Polacy popełniają jeden błąd podczas gotowania ziemniaków. Jest karygodny!
Co tu dużo mówić, polska kuchnia ziemniakami stoi. Jest to jeden z podstawowych produktów w naszej diecie. Ziemniaki jadamy w postaci puree, frytek, placków, klusek. Dodajemy je do farszów, zup i zapiekanek. Są pyszne w każdej postaci. Niestety wielu z nas popełnia poważny błąd podczas gotowania ziemniaków. Przez to tracą one cenne witaminy i minerały. O co chodzi? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Ziemniaki - wartości odżywcze
Warto obalić mit, że ziemniaki są tuczące. Kalorii dodają im sosy z dodatkiem mąki, tłuszcz ze smażenia kotletów mielonych, śmietana czy masło. W 100 gramach ugotowanych ziemniaków jest ok. 75 kcal. Ich miąższ zawiera lekkostrawne węglowodany i cenne białko. Ziemniaki to także doskonałe źródło witaminy C - średni ziemniak pokrywa 1/4 dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Ponadto jedząc ziemniaki uzupełniamy niedobory takich pierwiastków, jak magnez, wapń, żelazo, mangan, sód, fluor, jod i siarka.
Ziemniaki Hasselback. Skandynawski hit w kuchni
Błąd podczas gotowania ziemniaków
Mogłoby się wydawać, że gotowanie ziemniaków to najprostsza czynność, jaką możemy wykonać w kuchni. Wystarczy je dokładnie wyszorować lub obrać, wrzucić do garnka, dodać sól i gotować, aż do miękkości. Nic bardziej mylnego. Wiele osób robi to źle. Przeważnie wrzucamy ziemniaki do garnka i zalewamy zimną wodą. Przez to w trakcie gotowania tracą one większość wartości odżywczych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest włożenie surowych ziemniaków do wrzącej wody. Wodę solimy dopiero, kiedy ziemniaki zmiękną. Ile soli dodać do gotowania ziemniaków? Przyjmuje się, że 1 łyżeczka wystarczy na 1 kilogram ziemniaków lub 1 litr wody.
Jak długo gotować ziemniaki?
Młode ziemniaki (wyszorowane lub oczyszczone) wrzucamy do wrzątku i gotujemy na średnim ogniu przez około 15-20 minut. Zbyt silny ogień może sprawić, że z zewnątrz popękają i się rozgotują, a środek będzie surowy. Solimy je pod koniec gotowania.
Stare ziemniaki warto ugotować w mundurkach. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości. Jeśli jednak zdecydujemy się na to, by je obrać, powinniśmy zrobić to cienko. Ziemniaki na puree możemy przed gotowaniem pokroić na mniejsze kawałki. Dzięki temu skrócimy czas obróbki.
Do wody w której gotują się ziemniaki warto dodać mleko (250 ml na litr wody), masło i cebulę. Jest to sekretny sposób Ojca Grande, duchownego z wrocławskiego klasztoru bonifratrów, który w swojej książce z poradami kulinarno-zdrowotnymi umieścił praktyczne wskazówki, w jaki sposób gotować ziemniaki, aby zachowały prozdrowotne właściwości. Dzięki temu ziemniaki będą jeszcze smaczniejsze.
Do gotowania ziemniaków możemy dodać ząbki czosnku, majeranek, gałązki tymianku czy rozmarynu.