Trwa ładowanie...
05-03-2009 14:11

Nalewki na zdrowie

Alkohol może pomóc w walce z wieloma chorobami. Tak przynajmniej twierdziły nasze babcie, które chorym domownikom serwowały przepyszne nalewki własnej roboty.

Nalewki na zdrowieŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2ech0e
d2ech0e

Alkohol może pomóc w walce z wieloma chorobami. Tak przynajmniej twierdziły nasze babcie, które chorym domownikom serwowały przepyszne nalewki własnej roboty.

Nie od dziś wiadomo, że alkohol ułatwia trawienie, rozszerza naczynia krwionośne, działa dezynfekująco, a także poprawia nastrój, ułatwia zasypianie i zmniejsza ból. W umiarkowanych ilościach warto go więc stosować. W jakiej formie - to już zależy od gustu oraz umiejętności.

Ananasówka

Do jej przygotowania potrzebować będziemy 0,5 litra spirytusu, jednego ananasa oraz syropu cukrowego.

Do słoja z szerokim otworem nalewamy spirytus i wkładamy ćwierć ananasa (obranego ze skórki i owiniętego gazą). Owoc należy zawiesić na sznurku nad powierzchnią alkoholu, której nie może dotykać. Szczelnie zamknięty słoik zostawiamy w zimnym i ciemnym miejscu na mniej więcej dwa tygodnie.

d2ech0e

Po tym czasie usuwamy ananasa, a spirytus dolewamy do zagotowanego syropu cukrowego (z 0,75 l wody i 0,25 l cukru). Po dokładnym wymieszaniu całość należy ostudzić, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć i ponownie odstawić do ciemnego, zimnego miejsca na 6 miesięcy.

Nalewka ananasowa działa wzmacniająco na osoby wyczerpane fizycznie i psychicznie. Ma właściwości przeciwgorączkowe, wpływa korzystnie na serce oraz nerki. Podobno działa wyśmienicie. Wystarczy wypijać po dwie łyżki trzy razy dziennie.

Nalewka winno-rumowa

Potrzebować będziemy: litr czerwonego wytrawnego wina, pół litra rumu, 0,25 litra spirytusu, 0,5 kg cukru pudru i torebkę cukru waniliowego.

Do dużego, szklanego naczynia wlewamy wino, rum i spirytus. Mieszamy, a następnie dosypujemy cukier waniliowy oraz cukier puder i ponownie mieszamy, aż się rozpuści. Wlewamy do butelek, filtrując przez bibułę, a następnie szczelnie zamykamy. Nalewka powinna dojrzewać przez trzy miesiące w chłodnym i ciemnym miejscu.

d2ech0e

Doskonale działa w trakcie przeziębienia. Ma właściwości wzmacniające. Wystarczy pić po dwie stołowe łyżki trzy razy dziennie.

Pomarańczówka

Prosta i skuteczna. Przygotujemy ją z: 4 pomarańczy, 2 litrów spirytusu i syropu cukrowego.

Dokładnie obieramy pomarańcze, a skórki (bez białego miąższu) wkładamy do dużego, zamykanego naczynia i zalewamy spirytusem. Szczelnie zamknięte odstawiamy na tydzień w ciemne oraz ciepłe miejsce.

d2ech0e

Po tym czasie wyciągamy alkohol i bierzemy się za przygotowanie syropu cukrowego, gotując litr wody z kilogramem cukru (mieszamy, by się dobrze rozpuścił). Gdy będzie gotowy, dolewamy do niego przez bibułę lub ściereczkę nasz spirytus ze skórek pomarańczy. Dokładnie mieszamy i przelewamy do butelek. Zamykamy szczelnie i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce na jakieś pół roku.

Pomarańczówka pobudza pracę jelit i zwalcza miażdżycę. Sprawdza się przy przeziębieniach, anginie i grypie, a także przy chorobach wątrobowych. Pić trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

Z głową

Pamiętajcie jednak, że alkohol nigdy nie powinien być traktowany jak lekarstwo. Może być np. przyczyną powstawania chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego, wpływać negatywnie na naszą wątrobę czy układ nerwowy i, najważniejsze - spożywany w większych ilościach może wywołać silne uzależnienie. Całkowity zakaz spożywania alkoholu obowiązuje m.in. w przypadkach ostrej niewydolności serca, w chorobie zwanej kardiomiopatią alkoholową i kilku innych przypadkach. Przed leczeniem się nalewkami warto więc zapytać o opinię lekarza.

qk

fot. Jupiterimages

d2ech0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ech0e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj