Pstrąg na 5 sposobów
Pstrąg pieczony z masłem, czosnkiem i cytryną, gotowany na parze z ziołami czy smażony w najzwyklejszej panierce z mąki to dania, które są wyjątkowe w swojej prostocie i doskonałym smaku. Ryby powinno się jadać jak najczęściej, a pstrąg daje nam nieograniczone możliwości. Moglibyśmy spokojnie dwa razy w tygodniu jadać pstrąga i przez długi okres czasu żadna potrawa nie powtórzyłaby się w naszym menu. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na pstrąga.
Zupa ze świeżego pstrąga
Pstrąg doskonale nadaje się do przyrządzenia zupy. Jego mięso jest delikatne, ale jędrne. Świetnie dogaduje się z warzywami i nie ma tego wyrazistego rybnego zapachu i smaku, który wielu osobom przeszkadza.
Składniki:
- 2 wypatroszone świeże pstrągi,
- 1 pietruszka,
- 4 marchewki,
- 1 cebula,
- 2 łodygi selera naciowego,
- 500 g ziemniaków,
- 3 plasterki imbiru,
- 4 listki laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- ½ łyżeczki mielonej kolendry,
- 3 łyżki oleju,
- 300 g śmietanki 30 proc.,
- sól i pieprz, natka pietruszki.
Przygotowanie:
- Warzywa obieramy. Cebulę kroimy w kostkę, marchewkę i pietruszkę w cienkie paski. Seler myjemy i również kroimy w paski. Imbir drobno siekamy.
- W garnku rozgrzewamy olej. Podsmażamy na nim przygotowane składniki. Solimy i pieprzymy.
- Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy je do garnka. Wkładamy do niego również całe umyte ryby. Zalewamy 2 litrami wody. Zagotowujemy i trzymamy na niewielkim ogniu pod przykryciem przez ok. 10 minut.
- Po tym czasie wyjmujemy pstrągi. Studzimy je, obieramy z ości i ze skóry. Mięso dodajemy do zupy.
- Gdy ziemniaki są już wystarczająco miękkie, dodajemy śmietankę i doprawiamy do smaku. Podajemy, posypując siekaną natką pietruszki.
Miękkie kotleciki nuggets z dorsza. Smaczny przepis z sosem słodko-kwaśnym
Pstrąg pieczony w miodzie
Miód coraz częściej stanowi dodatek do mięs i świetnie się z nimi komponuje. Okazuje się, że również z rybami znajduje wspólny język, dodając im niepowtarzalnego smaku. Idealnie pasuje do pstrąga pieczonego w piekarniku.
Składniki:
- filety z pstrąga,
- mąka,
- oliwa,
- masło,
- sól,
- płynny miód,
- migdały,
- mieszanka orzechów (włoskie, laskowe).
Składniki na sos:
- 2-3 łyżki miodu,
- 1 łyżka masła,
- sok z 1 pomarańczy,
- sok z ½ cytryny.
Przygotowanie:
- Filety pstrąga myjemy, osuszamy, solimy i obtaczamy w mące. Na patelni rozgrzewamy olej i obsmażamy ryby. Następnie układamy je w naczyniu żaroodpornym. Polewamy miodem i posypujemy posiekanymi orzechami i migdałami.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10-15 minut.
- W tym czasie przygotowujemy sos. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i podgrzewamy, aż sos stanie się jednolity.
- Najpierw na talerze wykładamy właśnie sos, a na nim układamy filety z pstrąga.
Pasta z wędzonym pstrągiem
Wędzony pstrąg jest niezwykle smaczny. Jego mięso jest białe, jędrne, a jednocześnie delikatne i wprost rozpływające się w ustach.
Składniki:
- 500 g mrożonego bobu,
- 2 dymki wraz ze szczypiorkiem,
- 150 g wędzonego pstrąga bez ości,
- 5 łyżek oliwy,
- 1 cytryna,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 garść orzechów włoskich – wyłuskanych,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- W garnku zagotowujemy wodę. Dodajemy do niej sól i odrobinę cukru. Wrzucamy do niej bób. Gotujemy ok. 10 minut. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Po przestudzeniu obieramy. Garść najmniejszych ziaren odkładamy. Resztę osuszamy i rozgniatamy widelcem. Do puree z bobu dodajemy posiekaną drobno dymkę i szczypiorek.
- Cytrynę dokładnie myjemy i sparzamy. Ocieramy skórkę, a sok wyciskamy. Sok łączymy z oliwą, miodem i solą. Na koniec dodajemy skórkę z cytryny.
- Orzechy siekamy lub rozgniatamy w moździerzu. Dodajemy je do bobu, a następnie mieszamy razem z miodowo-cytrynowym sosem.
- Wędzonego pstrąga rwiemy na kawałki i dorzucamy do pasty. Dodajemy całe ziarenka bobu. Wszystko dokładnie mieszamy.
Pstrąg w sosie curry
Nieco orientalne połączenie curry z pstrągiem to prawdziwa gratka dla podniebienia. Z pewnością danie to posmakuje każdemu, kto lubi stawiać na nowe smaki.
Składniki:
- 1 kg filetów z pstrąga,
- sól i pieprz,
- mąka,
- oliwa,
- 1 szkl. mleka kokosowego,
- 2 szkl. wywaru z kurczaka,
- 1 łyżka pasty curry,
- 1 łyżeczka posiekanego czosnku,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- kilka suszonych moreli.
Przygotowanie:
- Pstrąga myjemy i osuszamy. Posypujemy solą i pieprzem. Odstawiamy na pół godziny. Następnie filety obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanej oliwie tak, by nie zdążyły się zrumienić.
- W tym czasie zagotowujemy bulion drobiowy. Gotujemy go do momentu aż dwukrotnie zmniejszy swoją objętość. Dodajemy do niego mleczko kokosowe i pastę curry.
- Gotujemy na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje do odpowiadającego nam poziomu. Dodajemy natkę pietruszki i ewentualnie doprawiamy do smaku.
- Usmażone filety układamy na talerzu i polewamy obficie sosem curry. Posypujemy pokrojonymi w kostkę suszonymi morelami.
Tatar z pstrąga z dodatkami
Tatar wołowy lub robiony z łososia nie dziwią nas wcale. Ale tatar z pstrąga? Jak najbardziej taki również można przygotować.
Składniki:
- 4 oskórowane filety z pstrąga,
- 2 szalotki,
- 1 limonka,
- 2 łodygi selera naciowego,
- 1 świeży ogórek,
- 1 łyżeczka sosu sojowego,
- 1 łyżka kwaśnej śmietany,
- sól, pieprz, liście szałwii,
- plasterki rzodkiewki, świeże kiełki do udekorowania dania.
Przygotowanie:
- Pstrąga, szalotkę i selera kroimy w drobniutką kostkę. Doprawiamy je sosem sojowym, sokiem z limonki, solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na godzinę do lodówki.
- Ogórka obieramy i kroimy w paseczki. Tatar układamy na talerzu, obok umieszczając ogórka i kleksa ze śmietany. Wszystko dekorujemy rzodkiewką, kiełkami i usmażonymi liśćmi szałwii.
Mamy nadzieję, że nasze sposoby na pstrąga zainspirują was w kuchni i zmobilizują do częstszego spożywania ryb.