Trwa ładowanie...
08-05-2009 14:02

Religie zaglądają nam do talerza

Nie wolno jeść wieprzowiny albo w ogóle żadnego mięsa, bo spożyciu kotleta musimy zaczekać trzy godziny, zanim będzie wolno wypić kawę z mlekiem, a do różnych potraw trzeba mieć oddzielne sztućce, naczynia, nawet palniki w kuchence. Wszystko zgodnie z nakazami religii.

Religie zaglądają nam do talerzaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2mllqm
d2mllqm

Nie wolno jeść wieprzowiny albo w ogóle żadnego mięsa, bo spożyciu kotleta musimy zaczekać trzy godziny, zanim będzie wolno wypić kawę z mlekiem, a do różnych potraw trzeba mieć oddzielne sztućce, naczynia, nawet palniki w kuchence. Wszystko zgodnie z nakazami religii.

Najtrudniej mają Żydzi. Obowiązuje ich reguła koszerności wszystkiego, co zamierzają zjeść. Samo słowo „koszer" w tłumaczeniu z języka hebrajskiego oznacza „nadający się", „stosowny", jednak to, co zdaniem osiemdziesięciu procent ludzi na planecie do spożycia się jak najbardziej nadaje, często nie będzie stosowne w oczach ortodoksyjnego Żyda.

Formuły koszerności wywodzą się z zasad żywienia przedstawionych w Piśmie Świętym lub z dość swobodnej interpretacji tych zasad. Wiele z nich to zwykłe reguły higieniczne, ważne dla mieszkańców krain o ciepłym klimacie, gdzie nieprawidłowo przygotowana żywność szybko się psuje i może powodować różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym niebezpieczne zatrucie.

Rytualnie i bez krwi

Spośród 613 nakazów zawartych w Torze 30 dotyczy jedzenia. Restrykcyjne zasady w pierwszej kolejności wykluczają z menu konkretne rodzaje mięsa. Prawo Mojżeszowe dzieli zwierzęta na czyste, czyli koszerne, i nieczyste, których spożywanie jest surowo zakazane. Do tych pierwszych należą m.in. parzystokopytne (wyposażone w racice) oraz przeżuwające (krowy, owce, sarny itp.), natomiast drugą grupę tworzą na przykład koniowate, zajęczaki, świnie, żaby, ślimaki, borsuki, jeże, świstaki, krewetki, homary, krety, myszy, jaszczurki, żółwie oraz ptaki drapieżne używające pazurów.

Ponadto nawet „czyste" mięso nie zawsze jest przeznaczone na talerz. Niedozwolone jest spożycie zwierzęcia padłego ze starości czy wskutek choroby, od zarazy bądź w wypadku. Ubój musi być dokonany przez rytualnego rzeźnika, który użyje specjalnego koszernego noża. Śmierć ma być szybka i możliwie bezbolesna, co ułatwiają przepisy dokładnie określające punkt przecięcia tętnicy.

d2mllqm

Zakazane jest także spożywanie krwi, więc przed przyrządzeniem każdy kawałek mięsa jest dokładnie pozbawiany czerwonego płynu. Mięso trzeba starannie umyć zimną wodą, namoczyć na co najmniej pół godziny - ale nie więcej niż 12 godzin - posolić na kolejne pół godziny, a następnie trzykrotnie opłukać z soli. Wreszcie należy je położyć na tacy wyposażonej w odpływ, by resztki krwi mogły zostać odprowadzone.

Dopiero wtedy można przystąpić do gotowania, które samo w sobie też nie jest takie proste.

„Jagnię w mleku matki"

Kolejnym utrudnieniem jest podział potraw na mleczne, mięsne oraz neutralne. Te ostatnie można spożywać w dowolnej konfiguracji, natomiast z biblijnego tekstu, według którego nie wolno „gotować jagnięcia w mleku jego matki" (2 Mojż. 23:19; 34:26; 5 Mojż. 14:21) wysnuto wniosek, że w ogóle zakazane jest łączenie mięsa z mlekiem. Zakazem nie są objęte ryby, traktowane jako danie neutralne.

Zatem po zjedzeniu kawałka mięsa trzeba odczekać od trzech do sześciu godzin, by móc sobie pozwolić na kawałek sera czy kawę z mlekiem; z kolei po potrawie mlecznej obowiązkowe jest odczekanie godziny, zanim sięgniemy po pieczeń czy szynkę.

d2mllqm

Potrawy nie należące do żadnej z tych grup pozostają neutralne tak długo, jak długo nie będą połączone z mięsem czy mlekiem. Zresztą wystarczy nawet gotowanie - jarzyny przyrządzone w garnku używanym do duszenia mięsa mogą być podane wyłącznie z mięsem.

Ortodoksyjni Żydzi mają nawet oddzielne zestawy naczyń do dań mięsnych i mlecznych, przechowywane w oddzielnych szafkach, oddzielnie myte i suszone; obie grupy produktów trzymają w wydzielonych miejscach w lodówce, a właściwie to najlepiej byłoby mieć dwie oddzielne kuchnie.

Post dla objawienia

Na tym tle inne wyznania wypadają znacznie korzystniej z punktu widzenia każdego smakosza. Islam zabrania co prawda jedzenia wieprzowiny, padliny i krwi, ale poza tym praktycznie nie wtrąca się do zasad żywienia - naturalnie z wyjątkiem okresów postu, gdy trzeba powstrzymywać się od jedzenia nawet przez cały dzień i zjeść można dopiero po zachodzie słońca.

d2mllqm

Według zasad buddyzmu jedzenie mięsa nie jest co prawda restrykcyjnie zabronione, ale zasadniczo niewskazane. Według tej bodaj najbardziej pokojowej z wielkich religii człowiek nie powinien zabijać tam, gdzie może się wyżywić inaczej. Jeśli już konieczne jest jedzenie mięsa, należy podziękować zwierzętom za ich ofiarę.

Różne wyznania doceniają także wartość postu nie tyle jako środka umartwienia, ile dla oczyszczenia organizmu, by łatwiej się było skupić i osiągnąć wyższy stopień duchowej koncentracji. Temu ma służyć także tradycyjny post w religii chrześcijańskiej.

mb

fot. Jupiterimages

d2mllqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mllqm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj