Niezbędna w kuchni wielbicieli gotowania. Sprawdź, jak wybrać najlepszą maszynkę do mielenia
Maszynka do mielenia mięsa to bardzo przydatne urządzenie w kuchni. Bez niego nie ma spaghetti bolognese, kotletów mielonych czy lasagne. Choć w sklepach możesz kupić zmielone mięso, jego jakość często jest poniżej oczekiwań. Zobacz, czym sugerować się przy zakupie maszynki, by długo towarzyszyła ci w kulinarnych przygodach.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz maszynkę do mielenia
Jak każde urządzenie, maszynki do mielenia mają swoje funkcje i różne specyfikacje, w których, nie znając tematu, łatwo się pogubić. Wybierając taką, która spełni nasze oczekiwania, warto przyjrzeć się kilku kwestiom. Jedną z najważniejszych specyfikacji jest moc urządzenia. Im większa, tym maszynka będzie bardziej wydajna i szybciej poradzimy sobie z danym produktem. Urządzenia z większą mocą także dużo lepiej poradzą sobie z bardziej opornymi produktami, na przykład twardszym mięsem. Wydajność często podawana jest w kilogramach na minutę. Im wyższa wartość, tym więcej produktów urządzenie zmieli w tym czasie.
Obudowa plastikowa czy metalowa?
Maszynki do mielenia z metalową obudową są urządzeniami luksusowymi. Są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, jednak metal, a przez to także całe urządzenie, jest dużo cięższe. Wpływa to na komfort użytkowania - jeśli maszynka nie będzie miała swojego stałego miejsca na blacie, będziesz musiał ją często przenosić. Im jest cięższa, tym więcej siły będziesz musiał poświęcić na cały proces. Maszynki z obudową plastikową są bardziej wrażliwe na uszkodzenia, jednak nie powinieneś ich skreślać. Twardy plastik spokojnie wytrzyma standardowe użytkowanie i jeśli nie będziesz używać ich w restauracji z ogromem klientów, nie musisz wykosztowywać się na ekskluzywny model. Plastikowa obudowa jest dużo lżejsza, więc nie będziesz miał problemu, by wyjąć sprzęt z szafki i położyć na kuchenny blat.
Rodzaje sitek do mielenia
Mało osób zwraca uwagę na sitka, które najbardziej wpływają na efekt końcowy produktów, które mielimy. Kupując maszynkę, wybierz taką, która będzie miała w zestawie przynajmniej dwa sitka. Standardem i jednocześnie podstawą są te o średnicy otworów 3 i 7 mm. Dzięki różnicy otworów sit otrzymamy zupełnie inne zmielenie, które będzie odpowiednie do różnych przepisów. Montowane na końcu otworu wylotowego głównej komory, muszą być jak najlepszej jakości, bo każdy produkt przepychany jest przez nie z dużą siłą.
Nie tylko do mięsa - inne zastosowania maszynki do mielenia
Współczesne maszynki do mielenia nie są już kojarzone jedynie z mięsem. Wyposażone w różne gadżety, pomagają nam w zupełnie innych czynnościach. Za pomocą maszynki z odpowiednią nakładką możesz zrobić makaron, wycisnąć sok ze świeżych owoców oraz szatkować warzywa. Jeśli uwielbiasz kawę, koniecznie zaopatrz się w maszynkę z nasadką do mielenia kawy. Mimo że ten sprzęt kojarzy się głównie z obróbką mięsa, mając ją w kuchni, możesz być zaskoczony jej wielofunkcyjnością. Zastanów się, jakie nakładki będą ci potrzebne i dopasuj do swoich potrzeb odpowiedni model.
Zobacz też: Kotlety mielone po myśliwsku. Obiad dla mięsożerców
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.