Potrawy świąteczne w Stanach Zjednoczonych
Dzięki filmom i serialom o amerykańskich potrawach świątecznych wiemy całkiem sporo. Warto jednak dowiedzieć się więcej, bo ciekawe dania serwowane od Święta Dziękczynienia przez Boże Narodzenie, aż po Nowy Rok, na ekranach telewizorów często przesłania nam… gigantyczny indyk. I choć faktycznie trudno wyobrazić sobie świąteczny posiłek w USA bez tego wielkiego ptaka, amerykańska kuchnia ma do zaoferowania znacznie więcej.
Większość amerykańskich świątecznych potraw pochodzi z krajów, z których na ten kontynent przybywali imigranci. Największe grupy emigrowali z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Irlandii, ale w kuchni Stanów Zjednoczonych znajdziemy również korzenie niemieckie, afrykańskie czy skandynawskie.
Najważniejszą potrawą, zarówno na Święto Dziękczynienia, jak i na Boże Narodzenie, jest wspomniany indyk. Nic dziwnego, w końcu ptak ten pochodzi z Ameryki. Na indyki polowano tu od wieków. Ptaki piecze się w całości, wcześniej nadziewając np. chlebem i warzywami, ryżem i grzybami lub po prostu kaszą kukurydzianą z dodatkiem ziół. Nieodłącznym dodatkiem do indyka jest konfitura z dzikich owoców róży, z żurawiny lub jagód.
Indyk czasem zastępowany jest przez pieczone kaczki czy gęsi. Ten drób również piecze się w całości, a faszeruje podobnie jak indyki. Skład nadzienia zależy wyłącznie od wyobraźni kucharki czy kucharza.
Na świątecznym stole musi się także pojawić wielka, pieczona szynka wieprzowa. Taka pieczeń podawana jest na gorąco, prosto z pieca, polana glazurą z sosu powstałego podczas pieczenia i miodu lub keczupu. Obowiązkowym dodatkiem do szynki są pieczone w całości warzywa, przede wszystkim korzeniowe: marchewki, ziemniaki, pasternak. Upiec można również słodkie cebulki, brukselkę czy rzepę.
W niektórych regionach jako danie główne, serwuje się potrawy z wołowiny, przede wszystkim pieczeń lub żeberka. Hodowla bydła w Ameryce ma wielkie tradycje, ogromne stada krów pasą się na pastwiskach w prawie całych Stanach Zjednoczonych, nie dziwi więc fakt, że wołowina jest tam wyjątkowo smaczna i popularna.
A co z dodatkami? Oglądając amerykańskie filmy, pewnie każdy zwrócił uwagę na pomarańczowe purée ze słodkich ziemniaków. Bataty piecze się w całości, następnie miksuje ze śmietaną i przyprawami. W każdym stanie tę potrawę przygotowuje się inaczej, ale zawsze musi się ona znaleźć na świątecznym stole.
Dlaczego warto jeść bataty?
Oprócz purée z batatów serwuje się pieczone lub smażone ziemniaki, pieczoną fasolę z pomidorami i pieczywo.
Zatrzymajmy się właśnie przy pieczywie. Najbardziej tradycyjnym jest chleb z mąki kukurydzianej. Jego delikatny smak kojarzy się przede wszystkim ze świętami. Z mąki kukurydzianej i bananów robi się także bułeczki, podawane zarówno do mięs, jak i potraw wegetariańskich.
A na koniec desery. Ciasta czekoladowe, bananowe czy marchewkowe to standard. W niektórych domach nadal robi się placki dyniowe lub tradycyjny, brytyjski pudding chlebowy. Wszystkie ciasta, popite tradycyjnym grzanym winem, poprawiają świąteczny nastrój.
Zobacz także: