Trwa ładowanie...

Napoje roślinne czy mleko – co wybrać?

Pić mleko czy lepiej nie pić? Dietetycy spierają się, czy mleko krowie jest zdrowe. Weganie i wegetarianie już dawno znaleźli zamienniki mleka, czyli napoje roślinne. Podobnie osoby z nietolerancją laktozy czy alergią na białka mleka krowiego. Ale czy mleko roślinne może zastąpić zwykłe? A może lepiej pić właśnie napoje roślinne? Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak jest naprawdę.

Napoje roślinne czy mleko – co wybrać?Źródło: 123RF
d3mn52l

Czy picie mleka jest zdrowe?

Wśród dietetyków i konsumentów trwa dyskusja, czy mleko krowie jest zdrowe. Zwolennicy argumentują, że jest doskonałym źródłem wapnia, który zapewnia mocne kości i zdrowe zęby. Przeciwnicy zwracają uwagę na to, że białka mleka krowiego są jednym z najsilniejszych alergenów. Faktem jest, że alergia na mleko krowie dotyka coraz więcej osób, podobnie jak nietolerancja laktozy, a często te problemy występują razem. Osoby mające dolegliwości po spożyciu mleka muszą wybierać zamienniki mleka, np. napoje roślinne. Nazywane są potocznie mlekiem sojowym, ryżowy, owsianym, migdałowym itp., choć nie są mlekiem, ponieważ nie stanowią wydzieliny gruczołów mlecznych ssaków. Napoje sojowe są najbogatsze spośród napojów roślinnych w białko, ponieważ soja jest jego dobrym źródłem, takie napoje producenci często wzbogacają również w wapń. Dzięki temu najbardziej „przypominają” pod względem wartości odżywczej „prawdziwe” mleko. Alternatywą jest również mleko kozie, które nie zawiera laktozy i kazeiny, jednak wiele osób nie akceptuje jego zapachu czy smaku.

Mleko a odchudzanie – krowie czy roślinne?

Kolejną kwestią wywołującą emocje jest kwestia mleko a odchudzanie. Mleko krowie zawiera sporą ilość cukrów, zwłaszcza laktazy. Kaloryczność mleka zależy także od zawartości tłuszczów.

  • szklanka mleka 3,2 proc. (250 ml) – ok. 150 kcal
  • szklanka mleka 2 proc. (250 ml) – ok. 130 kcal
  • szklanka mleka 0,5 proc. (250 ml) – ok. 100 kcal

Porównajmy to z kalorycznością napojów roślinnych:

  • szklanka napoju migdałowego bez dodatku cukru (250 ml) – 30 kcal
  • szklanka napoju sojowego z dodatkiem wapnia (250 ml) – 112 kcal
  • szklanka napoju owsianego (250 ml) – 115 kcal
d3mn52l

Pod względem najniższej kaloryczności mleko migdałowe bez cukru zdecydowanie wyprzedza pozostałe. Ograniczenie cukru w diecie to ważny element diety odchudzającej, jednak nie jedyny. Konieczne jest odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych: tłuszczów i białek, a nie tylko węglowodanów. Część dietetyków odradza podczas odchudzania picie mleka krowiego i poleca jego zamienniki, czyli napoje roślinne. Istnieje jednak pewne „ale”, ponieważ dla szczupłej sylwetki jest wapń, a jego bardzo dobrym źródłem jest właśnie mleko i jego przetwory. Może więc, aby wilk był syty i owca cała, można wybrać zamiast mleka napój sojowy z wapniem.

Żywność BIO – a co z mlekiem?

Żywność ekologiczna zyskuje dziś coraz większą popularność, a wręcz jest po prostu modna. Wiele osób uważa, że jest to naprawdę zdrowa żywność i bez chemii, ponieważ produkcja jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami. Prawdą jest, że np. w uprawach zabronione jest stosowanie nawozów sztucznych i pestycydów, a krowy muszą być karmione w 60% trawą i kiszonkami oraz przebywać znaczną część doby na pastwiskach. Czy mleko ekologiczne jest zdrowe? Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzą, że zawiera znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponieważ jednak nadal jest nieodpowiednie dla osób z alergią pokarmową lub nietolerancją laktozy, ma swoje odpowiedniki w postaci napojów roślinnych BIO, które nie zawierają sztucznych dodatków. Czy musimy wybierać pomiędzy mlekiem i napojem roślinnym? Niektórzy tak – z powodów zdrowotnych. Dla wielu konsumentów zwykle mleko do kawy to podstawa, ale czasem warto poszerzyć horyzonty i popróbować roślinnych smaków.

Poznaj wybrane napoje roślinne: kliknij tutaj

d3mn52l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mn52l
Więcej tematów