Pokrzywa - królowa chwastów. Dlaczego warto ją mieć w domowej apteczce?
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) rośnie wszędzie. Spotykamy ją w polu, na łące, na brzegu lasu, w ogrodzie. Ta pospolita roślina jest wykorzystywana od starożytności w medycynie ludowej, a współcześnie stosuje się ją w lecznictwie.
Przez wieki używana była jako środek na wzmocnienie organizmu, na oczyszczenie krwi, na reumatyzm. Ale także jako kosmetyk i składnik w domowej kuchni.
Wczesną wiosną młode liście pokrzywy to doskonały suplement diety. Bogactwo mikroelementów i minerałów - żelazo, wapń, fosfor, potas, mangan i miedź o raz witaminy - K, C i A, kwas krzemowy i pantotenowy, podnoszą pokrzywę, przez wielu uważaną za chwast, do rangi superfoods.
Może być ona doskonałym składnikiem sałatek, zup, koktajli i dodatkiem do różnych potraw. A sok z młodej pokrzywy z dodatkiem miodu jest stosowany po chorobach i długotrwałym przyjmowaniu leków, dla oczyszczenia organizmu z toksyn i dostarczenia mu energii. Pokrzywa jest także doskonałym antidotum na osłabienie i wiosenne przesilenie organizmu. To naturalny środek rewitalizujący.
Zobacz też: Zioła, które wspomagają układ trawienny
Bardzo ważne jest to, że pokrzywa jest odporna na skażenie gleby metalami ciężkimi. Nie absorbuje więc w sobie szkodliwych dla zdrowia substancji.
Jej liście zawierają przeciwzapalne flawonoidy i garbniki, przez co może być stosowana przy biegunkach. Zaś jej korzenie zawierają fitosterole wspomagające leczenie prostaty u mężczyzn, działają też moczopędnie i stosuje się je przy leczeniu reumatyzmu. Napar z korzeni i liści pokrzywy pospolitej pobudza pracę układu odpornościowego i działa przeciwwirusowo.
W kosmetyce pokrzywa wykorzystywana jest do regeneracji skóry, łagodzenia podrażnień i jako środek tonizujący. Sprawdza się zwłaszcza przy skórze tłustej, trądzikowej, alergicznej i wrażliwej. Witamina K obecna w pokrzywie hamuje niewielkie krwawienia. Natomiast naturalna krzemionka ujędrnia, napina i poprawia ukrwienie skóry. Wyciąg z pokrzywy jest doskonałym tonikiem dla skóry zwiotczałej i pozbawionej elastyczności. Jest też źródłem chlorofilu - zielonego barwnika wykorzystywanego przy produkcji kremów.
Roślina stosowana jest także do pielęgnacji włosów - wyciągi z pokrzywy są składnikami szamponów i lotionów. Pokrzywa normalizuje pracę gruczołów łojowych w skórze głowy, pielęgnuje włosy przetłuszczające się i osłabione. Zapobiega uciskaniu cebulek włosowych, a garbniki w niej zawarte mają działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Wspomaga leczenie łupieżu.
Jak i kiedy zbierać pokrzywę? Najlepiej z rękawicami ochronnymi, w czystym środowisku, z dala od dróg i miasta. Najwięcej wartości mają cztery górne liście pokrzywy lub całe bardzo młode rośliny. Młode rośliny mają też więcej witamin i delikatniejszy smak, ale starsze są bogatsze w krzemionkę.
Koktajle z pokrzywy
Pierwszy przepis: dwie garście młodych liści pokrzywy, 1 mały banan, 1 kiwi, sok z 1/2 cytryny, 1 szklanka wody źródlanej.
Drugi przepis: dwie garście młodych liści pokrzywy, 1 jabłko, 1 cm korzenia imbiru, 2 łodygi selera naciowego, 1 łyżka soku z grejpfruta, 1 szklanka wody źródlanej.
Trzeci przepis: dwie garście młodych liści pokrzywy, 200 g świeżego ananasa, 1 filiżanka natki pietruszki, 1 szklanka wody źródlanej.
Liście sparzamy wrzątkiem i wrzucamy do kielicha blendera, dodajemy obrane i pokrojone pozostałe składniki i wodę. Miksujemy.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl