Rodzynki energetyczną przekąską
Rodzynki mogą dać nam zastrzyk energii porównywalny z tym, jaki zapewniają rozmaite batony i żele energetyczne, które chętnie jedzą sportowcy. Tak wynika z ostatnich badań amerykańskich badaczy, opublikowanych w Journal of the International Society of Sports Nutrition.
Kiedy w czasie długiego, wyczerpującego wysiłku zapasy glikogenu kurczą się w szybkim tempie, a mięśnie zaczynają dopominać się o swoje, najłatwiej sięgnąć po żele energetyczne. Przyspieszają odbudowę rezerw energetycznych i zwiększają potencjał mięśni. Jednak naukowcy z University of California-Davis dowiedli, że wcale nie trzeba korzystać z sztucznych przekąsek. Zbadali oni wpływ naturalnych i sztucznych suplementów węglowodanowych na organizm człowieka. A dokładniej przyjrzeli się biegaczom długodystansowym.
Przeprowadzili eksperyment, by przekonać się, po których przekąskach sportowcy osiągają lepsze wyniki. Na początku zawodnicy biegli przez 80 minut własnym tempem, po czym rywalizowali w biegu na 5 tysięcy metrów. Startowali na takim samym dystansie trzy razy, w tygodniowych odstępach, za każdym razem jedli albo batony energetyczne, albo rodzynki lub pili tylko wodę. Jakie były rezultaty?
Okazało się, że jedzenie zarówno rodzynek jak i sztucznych przekąsek przyniosło takie same efekty. Sportowcy pokonywali trasę w takim samym czasie. Gdy pili tylko wodę – ich czas był o minutę gorszy.
"Rodzynki są doskonałą alternatywą dla żeli sportowych, poza tym zawierają także błonnik i mikroelementy, nie mają żadnego dodatku cukru, sztucznych aromatów i barwników" – wylicza James Painter, przedstawiciel California Raisin Marketing Board – organizacji, która zleciła przeprowadzenie badań.
Jako pierwsi zalety suszonych na słońcu winogron odkryli Egipcjanie. Później, ponad tysiąc lat temu trafiły do Europy. Wyjątkowe właściwości rodzynek powinni docenić zresztą nie tylko sportowcy. Zawierają duże ilości potasu, który odgrywa ważną rolę w regulowaniu ciśnienia krwi, a dzięki wysokiej zawartości błonnika są na pewno lepszą przekąską niż czekolada, chrupki czy ciastka. Zachowały też najcenniejszy składnik winogron - resweratrol, przeciwutleniacz o bardzo silnym działaniu antynowotworowym. Nie musimy się też martwić, że słodkie rodzynki zniszczą nam zęby, ponieważ ich składniki zwalczają bakterie, które żyją w jamie ustnej i są przyczyną chorób dziąseł oraz ubytków w zębach.
mmch