Trwa ładowanie...

Ma piękny kolor, dużo witamin i kosztuje grosze. Za pasem sezon na rabarbar

Jedną z pierwszych nowalijek jest rabarbar – kwasowa i cierpka łodyga kształtem i wielkością przypominająca seler naciowy, ale w charakterystycznym kolorze. Ma mnóstwo witamin, a kosztuje grosze.

Ma piękny kolor, dużo witamin i kosztuje grosze. Za pasem sezon na rabarbarŹródło: 123RF
d10hg7c
d10hg7c

Zwany po polsku rzewieniem, rabarbar jest doskonałym źródłem witamin A, C i E, potasu i kwasu foliowego. Zawiera też dużo błonnika. Charakterystyczna kwasowość, która doskonale przełamuje słodycz, a także owocowy posmak, czynią go idealnym dodatkiem do deserów. Rabarbar nawet z banalnej potrawy może uczynić coś nietypowego.

Ciasto rabarbarowo-gruszkowe

Proste, szybkie i smaczne. Oprócz rabarbaru (400 g) i gruszek (2 średniej wielkości, raczej twarde) w skład ciasta wchodzą produkty, który każdy z nas w domu posiada, mianowicie: masło (200g), mąka tortowa (250g), 4 jajka, cukier trzcinowy (180g) i łyżeczka proszku do pieczenia.

Masło wystawiamy kilka godzin wcześniej z lodówki tak, żeby zdążyło zmięknąć. Następnie ucieramy z cukrem trzcinowym. Zacząć dodawać jajka (nie wszystkie na raz, w odstępach). Mieszać tak długo, aż masa stanie się jednolita. Wkładamy blender i mieszamy dalej, stopniowo dodając mąkę.

Masę przelewamy do oprószonej bułką tartą formy. Pokrojoną w kostkę gruszkę delikatnie wciskamy w ciasto, na wierzchu układamy warstwę pokrojonego w plastry (około 0,5 cm grubości) rabarbaru. Pierwszą wciskamy w ciasto całkowicie, drugą delikatnie. Pieczemy około 70 minut w 180 stopniach, jeśli wierzch będzie się za mocno rumienił – przykrywamy.

d10hg7c

Lemoniada rabarbarowa

Na duży dzbanek potrzebne są: pół kilo łodyg rabarbaru (kupcie trochę więcej, biorąc pod uwagę, że trzeba odciąć końcówki), cytryna, cukier: pół szklanki, świeże liście melisy, butelka wody kokosowej (pół litra).

Rabarbar myjemy, kroimy na kawałki. Cytrynę parzymy, obieramy ze skórki. Skórkę cytryny i rabarbar wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, żeby pokryła zawartość i gotujemy na wolnym ogniu. Powoli dodajemy cukier do smaku.

Gotujemy około 15-20 minut aż łodygi się rozpadną, a ciecz nabierze różowawego zabarwienia. Czekamy aż ostygnie. Odsączamy przez sitko. W ten sposób powstaje koncentrat lemoniady. Do zalewania będziemy potrzebowali 1,5 litra wody mineralnej wymieszanej z butelką (półlitrową) wody kokosowej. Podajemy z listkami świeżej melisy, plasterkami cytryny i kostkami lodu.

Dżem rabarbarowy

Kilo rabarbaru, pół kilo cukru , sparzona skórka z jednej pomarańczy. Myjemy rabarbar, kroimy na cienkie plasterki, zasypujemy cukrem, dodajmy skórkę. Dolewamy szklankę wody i zagotowujemy. Potem zmniejszamy ogień i gotujemy tak długo aż całość osiągnie konsystencję dżemu, a skórka pomarańczowa zmięknie. Przekładamy w słoiki et voila!

d10hg7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10hg7c
Więcej tematów