Mniejsza kuzynka truskawki. Dlaczego warto jeść poziomki?
Poziomka, choć niewielka i niepozorna, jest źródłem wielu cennych wartości odżywczych i znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Poziomka – odmiany
Istnieje kilka odmian poziomek:
- poziomka rugia – najpopularniejsza uprawiana poziomka, ma ciemnoczerwone, przedłużone i wąskie owoce oraz kremowy, soczysty miąższ,
- poziomka regina – poziomka o dużych, szeroko stożkowych owocach, ma intensywny czerwony kolor i wyrazisty smak,
- poziomka yellow wonder – odmiana charakteryzująca się żółtą barwą; rodzi duże i soczyste owoce,
- poziomka attila – poziomka o niewielkich, okrągłych owocach i wyrazistym zapachu,
- poziomka supreme – najsłodsza odmiana poziomki o intensywnie czerwonych, jajowatych owocach,
- poziomka baron solemacher – odmiana charakteryzująca się owocami o kształcie serca; ma intensywny smak i aromat.
W polskich lasach można napotkać także dzikie poziomki. Od poziomek ogrodowych różnią się przede wszystkim tym, że ich owoce i liście mają silniejsze właściwości lecznicze.
Smacznego: przepis na placuszki dyniowe
Poziomka – wartości odżywcze
Poziomka to przede wszystkim cenne źródło witamin C i PP, a także B1, B2 i K. Zawiera także dużą dawkę łatwo przyswajalnych przez organizm cukrów prostych - glukozę i fruktozę. Z racji tego i faktu, że zawiera niewielką ilość tłuszczu, poziomka jest niskokaloryczna, a przy tym sycąca. W owocu poziomki obecne są także sole mineralne fosforu, potasu, wapnia i żelaza. Ponadto, zawiera kwasy (cytrynowy, jabłkowy i salicylowy) oraz antocyjany, garbniki i pektyny.
Poziomka – właściwości
Witaminy zawarte w poziomkach wpływają korzystnie na układ odpornościowy organizmu, wspomagają ciało w walce z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Poprawiają także funkcjonowanie układu krwionośnego, walcząc tym samym z nadciśnieniem tętniczym czy anemią.
Poziomki, dzięki zawartości antyoksydantów, zwalczają wolne rodniki wspomagając tym samym profilaktykę antynowotworową. Poza tym, biorą udział w procesie hamowania starzenia skóry i niwelują poziom złego cholesterolu we krwi.
Jedzenie poziomek przyniesie efekty również w trakcie leczenia dolegliwości układu moczowego (kamicy nerkowej, zapalenia pęcherza). Ponadto, oczyści nasz organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, przyczyni się do redukcji kamienia nazębnego i wspomoże słabe dziąsła.
Zawarte w owocach poziomki garbniki posiadają natomiast działanie odkażające, oczyszczające i przeciwzapalne. Witamina PP wpływa pozytywnie na kondycję skóry.
Oprócz owoców, cennym surowcem leczniczym są również liście poziomki. Stworzony z nich napar ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i napotne. Herbatka z liści poziomki ma także wpływ na prawidłową przemianę materii, szybkie gojenie się ran i łagodzenie stanów zapalnych w jamie ustnej.
Poziomka – zastosowanie
Owoce poziomki można jeść na surowo, zamrażać lub przygotowywać z nich przetwory.
Świetnie sprawdzą się jako składnik sałatki z owoców leśnych lub lekki deser, gdy wymieszamy je z jogurtem naturalnym. Poziomki świetnie wyglądają zalane galaretką dlatego dodaje się je dla smaku i dekoracji do serników na zimno. Warto także przeznaczyć je na dżem - po otworzeniu weka będzie zaskakującą, pachnąca latem odmianą w zimowe wieczory.
Poziomki, oprócz zastosowania kulinarnego, odgrywają ważną rolę w kosmetyce i medycynie naturalnej.
Liście poziomki mogą być bazą dla aromatycznej herbaty, którą stosuje się w celu płukania gardła przy zapaleniach dziąseł lub nieprzyjemnym zapachu z ust. Okłady z takiej herbatki sprawdzą się za to przy niezbyt poważnych schorzeniach skóry lub wypryskach.
Maseczki ze świeżych owoców poziomki wybielają piegi, rozjaśniają skórę i mocno ją nawilżają. Poziomki bywają także składnikiem maści tonizujących i peelingów.