Ocet w kuchni. Nie tylko spirytusowy i nie tylko do jedzenia
Ocet to jeden z podstawowych produktów, używanych w naszych kuchniach. Bez octu nie przygotujemy wielu dań i przetworów, które na co dzień robimy, takich jak na przykład grzybki w occie. Jest kilka rodzajów octu, więc warto wiedzieć, jakie mają właściwości i do czego ich używać.
Ocet spirytusowy
Najpopularniejszy w Polsce jest ocet spirytusowy, który produkuje się, jak sama nazwa wskazuje, w wyniku fermentacji spirytusu. Ocet taki jest rozcieńczany wodą i uzyskuje 6 lub 10 procent. W kuchni używamy go jako składnik marynat (bardzo pomaga w zmiękczaniu mięsa przed pieczeniem), sosów, polewa się nim mięsne galarety. Jest znakomity na trawienie i bardzo pobudza apetyt. Nie możemy jednak przesadzić z jego spożywaniem, bo może wywoływać przykre dolegliwości żołądkowe.
Ocet winny
Ocet winny z kolei robi się z wina – białego albo czerwonego. Często powstaje samorzutnie, gdy do wina dostaną się bakterie i wino po prostu skwaśnieje. Biały ocet winny jest bardzo delikatny i jest zwykle używany jako ocet aromatyzowany. Wystarczy do butelki włożyć świeże zioła, papryczki chili lub czosnek. Wtedy dodatkowo zyskuje na smaku. Taki ocet jest idealny do marynat, sałatek czy dressingów. Ocet z czerwonego wina z kolei ma mocniejszy smak i idealnie komponuje się z czerwonym mięsem lub dziczyzną. Sosy na bazie czerwonego octu winnego są znakomite.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyczyścić zlew kuchenny. Poznaj proste sposoby i domowe patenty
Ocet ryżowy
Coraz bardziej popularny w Polsce ocet ryżowy jest produkowany głównie w krajach azjatyckich. Jest bardzo łagodny, ma piękną jasnożółtą barwę. Powstaje on w wyniku dość długiej fermentacji ryżu, czasem z dodatkiem ziaren pszenicy lub kukurydzy. Bez octu ryżowego nie byłoby sushi. Ryż do tej potrawy musi nasiąknąć octem, by mieć odpowiedni smak. Ocet ryżowy idealnie pasuje również do sałatek, makaronów lub azjatyckich zup.
Ocet jabłkowy
Z jabłek lub musu jabłkowego zrobimy z kolei ocet jabłkowy. Jest on bardzo łagodny, praktycznie nie wyczujemy w nit charakterystycznej dla octów cierpkości. Ma lekko owocowy posmak i piękny zapach. Takim octem możemy doprawiać sałatki, sosy, przygotowuje się z niego marynaty do delikatniejszych mięs, świetnie pasuje do drobiu i warzyw. Jest w dodatku bardzo zdrowy. Zawiera witaminy A, C, E oraz z grupy B, a także kwas mlekowy i pektyny. Działa odchudzająco i odkwaszająco.
Ocet balsamiczny
Ciemnobrązowa barwa i słodko-kwaśny smak to cechy charakterystyczne octu balsamicznego. Jest on też gęsty i lepki. Ten gatunek octu wytwarza się z winogron, a jego produkcja trwa dość długo. Ocet, zanim będzie gotowy do spożycia, przez kilka lat leżakuje w drewnianych beczkach, co tłumaczy jego dość wysoką cenę.
Ocet balsamiczny jest składnikiem wielu dressingów. Wykorzystuje się go także do rozmaitych sosów i marynat. Jest bardzo zdrowy, ale należy używać go z umiarem, bo ma bardzo intensywny i wyrazisty smak.