Polacy w kuchni i przy stole - co kształtuje nasz apetyt na smak?
To właśnie w kuchni krzyżują się drogi wszystkich domowników i tworzy się atmosfera domu.
Kuchnia ma różne oblicza. Co ułatwia poznanie jej charakteru? Uważne wsłuchiwanie się w gamę dźwięków, rozmów dobiegających z jej wnętrza. Wyłapywanie zapachów i delektowanie się smakami, które ma do zaoferowania. Podpatrywanie najdrobniejszych detali, bo właśnie one ujawniają to, czym kierowali się właściciele, urządzając tę wyjątkową przestrzeń do życia. Odzwierciedlają ich pasje, zmysł dekoratorski, zdolność budowania relacji międzyludzkich. To właśnie w kuchni krzyżują się drogi wszystkich domowników i tworzy się atmosfera domu.
Kuchnia to miejsce, które nie jest stworzone do bycia bezludną wyspą. W końcu nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To azyl równowagi, ciepła i harmonii. Przestrzeń, którą obdarzamy szczególnym zaufaniem, ponieważ jest tłem codziennych i wyjątkowych wydarzeń, jednoczy wokół spraw ważnych i przyjemnych. Przebywanie w kuchni to często wielopokoleniowe spotkania, pielęgnowanie bliskich relacji, a także kształtowanie atmosfery domu. To czas na bycie razem.
Kuchnia smaków i emocji
W swoich domach z coraz większą starannością aranżujemy tę przestrzeń, która koi emocje, przywraca energię i pomaga nam odreagować stres po intensywnym dniu pracy. Podsyca apetyt na błogie spędzanie czasu w gronie bliskich. Otula swoją atmosferą i wyostrza zmysł obserwacji, wsłuchiwania się w potrzeby ludzi towarzyszących nam w codzienności. Mimo wielu obowiązków oraz braku czasu, potrzebujemy chwil, kiedy możemy się zatrzymać i celebrować bycie razem. Kuchnia jest na to idealnym miejscem. Z tego powodu powstała Kuchnia Spotkań IKEA, przestrzeń, której celem jest zachęcenie Polaków do pielęgnowania ich dziedzictwa emocjonalno-kulinarnego.
Anna Starmach, jurorka i autorka programów oraz książek kulinarnych twierdzi, że nie ma dwóch identycznych kuchni. Każda jest wyjątkowa i ujawnia system wartości, wenę właścicieli. Ich styl pielęgnowania więzi rodzinnych, zdolność otaczania domowników opieką. Kuchnia to taka strefa, w której odzyskujemy równowagę, zapominamy o problemach, bo skupiamy uwagę na komponowaniu przypraw, decydowaniu o tym, które składniki nadadzą charakter przygotowywanej potrawie. Jedzenie, wspólne gotowanie to doskonałe okazje do wielopokoleniowych spotkań, pielęgnowania przyjaźni, kształtowania atmosfery domu i pokazywania dzieciom magii wspólnego działania w kuchni - dodaje Starmach.
Kulinarna polskość
Relacje z ludźmi budujemy na różnych poziomach. Zbliża nas wiele rzeczy, ale kluczową rangę warto nadać temu, co jednoczy domowników wokół wspólnej misji, uwrażliwia ich na wzajemne zaspokajanie ważnych życiowych potrzeb. Spotkania wokół stołu są doskonałą okazją, by delektować się smakiem, kształtować nawyki żywieniowe, a przy okazji poznawać historie rodziny, które barwnie wypełniają kolekcję emocji każdego z nas.
