Najsmaczniejsze i najzdrowsze bułeczki na śniadanie. Jakie wybrać?
Jakie pieczywo wybrać na śniadanie? Czym się różnią popularne kajzerki od grahamek? Jakie są najlepsze bułki do domowych burgerów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Bułka – kalorie i właściwości
Pieczywo jest wysokokaloryczne, a przeciętny Polak zjada go ponad 50 kilogramów rocznie. Średniej wielkości bułka pszenna, która waży około 95 gramów, ma mniej więcej 260 kalorii, z czego większość przypada na węglowodany.
Ile kalorii mają bułki?
- Bułka kajzerka o wadze 60 gramów to około 180 kalorii
- Bułka grahamka o wadze 100 gramów to 270 kalorii
- Bułka wrocławska – 1 kromka – 30 kalorii
- Bułka razowa z ziarnami – 248 kalorii
Bagietka z masłem czosnkowym – około 600 kalorii
Smacznego: przepis na rabarbar pod owsianą kruszonką
Najbardziej wartościowe jest pieczywo pełnoziarniste (np. bułka grahamka), z ciemnej mąki, z błonnikiem pokarmowym. Nie powinno ono zawierać cukru, spulchniaczy ani sodu, który zatrzymuje wodę w organizmie. Bułki kajzerki zawierają najwięcej białka, ale również i tłuszczu (oraz najmniej cennika błonnika). Ponadto w bułkach można znaleźć takie witaminy i minerały, jak witaminy A, E, K, z grupy B, kwas foliowy, potas, fosfor, żelazo, magnez, wapń, cynk, selen.
Bułki do hamburgerów
Chrupiące bułki do hamburgerów z makiem, sezamem lub czarnuszką je się na gorąco lub na zimno. Doskonale wyrosną po dodaniu drożdży, ale nie są one konieczne. Bułki do hamburgerów można wzbogacić siemieniem lnianym, mielonym lnem bądź masłem i tuz przed pieczeniem posmarować je rozkłóconym jajkiem. Nadają się zarówno do kotletów mięsnych i rybnych, jak i kotletów w wersji wegetariańskiej. Burgery bezmięsne przygotowuje się z warzyw strączkowych, kaszy, buraków albo marchewki i groszku i piecze je lub smaży na oleju.
Bułki drożdżowe
Puszyste bułeczki drożdżowe są idealną bazą do domowych wypieków. Do najpopularniejszych bułek drożdżowych należą:
- Bułeczki drożdżowe z dżemem, serem, budyniem
- Bułeczki drożdżowe z kruszonką
- Bułeczki drożdżowe maślane
- Bułeczki drożdżowe z owocami – jagodami, malinami, truskawkami
- Bułeczki drożdżowe na słono
Upieczone i wystudzone bułki drożdżowe da się mrozić i przechowywać w zamrażalniku przez kilka miesięcy. Przed użyciem wystarczy rozmrażać je w lodówce przez kilka godzin lub podgrzać w mikrofalówce.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe przygotowuje się bez dodatku mąki pszennej. Najlepiej zastąpi ją kukurydziana, ryżowa bądź gryczana. Nie warto sięgać po gotowe mieszanki do wypieku z długim składem. Tego rodzaju pieczywo wyrabia się dłońmi na twarde ciasto – zbyt rzadkie rozpłynie się na blasze. Bułki bezglutenowe zawsze się udają i dobrze wyrastają w piekarniku. Można je przygotować w wersji na słodko lub wytrawnie z dodatkiem ziół prowansalskich, kminku, oliwek i fety.
Bułka tarta
Bułka tarta jest niezbędnym składnikiem panierki do kotletów drobiowych, schabowych, rybnych, placków warzywnych i zagęstnikiem poprawiającym konsystencję tradycyjnych mielonych. Robi się ją samodzielnie z czerstwego pieczywa (chleba, bułek, biszkoptów, sucharów) ścieranego na drobnych oczkach tartki. Bułkę tartą podsmażoną na złoto na maśle dodaje się również do ugotowanego kalafiora lub fasolki szparagowej. Można ją długo przechowywać w szczelnym pojemniku albo papierowej torebce.