Trwa ładowanie...
03-12-2008 12:20

Polskie masło obniża ryzyko zawału

Produkcję pierwszego w Polsce masła wzbogaconego kwasami tłuszczowymi omega-3, które pochodzą z tłuszczu ryb morskich, rozpocznie Spółdzielnia Mleczarska "Sudowia" w Suwałkach (Podlaskie).

Polskie masło obniża ryzyko zawałuŹródło: archiwum, fot: archiwum
diietwn
diietwn

Produkcję pierwszego w Polsce masła wzbogaconego kwasami tłuszczowymi omega-3, które pochodzą z tłuszczu ryb morskich, rozpocznie Spółdzielnia Mleczarska "Sudowia" w Suwałkach (Podlaskie).

Ma ono zawierać 82 proc. tłuszczu; 81 proc. tłuszczu mlecznego oraz 1 proc. tłuszczu rybiego omega-3. Kwasy te występują prawie wyłącznie w tłuszczu ryb morskich. Używane w maśle z Suwałk będą pochodzić z ryb atlantyckich.
Jak twierdzą producenci, jednym z ważnych elementów projektowania produktu była likwidacja smaku ryb. Zapewniają, że nawet po podgrzaniu masło będzie miało typowy smak.

- Jesteśmy gotowi do produkcji. Czekamy jeszcze na opakowania i najprawdopodobniej wkrótce masło znajdzie się w sklepach - powiedziała PAP prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Sudowia" Bożena Dobrzyń.

„Sudowia" od 2004 roku produkuje mleko z omegą-3.

diietwn

- Stawiamy na niszowe produkty, te z omegą-3 oraz produkty ekologiczne, które produkujemy w Zakładzie Mleczarskim w Błoniu - powiedziała Dobrzyń.

Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ryzyko występowania choroby zawałowej serca. Zmniejszają możliwość tworzenia skrzepów krwi. Obniżają także poziom złego cholesterolu tj. LDL a podwyższają zawartość dobrego, tj. HDL. W ten sposób ograniczają zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.

Kwasy te wspomagają także proces widzenia - są ważnym składnikiem siatkówki oka. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, gdyż są zasadniczym składnikiem błony komórkowej komórek nerwowych. Łagodzą objawy depresji i zaburzeń pamięci. Kwasy te można kupić w aptece jako farmaceutyk.

Spółdzielnia Mleczarska „Sudowia" w Suwałkach jest kontynuatorką tradycji pierwszej spółdzielni mleczarskiej powstałej na Suwalszczyźnie w 1925 roku. Obecną nazwę przyjęła w 1986 roku. Zatrudnia blisko 300 osób.

(PAP)

diietwn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diietwn
Więcej tematów