Trwa ładowanie...

Rozgrzejmy się grzańcem! Aromatyczny napój na jesienne wieczory

Grzane wino, glühwein, vinchaud, mulledwine, glögg... Tak naprawdę nieważne, w jakim języku wymawiamy te słowa. Jak świat długi i szeroki, gdy tylko temperatura powietrza niebezpiecznie opada, rozpoczyna się sezon na popularne grzańce. Jak przygotować go w domu? Jakie wino dobrać? Jakich przypraw użyć? Oddajmy głos znawcy – Tomaszowi Potrzebowskiemu, ekspertowi rynku wina w firmie Henkell Freixenet Polska.

Grzane winoGrzane winoŹródło: Adobe Stock
d2yb4jd
d2yb4jd

Historia tego magicznego trunku rozpoczyna się w czasach antycznych, kiedy to napojem zrobionym z gorącego czerwonego wina z dodatkiem miodu, pieprzu, szafranu, a także daktyli, częstowano zwykle pod koniec posiłku i traktowano go jako środek trawienny.

Do dzisiaj receptura jest stale modyfikowana, co oznacza, że nie ma jednego sposobu na przyrządzanie wina grzanego. Jest jednak kilka stale powtarzających się składników. Bazą jest oczywiście wino, do tego korzenne przyprawy – goździki, cynamon, imbir oraz owoce i – nierzadko - inny alkohol służący do wzmocnienia całego trunku. Przygotowanie dobrego grzańca to zatem nic trudnego, warto jednak trzymać się kilku wskazówek, które mogą spowodować, że napój będzie smakował wybornie. Najważniejszą z nich jest odpowiednie wino.

Jakie wino do grzańca?

Najpopularniejszym wyborem jest bez dwóch zdań wino czerwone, ale warto też spróbować grzańca przygotowanego na winie białym. Wino musi być dobrej jakości. To trochę jak z gotowaniem obiadu – im lepszych składników użyjemy, tym bardziej posiłek będzie nam smakował. Nie mam jednak na myśli wykorzystywania najdroższych win z piwniczki. Podgrzewanie wino spowoduje, że wiele jego unikalnych cech zniknie i efekt nie będzie olśniewający.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cała prawda o miodzie. Jego nadmiar może być szkodliwy

Jeśli wybór padnie na wino czerwone, idealnie, jeśli będzie ono wyraziste, o mocno owocowym charakterze i nieprzesadnie wysokiej zawartości tanin. Wina z odmian takich jak primitivo, zinfandel, negroamaro, nero d’avola lub shiraz będą pasowały doskonale. Ciekawym pomysłem jest także użycie - jako bazy do grzańca - portugalskiego wina wzmacnianego porto. Gwarantuję, że jego wyjątkowa intensywność oraz podwyższona zawartość alkoholu doskonale sprawdzi się w tej miksturze.

Tomasz Potrzebowski Materiały prasowe
Tomasz PotrzebowskiŹródło: Materiały prasowe, fot: PIOTR FURMAN

Do przygotowania grzańca z białego wina polecam te z najbardziej aromatycznych odmian winogron, jak muscat i gewurztraminer. Tworząc taką wersję napoju, warto sięgnąć po wanilię, rozmaryn, gałkę muszkatałową oraz figi.

d2yb4jd

Pamiętajmy także o tym, aby nie zagotować naszej mikstury. Alkohol zaczyna parować przy temperaturze 78,3 st. Celsjusza, więc im bardziej podgrzewamy grzańca, tym słabsza jego moc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yb4jd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yb4jd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj