Magda Gessler za każdym razem dodaje do wielkanocnego żurku. Nic nie może się z nim równać
Magda Gessler uchodzi za specjalistkę polskiej kuchni i bardzo często wypowiada się na temat tradycyjnych potraw. Tuż przed Wielkanocą nie mogło zabraknąć jej uwag na temat żurku. Co zawsze dokłada do tej zupy? Restauratorka podzieliła się przepisem.
Wielkanocne śniadanie jest szczególne z wielu powodów. Jeśli chodzi o zwyczaje kulinarne, to jedno z nielicznych, podczas którego jemy zupę. W świąteczny poranek w wielu polskich domach podawany jest żurek z białą kiełbasą i jajkami. Magda Gessler podkreśla jednak, że niektórzy mylą go z barszczem białym. Kluczowym składnikiem żurku jest zakwas żytni, a barszczu zakwas pszenny. Warto zwracać na to uwagę i trzeba przyznać restauratorce rację. Często tych nazw używamy wymiennie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcesz, aby wielkanocne śniadanie było udane? Zrób żurek na domowym zakwasie
Jakie są najważniejsze składniki żurku?
Według Magdy Gessler są dwa najważniejsze składniki żurku. Podstawą jest zakwas żytni i wysokiej jakości mięso. Zakwas najlepiej przygotować samodzielnie, mieszając mąkę żytnią z wodą na kilka dni przed gotowaniem. Biała kiełbasa to kolejny istotny element, na który trzeba zwrócić uwagę. Kiedy jest ona słabej jakości, może zrujnować całą potrawę. Jej skład powinien być krótki, wystarczy mięso, sól, pieprz i majeranek. Kiedy będzie zbyt tłusta, żurek będzie ciężki do strawienia. Surową kiełbasę należy dobrze zaparzyć.
Na ten dodatek stawia Magda Gessler
Jakiego dodatku nie może zabraknąć w żurku Magdy Gessler? Restauratorka przyznała, że zawsze dodaje do niego grzyby, a konkretnie na prawdziwki. To one według niej świetnie podkreślają smak zupy i nadają jej niezwykłego aromatu. Grzyby mogą być mrożone lub suszone. Trzeba przyznać, że suszone grzyby są w najstarszych przepisach na żurek. Zresztą kiedyś dodawano je praktycznie do wszystkich zup, nawet do rosołu. Jednak do niektórych pasują szczególnie i na pewno należy do nich żurek.
Przez nią żurek będzie ciężki
Składniki:
- 350 g mąki razowej,
- 1 litr wody,
- 3 ząbki czosnku,
- 4 liście laurowe,
- 6 kulek ziela angielskiego
- 5 grzybów (prawdziwków),
- 1 łyżka masła,
- 1 litr bulionu warzywnego,
- 3 jajka,
- 350 g białej kiełbasy,
- kilka gałązek natki pietruszki,
- sól, pieprz czarny, majeranek do smaku,
- chrzan do smaku.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od domowego zakwasu. Mąkę przesyp do dużego słoika, zalej gorącą wodą, wymieszaj, aby powstała jednolita masa. Dorzuć ząbki czosnku, ziele angielskie i liście laurowe. Przykryj słoik gazą, odstaw na 2-3 dni, raz dziennie mieszaj całość.
- W większym garnku rozpuść masło. Wrzuć pokrojone grzyby, podsmaż i zalej bulionem, gotuj je do miękkości.
- Do bulionu i grzybów dodaj odcedzony zakwas oraz ząbek czosnku (przeciśnięty przez praskę). Dopraw do smaku.
- Żurek podawaj z białą kiełbasą pokrojoną w grube plastry i jajkami na twardo.
- Już na talerzu można zupę doprawić chrzanem i posypać drobno posiekaną natką pietruszki.