Trwa ładowanie...

Masło "hodowlane", czyli jak ze śmietany i kultur bakterii zrobić prawdziwy wiejski nabiał

Masło, odkąd trafiło na sklepowe półki nie odzyskało swojego dawnego, wiejskiego smaku. Wszystko za sprawą pasteryzacji. Nic straconego. Za pomocą starterów z kulturami bakterii prawdziwe wiejskie masełko można przygotować samemu.

Masło "hodowlane", czyli jak ze śmietany i kultur bakterii zrobić prawdziwy wiejski nabiałŹródło: 123RF.COM
dln71xy
dln71xy

Dietetycy już dawno uświadomili nam, że jedzenie nabiału z marketu kiedy jest się dorosłą osobą w dzisiejszych czasach nie do końca ma sens. Pomijając fakt, że wybierając odtłuszczone mleko/jogurty/sery pozbawiamy się możliwości wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, to dodatkowo pasteryzacja w dużej mierze zabija "dobre bakterie". Te same, które budują naszą odporność.

Czy jest na to sposób? Okazuje się, że tak. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są tak zwane startery z żywymi kulturami bakterii. Są to oczywiście bakterie przebadane i bezpieczne. Ich użycie polega na hodowaniu bakterii i dodawaniu do nabiału pasteryzowanego. W ten sposób stworzyć można np. pyszne pełnowartościowe domowe masło, które pod żadnym względem nie odbiega od tego, które pamiętamy z wakacji u babci.

Poza kulturami bakterii do wykonania masła potrzebujemy również śmietany. Gęstej i tłustej, minimum 30-procentowej. Śmietana może pochodzić z marketu, jednak ważne jest, by była "czysta", czyli bez stabilizatorów czy składników ułatwiających ubijanie jej.

dln71xy

Wykonanie takiego masła polega na ubijaniu śmietany z wcześniejszym dodatkiem bakterii. Jeśli chcemy kontynuować produkcję w przyszłości, musimy pamiętać, by odłożyć kawałek masła i "hodować bakterie" jak zakwas na chleb. Szczegóły postępowania z bakteriami znajdują się na opakowaniach starterów.

Jak wiadomo, podczas ubijania śmietany na masło, powstanie również maślanka. To bonus, którzy docenią smakosze nabiały. Masło z "dodatkiem bakteryjnym" ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Podobno ma również bardziej wyrazisty, "wiejski" smak.

dln71xy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dln71xy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj