Trwa ładowanie...

Mąka kukurydziana – do czego się przyda

Nadaje wypiekom słomkowy kolor i lekko słodki smak. Świetnie sprawdza się jako zagęszczacz do zup czy sosów. Jest obowiązkowym składnikiem słynnych meksykańskich specjałów z tortillą na czele. Co jeszcze warto wiedzieć na temat mąki kukurydzianej?

Mąka kukurydziana – do czego się przydaŹródło: Istock
d376ikc
d376ikc

Kukurydza należy do najstarszych roślin uprawnych. Z badań archeologicznych wynika, że już pięć tysięcy lat temu była ceniona przez mieszkańców dzisiejszej Ameryki Południowej i Środkowej. Nie tylko za walory smakowe, ale również właściwości… magiczne. Majowe czy Aztekowie wierzyli bowiem, że złociste ziarna są boskim darem i to właśnie z nich powstał rodzaj ludzki.

Rdzenni Amerykanie spożywali kukurydzę na wiele sposobów. Szybko odkryli, że z suszonych, a następnie mielonych ziaren można uzyskać mąkę – znakomitą bazę smacznych i pożywnych pokarmów. Do dziś jest bardzo popularnym produktem w Meksyku, Kolumbii czy Brazylii. To właśnie mąka kukurydziana stanowi podstawę wielu tutejszych przysmaków, wypieka się z niej m.in. tortille, nachos i tacos.

Od dawna wykorzystuje się ją też w Europie, zwłaszcza we Włoszech i Francji – w czasach wojen czy głodu pieczywo produkowano w tych krajach przede wszystkim z mieszanki mąki pszennej i kukurydzianej, która jest również niezbędnym składnikiem słynnej włoskiej polenty oraz bałkańskiej mamałygi.

Zobacz też: Jak prawidłowo ugotować ziemniaki

Mąka kukurydziana – wartości odżywcze

Mąka kukurydziana na pewno zasługuje na zainteresowanie, także ze względu na wysokie wartości odżywcze. Nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana przez osoby zmagające się z jego nietolerancją oraz chorujące na celiakię – chorobę powodującą stan zapalny jelita cienkiego, uniemożliwiającą prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pokarmów i wywołującą poważne deficyty witamin i minerałów.

d376ikc

Kukurydziany produkt jest natomiast bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit i skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu LDL (jego nadmiar grozi rozwojem poważnych schorzeń układu krążenia).

Mąka kukurydziana dostarcza sporo żelaza, potasu, cynku, fosforu, selenu i magnezu oraz witamin z grupy B, które wzmacniają odporność, wspierają system nerwowy, pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia i uczestniczą w wielu ważnych reakcjach zachodzących w organizmie.

Jest wartościowym produktem dzięki wysokiej zawartości naturalnych barwników, przede wszystkim zeaksantyny – antyoksydantu chroniącego oczy przed zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej i filtrującego szkodliwe dla wzroku "światło niebieskie", ale pomagającego również zapobiegać chorobom układu krążenia czy nowotworom (zwłaszcza płuc, prostaty, jelita grubego i piersi).

Mąka kukurydziana jest lekkostrawna, dlatego zaleca się ją w diecie dzieci, osób mających problemy z układem pokarmowym i rekonwalescentów po przejściu ciężkich chorób. Charakteryzuje się także stosunkowo niską wartością kaloryczną – 100 g produktu dostarcza około 350 kcal.

d376ikc

Mąka kukurydziana w kuchni

Mąka kukurydziana ma szerokie zastosowanie kulinarne. Świetnie komponuje się z innymi mąkami, nadaje potrawom lekkości, lekko słodkiego smaku oraz atrakcyjnej, złotej barwy. Warto ją wykorzystywać do wypieku ciast, biszkoptów, ciastek czy babek. Może być znakomitym dodatkiem do naleśników oraz rozmaitych placków, w tym ziemniaczanych.

To także ciekawy produkt dla osób, które lubią przygotowywać w domu pieczywo. Jednak należy pamiętać, że do wyrobu chleba nie należy używać samej mąki kukurydzianej, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem ciasto opadnie podczas pieczenia. Lepiej sprawdzają się mieszanki, zwłaszcza mąki pszennej i kukurydzianej, z przewagą tej pierwszej. Dzięki dużej zawartości cukru w mące kukurydzianej smak wypieku będzie słodszy i łagodniejszy, a skórka stanie się intensywniej brązowa.

Z mąki kukurydzianej przyrządzimy też najlepszą tortillę. Do wyrobu słynnego meksykańskiego specjału najlepiej stosować tzw. białą mąkę kukurydzianą, drobniejszą i bardziej zmieloną od tradycyjnej, żółtej. By przygotować ciasto na tortillę wystarczy dwie szklanki mąki, którą powoli wsypujemy do zimnej wody (2,5 szklanki). Następnie dodajemy szczyptę soli i ugniatamy, aż masa stanie się gładka.

d376ikc

Mąka kukurydziana sprawdza się również jako zagęszczacz do zup i sosów oraz składnik panierki do mięs. Jest bazą pysznej włoskiej polenty (masa z mąki kukurydzianej, gotowanej w wodzie lub mleku, często podawana z parmezanem albo sosem pomidorowym) i bałkańskiej mamałygi, serwowanej jako dodatek do potraw (np. paprykarza) albo samodzielne danie wzbogacone serem owczym czy cukrem.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d376ikc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d376ikc
Więcej tematów