Otyłość szkodzi jajnikom
Otyłość powoduje w jajnikach zmiany szkodliwe dla komórek jajowych i utrudniające zajście w ciążę - informują naukowcy z Australii na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Z obserwacji wynika, że otyłe kobiety mają większe trudności z zajściem w ciążę, nawet jeśli są młode i mają regularne cykle miesięczne.
Poszukując przyczyn tych problemów australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie przebadali 96 kobiet, które zgłosiły się po pomoc do prywatnej kliniki zajmującej się leczeniem bezpłodności. Dla każdej pacjentki obliczono wskaźnik masy ciała (BMI) i na tej podstawie przypisano ją do jednej z trzech grup: o prawidłowej masie ciała, z nadwagą lub otyłością.
Badacze zmierzyli też poziom hormonów oraz produktów przemiany materii w płynie, który wypełnia pęcherzyki jajowe zawierające jajo. Ten tzw. płyn pęcherzykowy pobrano w trakcie procedury zbierania komórek jajowych do zapłodnienia in vitro.
Jak wyjaśniają autorzy pracy, cechy komórek jajowych są uzależnione od warunków środowiska panujących w jajniku, a płyn pęcherzykowy stanowi najbliższe otoczenie jaja, będąc dla niego m.in. źródłem składników odżywczych.
Okazało się, że otyłe pacjentki miały zmiany w płynie pęcherzykowym - zawierał on szczególnie duże ilości takich produktów przemiany materii i hormonów, które mogą niekorzystnie wpływać na komórki jajowe i obniżać ich potencjał rozwojowy. Chodzi między innymi o tłuszcze z grupy trójglicerydów; związki pobudzające stany zapalne, jak białko C-reaktywne; insulinę oraz męskie hormony - androgeny.
Jak tłumaczy prowadząca badania dr Rebecca Robker, trójglicerydy mogą zmieniać metabolizm jaja i w ten sposób zakłócać tworzenie się zarodka. Natomiast procesy zapalne uszkadzają komórki, a to z kolei zmniejsza szanse zarodka na przeżycie.
"Wiadomo, że otyłość powoduje zmiany w składzie tłuszczów we krwi i nasila stany zapalne w organizmie, co ogólnie źle wpływa na zdrowie" - przypomina dr Robker. "Nasze badania wykazały, że do podobnych zmian dochodzi w płynie pęcherzykowym, co może tłumaczyć, dlaczego otyłe kobiety są bardziej narażone na bezpłodność" - dodaje.
(PAP)
Zobacz w innych serwisach: