Okap kuchenny na miarę 2020 roku – najnowsze trendy
Okap kuchenny stał się standardowym wyposażeniem praktycznie każdego mieszkania. Dziś nie pytamy się, czy montować to urządzenie, ale jaki model okapu wybrać. To o tyle ważne pytanie, że rynek AGD ciągle się rozwija. Jaki więc powinien być okap kuchenny w 2020 roku? Jakie trendy obowiązują i co producenci szykują w kolejnych latach, jeśli chodzi o te urządzenia?
AGD musi być smart
Jedna z aktualnych tendencji jest powiązana ze słowem smart, które robi w ostatnich latach zawrotną karierę. W dużej mierze jest to efekt rozwoju nowoczesnych technologii – zwłaszcza tych związanych ze sztuczną inteligencją oraz łącznością i internetem rzeczy. Rewolucja weszła też na rynek AGD i dotknęła okapów kuchennych. Sterowanie za pomocą smartfona, który może zastępować tradycyjnego pilota, powoli staje się standardem.
Przyszłość może być jeszcze bardziej kolorowa. Zapewne w stosunkowo niedługim czasie upowszechnią się funkcje związane z aktywacją głosową. Już teraz w urządzeniach polskich producentów rozwijane są rozwiązania mające zintegrować AGD z asystentami głosowymi. Pracuje się także nad systemami, które pozwolą sterować okapem kuchennym gestami – jak w smartfonach. Przykładowo, by wykonując okrężne ruchy palcem, móc obracać pokrętłami.
Nowe technologie, zwłaszcza w zakresie sterowania działaniem okapów oraz ułatwiania ich użytkowania, mają ogromny wpływ na rynek AGD. Trend, by być bardziej smart, będzie się tylko zwiększał w nadchodzących latach. W okapach kuchennych zaczną się też pojawiać nowe funkcje, a te, które dziś są stosowane w urządzeniach z wyższych półek cenowych, zostaną spopularyzowane.
Jakość i cicha praca
Nasycenie rynku jest na tyle duże, że producenci dostrzegli, iż tanie okapy kuchenne nie zaspokajają już w pełni potrzeb konsumentów. Ponadto, Polacy bogacą się i stać ich na więcej. Jest też wielu klientów, którzy stawiają przede wszystkim na jakość wykonania. Seryjnie produkowane okapy kuchenne nie zawsze zapewniają standard pożądany przez kupujących.
Dlatego wszyscy producenci poszerzają swoją ofertę o produkty z najwyższej półki, dostarczając urządzenia coraz lepiej wykonane, z lepszymi i bardziej nowoczesnymi podzespołami, solidniej dopasowanymi elementami i dłużej zachowującymi sprawność. Pojawiają się też marki skierowane do niszowego klienta, który luksusowy charakter i jakość wykonania ceni wysoko, akceptując związane z tym wyższe koszty.
Innym elementem związanym z jakością podzespołów jest komfort pracy z tymi urządzeniami. Okap kuchenny ma działać jak najciszej, nawet jeśli działa na największej prędkości. Konsumenci wskazują cichą pracę okapów jako jeden z ważnych czynników skłaniających do zakupu. Wiele marek podkreśla właśnie ten aspekt swoich produktów. Przykładem mogą być okapy kuchenne Nortberg.
Energooszczędność i ekologia
Zarówno dla klientów, jak i dla producentów, energooszczędność i ekologia mają coraz większe znaczenie. Obie grupy niejako razem się napędzają. Im więcej kupujących dostrzega korzyści płynące z posiadania urządzeń o niskim poborze energii, tym bardziej firmy produkujące okapy kuchenne starają się takie sprzęty dostarczać. Im bardziej efektywne pod kątem zużycia prądu są nowe okapy producentów, tym silniej podkreślają oni to w swoim przekazie marketingowym, podsycając potrzebę zakupu urządzenia tańszego w eksploatacji przez klienta.
Podobnie jest z ekologią. Rosnąca świadomość konsumentów wymusza na producentach zachowania świadczące o ich trosce o środowisko. Jednocześnie firmy chętniej się chwalą choćby przejściem na bardziej ekologiczną linię produkcyjną, zastosowaniem technologii, które generują mniej odpadów, lub chociaż wspieraniem działań proekologicznych.
W efekcie okapy kuchenne powstają w sposób mniej obciążający środowisko naturalne. Do tego same mają niższy pobór mocy, a wymienne filtry w pochłaniaczach możemy wymieniać coraz rzadziej. Ponadto, producenci decydują się coraz częściej na bardziej energooszczędne oświetlenie LED. Nietrudno przewidzieć, że w kolejnych latach na ekologiczność i energooszczędność będzie kładziony jeszcze większy nacisk, choć ograniczenia technologiczne nieco ten trend hamują.
Designerskość i styl
Prosta forma nadal jest w cenie, ale klienci chętniej niż w poprzednich latach doceniają efektowny styl i designerskie podejście. Okap kuchenny ma być nie tylko funkcjonalny, ale ma się również podobać. Dlatego na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia o eleganckiej stylistyce i wyglądzie, który robi wrażenie już od pierwszych chwil.
Część producentów stawia na atrakcyjność formy – w efekcie niektóre okapy kuchenne są stylizowane na przykład na wyszukane lampy. Bardzo popularne są geometryczne kształty o miękkiej linii, z zaoblonymi kantami. Często wykorzystywane są gładkie powierzchnie, ale już nie tylko idealne do stylu glamour czy na wysoki połysk. Mat jest coraz bardziej doceniany przez klientów, którzy zapewne z praktycznych względów wykazują zwiększone zainteresowanie tego rodzaju wykończeniem. Nadal jednak szkło hartowane i stal nierdzewna wysokiej jakości są charakterystyczne przede wszystkim dla najbardziej luksusowych modeli.
Obok designerskości dostrzec można również tendencję do wychodzenia naprzeciw minimalistom i zwolennikom ukrywania AGD. Okapy do zabudowy, w tym okapy teleskopowe i podszafkowe, to wciąż jedne z najbardziej popularnych urządzeń. W ostatnich latach pojawiły się także okapy blatowe i sufitowe – jeszcze nie dość rozpowszechnione, choćby ze względu na cenę, ale bardzo chętnie wybierane przez zwolenników minimalistycznego podejścia.
Na rynku można znaleźć zarówno tanie okapy z podstawowymi funkcjami i mało wyszukanym designem, jak i zaawansowane technologicznie, ekskluzywne okapy z wyższej półki, które odznaczają się pomysłowością, oryginalną formą oraz nietypowymi materiałami lub wykończeniem. Przykładowo, wspomniana wcześniej firma Nortberg posiada w swoim katalogu okap ceramiczny, który ozdobiono kryształami Swarovskiego.
Okap do każdej kuchni
Uwagę zwraca również bogata oferta. Szeroki wachlarz produktów pozwala znaleźć odpowiedni model w zasadzie do każdej kuchni w każdym stylu. W katalogach można znaleźć okapy idealne do kuchni tradycyjnych i będących w ostatnich latach na topie, np. skandynawskich czy nowoczesnych. Zarazem dużo łatwiej znaleźć urządzenia odpowiednie dla kuchni w stylu prowansalskim, rustykalnym, loftowych industrialnych wnętrz, etc.
Dotyczy to też kolorów. Owszem, nadal dominująca jest zimna stal, biel i czerń, ale pojawiają się też okapy w kolorze złotym, brązowym, a nawet nieśmiało o swoje walczą pastele – które szczególnie na zachodnich rynkach zdają się przełamywać tradycyjne trendy w AGD.
Producenci starają się dotrzeć do klientów, odpowiadając na ich indywidualne potrzeby. Dlatego można liczyć na to, że kolejne lata przyniosą jeszcze większe urozmaicenie oferty w kwestiach związanych z estetyką i dopasowaniem do różnych rozwiązań aranżacyjnych.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski