Pij na zdrowie. Zalety soku pomarańczowego
Sok pomarańczowy to popularny napój i źródło wielu witamin oraz minerałów. Warto jednak wiedzieć, że jego nadmiar może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.
Sok pomarańczowy – wartości odżywcze
Świeżo wyciskany sok pomarańczowy jest źródłem węglowodanów, białka i błonnika. Zawiera także biosubstancje, takie jak sód, magnez, wapń i żelazo. Picie świeżego soku z pomarańczy dostarczy naszemu organizmowi także beta-karotenu i witaminy C.
Dostępne w sklepach soki pomarańczowe z koncentratu posiadają taki sam zestaw wartości odżywczych, ale w wyniku obróbki technologicznej tracą sporą ich ilość.
Smak, zapach i konsystencja soku pomarańczowego zależy od składników naturalnych zawartych w owocu pomarańczy. Chodzi głównie o wodę, cukry proste, kwasy (winowy, cytrynowy i jabłkowy) oraz związki zapachowe.
Sok pomarańczowy wyróżnia się dużą zawartością cukru.
Pij na czczo. Te napoje mają niezwykłe właściwości
Sok pomarańczowy – właściwości
Picie soku pomarańczowego ma głównie pozytywny wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu.
Działa dobroczynnie na pracę układu pokarmowego:
- łagodzi zgagę, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz wrzody,
- substancje odżywcze zawarte w soku pomarańczowym przeciwdziałają obrzękom żołądka, fermentacji pokarmu i zaburzeniom trawienia,
- stymulują także produkcję żółci i działają pozytywnie na niewydolność dróg żółciowych,
- picie soku pomarańczowego pomaga w zaparciach i reguluje pracę jelit, likwiduje niestrawność i redukuje nadkwasotę.
Sok pomarańczowy ma także właściwości moczopędne i alkalizujące, co jest istotne jeśli chodzi o oczyszczanie krwi. Zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych i osadzania się w nerkach kwasów.
Picie soku pomarańczowego przyspiesza przemianę materii i reguluje poziom wody w organizmie. Pomoże osobom zmagającym się z bólami stawów, niwelując odkładający się szkodliwy kwas moczowy.
Sok pomarańczowy sprawdzi się także w czasie przeziębień i grypy – wzmocni organizm dostarczając mu cennej witaminy C, pomoże zbić gorączkę, pozbyć się kataru i kaszlu.
Poza tym zawarte w soku z pomarańczy antyutleniacze hamują proces starzenia, pozytywnie wpływają na kondycję skóry, przeciwdziałają miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu. Przede wszystkim jednak zwalczają wolne rodniki, które odpowiadają za rozwój komórek nowotworowych.
Sok pomarańczowy – przeciwwskazania
Mimo wielu wartości odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie, na sok pomarańczowy trzeba patrzeć z przymrużeniem oka.
Przyczyną jest bardzo wysoka zawartość cukrów prostych. Przyjmuje się, że w świeżo wyciśniętym soku pomarańczowym znajduje się ilość cukru odpowiadająca 10 kostkom.
Poza tym, cukry proste, choć potrzebne w naszej codziennej diecie, w nadmiarze mogą prowadzić do hiperglikemii, a także otyłości. Szkodzą także osobom zmagającym się z nadciśnieniem i zaburzeniami pracy nerek.
Warto wspomnieć, że chcąc wzbogacić organizm w zawarte w soku pomarańczowym substancje odżywcze, lepiej wybrać jednak owoc. Dzieje się tak, ponieważ spora ich ilość witamin i minerałów znajduje się w miazdze miąższu, którą w owocu spożywamy, a przy wyciskaniu soku odrzucamy. Najlepsze do soków są wyciskarki wolnoobrotowe.