Zdaniem psychodietetyka, coacha zdrowia Elżbiety Lange łączy nas silna więź z rodzimą kuchnią. To ważny element naszej tożsamości narodowej. Lubimy jeść z bliskimi, wspólnie testować nowe przepisy i dzielić się obowiązkami podczas przygotowywania posiłków. Jedzenie jest jedną z wielu życiowych przyjemności - mówi Lange. Urządzając swoje kuchnie, kierujemy się określonymi zasadami. Chcemy, by były funkcjonalne, ale zawsze koncentrujemy się na nadaniu wnętrzu takiego charakteru, który najpełniej odzwierciedla uczucia panujące w domu. Podsyca atmosferę wspólnie spędzanych chwil. Właśnie to motywuje później wszelkie eksperymenty z dodatkami, kolorami, fakturami mebli i teksturami składników naszych osobistych mieszanek przypraw - uczuciowych i kulinarnych.
Dr Tomasz Sobierajski, socjolog dodaje: Odkąd człowiek zaczął tworzyć bardziej skomplikowane zręby kultury, jedzeniu nadawano szczególny status. Twierdzono, że odwzorowuje historię danego narodu, jego zwyczaje i tradycje. To niewątpliwie bezcenne archiwum wiedzy na temat trendów, wpływów i wspomnień, które wynosimy z domu rodzinnego. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten kręgosłup kulinarny determinuje nasz smak.
Inspiracje kulinarne przywiezione w walizkach
Jednocześnie eksperci podkreślają, że w ostatnich latach podróże i migracje kulinarne sprawiają, że jesteśmy coraz ciekawsi wpływów smakowych i dań oferowanych przez kuchnie świata. Nasza mapa produktów wykorzystywanych do gotowania wytycza nowe szlaki. Jak mówi dr Tomasz Sobierajski, także dzięki temu do kraju napływają nowe kulinarne trendy, które ciasną siecią barów, knajp i restauracji oplatają polskie miasta.
Lata 90. to spektakularny sukces kuchni amerykańskiej z jej obfitością, hamburgerami i stekami oraz wietnamskiej z sajgonkami sprzedawanymi prosto z budek campingowych. Lata 2000. to ogromna moda na kuchnię japońską i lansowanie się w barach sushi. Lata 10. to zupełnie nieoczekiwany sukces kuchni bliskowschodniej, z królującym w niej kebabem - który powoli staje się ulubionym daniem Polaków. W efekcie do dość siermiężnej, mało zróżnicowanej powojennej kuchni polskiej wkradły się zapożyczenia z kuchni z całego świata - dodaje socjolog.
Powrót do korzeni
Rozpędzony świat zaburzył na moment naturalną energię, którą czerpaliśmy z bliskości. Porozpraszał trochę naszą uwagę, oddalił od celebrowania odświętności, wyjątkowości wspólnych śniadań, obiadów, kolacji. Na szczęście trwało to niedługo, a teraz staramy się nadrobić stracony czas i coraz piękniej uaktywniamy się na działania wierne filozofii, że w przyjaznym wnętrzu odżywa nasza kreatywność, a smaki rozleniwiają zmysły i rozbudzają apetyt na inne doznania. Celem Kuchnia Spotkań IKEA jest zachęcenie Polaków do odkrywania niepowtarzalnego smaku drobnych chwil spędzanych z bliskimi. W imię smaku, atmosfery, wielopokoleniowej wymiany myśli i doświadczeń. Warto ją odwiedzić, a potem przenieść osobiste doświadczenia i cząstkę jej klimatu do własnego domu.
O Kuchni Spotkań IKEA
Nowe miejsce na mapie Warszawy to dwupoziomowy lokal - na każdym poziomie oferujący kuchnię, jadalnię oraz przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Dodatkowo na piętrze znajduje się także bawialnia dla dzieci. W lokalu znajduje się pełne wyposażenie, sprzęt i akcesoria potrzebne do wspólnego gotowania oraz urządzenia przyjęcia. Co ważne, korzystanie z miejsca jest całkowicie bezpłatne, wystarczy przynieść ze sobą składniki oraz produkty spożywcze i przyrządzić z nich wszystko, na co ma się ochotę. Należy również zapisać się przez stronę internetową sklepu Ikea. Miejsce będzie otwarte od 15 listopada, 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem świąt.