Trwa ładowanie...

Podgrzewanie jajka w mikrofalówce grozi wybuchem. Naukowcy wiedzą, dlaczego

Niedawno pewien człowiek próbował pozwać amerykańską restaurację po tym, jak jajko na twardo, które mu podano, eksplodowało mu w ustach. Mężczyzna twierdził, że "wybuch" uszkodził słuch.

Podgrzewanie jajka w mikrofalówce grozi wybuchem. Naukowcy wiedzą, dlaczegoŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Co prawda sprawa została rozstrzygnięta na drodze pozasądowej, jednak naukowcy kontynuowali badania nad tym, co dzieje się, gdy gotowane jajka zostaną ponownie podgrzane w kuchence mikrofalowej. Według amerykańskiego portalu naukowego IFL Science badacze rozpoczęli swoje analizy od oglądania filmów na YouTube z eksplodującymi jajkami w mikrofalówkach. Odkryli, że czasami jajka wybuchają podczas gotowania w urządzeniu, ale 30 proc. z nich nie "eksplodowało", dopóki nie zostały wyjęte i pchnięte ostrym przedmiotem. Naukowcy gotowali jajka w kąpieli wodnej. Dowiedli, że pękające w kuchence mikrofalowej jajko, może być bardzo głośne, ale mimo to, niemożliwe jest uszkodzenie słuchu.

Prawdopodobieństwo wybuchu jaja i uszkodzenia czyjegoś słuchu jest nikłe – stwierdził Anthony Nash, naukowiec. - To trochę jak gra w ruletkę z jajkiem – dodał.
W trakcie badań okazało się, że zarówno w jajach, które wybuchły, jak i tych, którym nic się nie stało, temperatura żółtka była znacznie wyższa niż temperatura wody, w której się gotowały. Co to oznacza? Żółtko jest bardziej podatne na promieniowanie mikrofalowe niż czysta woda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj