we Włoszech i Grecji, organizm ludzki całkiem dobrze toleruje jednak alkohol przyjmowany w postaci 1–2 kieliszków czerwonego wina kilka razy w tygodniu. Przedstawiona tu dieta zdrowia i długowieczności uwzględnia picie umiarkowanych ilości kawy lub herbaty, zwłaszcza zielonej. Pragnienie gasić powinniśmy jednak głównie czystą wodą.

Okna żywieniowe

Oprócz przedstawionych tutaj ogólnych zasad mówiących o tym, co jeść, należy też wspomnieć kilka słów o tym, kiedy jeść. Badacze długowieczności rekomendują stosowanie na co dzień tzw. okien żywieniowych (z ang. intermittent fasting), tzn. spożywanie posiłków maksymalnie w ciągu 12 godzin podczas doby, tak aby organizm funkcjonował bez przyjmowania jedzenia przez następne co najmniej 12 godzin.

W miarę chęci i możliwości korzystne będzie jeszcze większe wydłużanie tego czasu nawet do 18 godzin, co oznacza na przykład pierwszy posiłek w południe, a ostatni o godzinie 18.

d1e9kl6

Pory spożywania posiłków można dobierać indywidualnie, dostosowując je do trybu życia i samopoczucia. Oprócz tego rekomenduje się, aby raz, dwa razy do roku przeprowadzać co najmniej kilkudniowy (najlepiej dwutygodniowy) post. Bardzo bezpiecznym i dobrze tolerowanym rodzajem postu jest dieta warzywno-owocowa wg zaleceń dr Dąbrowskiej. Post ten najlepiej przeprowadzać w wyspecjalizowanym ośrodku, w którym lekarze i dietetycy prowadzą rozbudowaną edukację dotyczącą tego, jak odżywiać się po zakończeniu postu, a więc przekazywane są szczegółowe i praktyczne wskazówki dotyczące pełnowartościowej diety zdrowia i długowieczności.

Wyposażeni w wiedzę będącą świadectwem życia zdrowych stulatków i my mamy szanse na długie i pełne pozytywnej energii życie.

Tekst stanowi fragment artykułu pt. "Tajemnica długowieczności" autorstwa Dr n. med. Witolda Reznera, lekarza, entuzjasty profilaktyki prozdrowotnej, który ukazał się w magazynie Moda na Zdrowie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e9kl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9kl6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj