Trwa ładowanie...

Mąka ryżowa – jak ją jeść

Bardzo ważny produkt w kuchni japońskiej, chińskiej czy indyjskiej. Jednak mąka ryżowa świetnie sprawdzi się również jako składnik naszych rodzimych pierogów. W dodatku nie zawiera glutenu, dlatego może być ciekawym zamiennikiem popularnej w Polsce mąki pszennej.

Mąka ryżowa – jak ją jeśćŹródło: iStock.com
dca87gr
dca87gr

Z mąką ryżową związana jest niezwykła tradycja – w południowych Indiach, po porannym sprzątaniu domu, kobiety usypują z niej przed wejściem symetryczne wzory, które mają chronić mieszkańców przed złymi mocami oraz przynosić pomyślność. W ciągu dnia powoli znikają, zadeptywane i rozwiewane przez wiatr, ale następnego ranka są skrupulatnie odtwarzane.

Jedna w krajach azjatyckich mąka ryżowa jest przede wszystkim cenionym produktem spożywczym. Uzyskuje się ją w wyniku zmielenia ziaren ryżu, łuskanych lub niepozbawionych zewnętrznej osłonki. W drugim przypadku otrzymuje się mąkę pełnoziarnistą, bogatszą w wartościowe składniki.

W Japonii szczególnie dużą popularnością cieszy się kleista mąka ryżowa, zwana mochiko, wytwarzana z drobno zmielonych ziaren odpowiednio dobranych odmian ryżu białego i brązowego. Wykorzystuje się ją zwłaszcza do wyrobu jednego z najbardziej ulubionych tamtejszych specjałów, czyli dango. To okrągłe kluski z mąki ryżowej, zazwyczaj nabijane na drewnianą szpadkę po 3-4 sztuki i serwowane do zielonej herbaty. Istnieje wiele rodzajów tego specjału, np. z sezamem, pastą z czerwonej fasoli azuki albo polane słodkim sosem z cukru i sosu sojowego.

Zobacz też: Sernik królewski według Joli Caputy. Najlepszy przepis

W Chinach czy Tajlandii mąkę ryżową stosuje się przede wszystkim do produkcji papieru ryżowego, niezbędnego składnika wielu potraw. Cieniutkie, delikatne ciasto służy do przygotowania popularnych sajgonek i spring rollsów.

dca87gr

Jednak mąką ryżowa ma znacznie więcej zastosowań. Może pochwalić się również sporymi wartościami odżywczymi.

Mąka ryżowa – właściwości odżywcze

Mąka ryżowa może być ciekawym substytutem mąki pszennej, zwłaszcza dla osób z nietolerancją glutenu i cierpiących na celiakię – chorobę powodującą stan zapalny jelita cienkiego, który uniemożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pokarmów i wywołuje poważne deficyty witamin i minerałów.

Ryżowy produkt nie zawiera glutenu, za to może pochwalić się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który nie tylko reguluje perystaltykę jelit, ale również skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, którego nadmiar grozi rozwojem poważnych schorzeń układu krążenia.

Mąka ryżowa jest bogatym źródłem fosforu, cynku, wapnia, żelaza, sodu, manganu i magnezu. Kryje sporą dawkę witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B5, B6), dobroczynnie wpływających na układ nerwowy, poprawiających samopoczucie, usprawniających przemianę materii, podnoszących odporność organizmu, a także wzmacniających włosy, skórę czy paznokcie.

dca87gr

W porównaniu do mąki pszennej, ryżowa charakteryzuje się mniejszą kalorycznością (ok. 350 kcal w 100 g). Warto po nią sięgać również ze względu na dość niski indeks glikemiczny – 40.

Mąka ryżowa – jak wykorzystać ją w kuchni

Ze względu na brak glutenu – nadającego wyrobom, zwłaszcza ciastom, pulchności i elastyczności – mąka ryżowa powinna być stosowana w odpowiednich proporcjach oraz w towarzystwie innych mąk (np. ziemniaczanej, kukurydzianej czy kasztanowej). Szklanka mąki pszennej w przepisie odpowiada 3/4 szklanki mąki ryżowej.

Dla uzyskania większej wilgotności i bardziej pożądanej konsystencji wypieków, do każdej użytej szklanki mąki ryżowej warto dodać łyżeczkę "lepiku", czyli oleju roślinnego, masła klarowanego, miąższu banana lub awokado, nasion chia albo lnu.

dca87gr

Mąkę ryżową z powodzeniem możemy wykorzystywać do przygotowania nie tylko ciast i ciasteczek, ale również naleśników, pierogów, racuchów czy makaronów. Sprawdzi się także jako składnik domowego chleba.

Jest bardzo skutecznym zagęszczaczem do zup, gulaszów albo białych sosów, np. beszamelu. Aby uniknąć tworzenia grudek zaleca się przed użyciem rozprowadzić mąkę ryżową w niewielkiej ilości zimnej wody. Znakomicie nadaje się również do panierowania tradycyjnego kotleta schabowego, ale również ryb i owoców morza.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dca87gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dca87gr
Więcej tematów