Mentosy – co w nich siedzi?
Producenci tego typu słodyczy kuszą przede wszystkim wizją owocowej świeżości, jednak sok z truskawek, pomarańczy czy cytryn stanowi zwykle nie więcej niż 2-3 proc. składu cukierków. Znacznie więcej znajdziemy w nich cukru oraz innych dodatków niekorzystnych dla zdrowia.
Mentosy możemy dziś kupić w każdym sklepie spożywczych, kiosku czy na stacji benzynowej. Młodym ludziom trudno pewnie uwierzyć, że jeszcze całkiem niedawno – w czasach PRL-u, te cukierki stanowiły obiekt pożądania, dostępny wyłącznie w dewizowych sklepach sieci Pewex.
Ich historia rozpoczęła się w 1932 r., gdy do Krakowa zawitało dwóch Holendrów. Bracia Michael i Pierre Van Melle, synowie znanego cukiernika z miasta Breskens, zachwycili się polskimi słodkościami i kupili od mistrzów spod Wawelu recepturę cukierkowej masy do żucia. Po powrocie do domu zaczęli ją udoskonalać, dodając m.in. soki owocowe. Tak powstały cukierki Fruittella, które później stały się bazą innego specjału firmy Van Melle, czyli pachnących miętą Mentosów.
W 1950 r. ruszyła ich masowa produkcja i niedługo później holenderskimi słodyczami zajadała się cała Europa Zachodnia. Dziesięć lat później mentosy zaczęto sprzedawać w charakterystycznych rolkach, stosowanych zresztą do dzisiaj.
Zobacz też: Czym zastąpić cukier w diecie
Obecnie możemy przebierać w wariantach smakowych cukierków. Dostępne są mentosy o smaku mięty, kwaśnych cytrusów, czerwonej pomarańczy, winogron czy wieloowocowym. Ich skład jest zwykle podobny. Co tam znajdziemy?
Cukier
Niekwestionowany lider listy składników mentosów i niemal każdego innego cukierka dostępnego na rynku. Nic dziwnego, że spożycie cukru w naszym kraju dynamicznie rośnie – jeszcze w 2008 r. statystyczny Polak zjadał go około 38 kilogramów rocznie, w 2017 – już 45 kg. Efekt? Zwiększone ryzyko otyłości, próchnicy zębów, cukrzycy czy wzrost stężenie trójglicerydów we krwi, a w konsekwencji przyspieszony rozwój schorzeń sercowo-naczyniowych.
Syrop glukozowy
Cukier nie jest zazwyczaj jedynym słodzikiem mentosów. W ich składzie znajdziemy również syrop glukozowy, czyli roztwór otrzymywany najczęściej w wyniku hydrolizy skrobi z pszenicy, kukurydzy lub ziemniaków. Nie jest wprawdzie tak groźny dla zdrowia jak syrop glukozowo-fruktozowy, ale również podnosi kaloryczność produktu, sprzyja nadwadze i otyłości, może też prowadzić od podwyższenia poziomu cukru we krwi.
Soki owocowe
Bardzo pożądany dodatek w mentosach. Szkoda tylko, że sok truskawkowy, pomarańczowy czy cytrynowy stanowi zwykle zaledwie 2-3 proc. ich składu. Jest także najczęściej odtworzony z zagęszczonego soku otrzymywanego poprzez usunięcie wody. Nie brakuje opinii, że taka forma przeróbki trochę zubaża właściwości odżywcze owoców.
Całkowicie utwardzony olej kokosowy
Brzmi groźne, ale – wbrew powszechnej opinii – całkowite utwardzenie tłuszczów roślinnych jest korzystniejsze dla zdrowia niż częściowe. Dzięki temu olej kokosowy w mentosach nie zawiera szczególnie szkodliwych dla zdrowia izomerów trans. Jest natomiast bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, których też nie należy spożywać w nadmiarze, ponieważ podnoszą kaloryczność produktu.
Kwas cytrynowy
Bardzo popularny dodatek do żywności, spełniający rolę regulatora kwasowości i przeciwutleniacza, zapobiegający również krystalizacji cukru. Kwasu cytrynowego nie może też zabraknąć w mentosach. Choć jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia, w nadmiarze powoduje niekiedy uszkodzenia szkliwa zębów (co sprzyja rozwojowi próchnicy), wywołuje problemy z przyswajaniem niektórych cennych mikroelementów (zwłaszcza wapnia) oraz nasila dolegliwości związane np. z opryszczką.
Maltodekstryna
W mentosach znajdziemy też substancję otrzymywaną w wyniku hydrolizy skrobi (zwykle kukurydzianej lub ziemniaczanej), nie tylko przedłużającą trwałość produktu, ale będącą również wzmacniaczem smaku oraz nośnikiem aromatów i barwników. Jednocześnie maltodesktryna dostarcza jednak sporo kalorii i posiada wysoki indeks glikemiczny, o czym muszą pamiętać cukrzycy oraz osoby dbające o linię.
Guma gellan
W składzie cukierków pojawiają się też liczne zagęstniki, w tym guma gellan, ceniona również za właściwości żelujące i stabilizujące. Z jednej strony poprawia perystaltykę jelit i reguluje procesy trawienne, z drugiej jej nadmiar może powodować biegunkę lub uciążliwe wzdęcia.
Wosk carnauba
Produkt pozyskiwany z liści kopernicji – palmy porastającej północno-wschodnie rejony Brazylii – usztywnia i nabłyszcza mentosy. Jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Carnauba to dodatek bezpieczny dla zdrowia, choć u niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl