Paszteciki
Paszteciki to rodzaj smażonego ciasta drożdżowego z nadzieniem. Farsz jest zwykle mięsny, lub z grzybów i kapusty. Tego rodzaju wypieki są wypełniane podobnymi kombinacjami jak pierogi.
Ciasto z zewnątrz jest kruche, jednak w środku ma delikatną i miękką konsystencję. Pasztecik serwowany jest zazwyczaj z niezabielanym, mocno przyprawionym czerwonym barszczem.
Pierwszy lokal serwujący paszteciki został założony w 1969 roku. W czasach PRL-u dość powszechnym zjawiskiem było zastępowanie mięsnego farszu pastą jajeczną. Rosyjskie "pirożki" po spolszczeniu stałyby się "pierożkami", a przecież to, co serwował bar zupełnie ich nie przypominało. Tymczasem "paszteciki" pasowały jak ulał – wszak farsz drobno mielony, zupełnie jak w pasztetach. Tak powstał "pasztecik". Nazwa przyjęła się natychmiast, paszteciki też zawojowały Szczecin błyskawicznie.
Pasztecik szczeciński został wpisany na listę produktów tradycyjnych, chronionych prawem unijnym. Oznacza to, że każdy wyrób firmowany tą nazwą musi ściśle przestrzegać receptury.
Paszteciki z kapustą i grzybami kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Szczególnie zimą chętnie sięgamy po takie przekąski. Mogą być alternatywą dla uszek lub pierogów podczas Wigilii. Paszteciki można dostać w sklepach, jak i przyrządzić je samemu w domu. Przed wstawieniem do piekarnika warto posypać je makiem lub ziarnami sezamu. Takie paszteciki są szybkie w przygotowaniu, powinny się udać każdemu. Sprawdzą się również jako dodatek do noworocznego barszczu. Wówczas możemy przygotować nadzienie z mięsa mielonego, doprawionego majerankiem i słodką papryką.
Szczelnie zamknięte można przechowywać w zimnym pomieszczeniu kilka dni. Nadają się także do mrożenia. Drożdżowe bułeczki smakują wyśmienicie na ciepło i na zimno o każdej porze roku. Chociaż najpopularniejszy farsz to mięsny lub z kapustą i grzybami, możliwość przyrządzania wypełnienia do bułeczek jest pewnie nieskończona.
Paszteciki są świetną przekąską na zimno, jak i dodatkiem do barszczu. Sekretem idealnych pasztecików jest smaczne drożdżowe ciasto. Ważne, aby było dobrze wyrośnięte. Na rynku dostępne są produkty na wzór pasztecików z ciasta francuskiego lub kruchego, jednak nie jest to tradycyjny produkt charakterystyczny dla polskiej kuchni.