Trwa ładowanie...

Ludzie uważają za zdrowe, a to ściema. Lekarz tłumaczy, dlaczego szkodzą

Lekarz ginekolog Tadeusz Oleszczuk wymienia 3 produkty, które powszechnie uważane są za zdrowe, a w praktyce takie nie są. W wywiadzie z Maciejem Wieczorkiem z cyklu "Expert w Rolls-Royce" opowiada o profilaktyce, błędach lekarskich i zdrowej diecie. To, o czym mówi, jest dużym zaskoczeniem.

Tadeusz Oleszczuk zwraca uwagę na soki owocoweTadeusz Oleszczuk zwraca uwagę na soki owocoweŹródło: Adobe Stock, YouTube
dlifogn
dlifogn

Wolny rynek przerzuca odpowiedzialność za wybory żywieniowe na konsumenta. Producenci umywają ręce – zgodnie z obowiązującymi przepisami zamieszczają informację o składzie i zawartości cukru. Jednak nie zawsze te etykiety są czytelne. To prawda, że jest na nich wyszczególniony biały cukier, czyli sacharoza, jednak składników pokarmowych z tej grupy jest o wiele więcej. Lekarz zwraca uwagę na produkty bogate we fruktozę i węglowodany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pasta jajeczna z awokado

Soki owocowe, czyli pierwsza ściema

Wiele osób uważa, że jabłko w całości i wyciśnięty sok z tego samego owocu to praktycznie to samo – nic bardziej mylnego. Podczas wyciskania lub tłoczenia soku powstaje napój o wysokim zagęszczeniu fruktozy. To, co najcenniejsze – błonnik – ląduje w pojemniku na odpadki. W ten sposób zamiast zdrowego pożywienia otrzymujesz słodki produkt, który natychmiast działa pobudzająco. Cukier jest pożywką dla mózgu, więc czujesz nagły wzrost energii. Jednak – o czym rzadko mówi się w kontekście fruktozy – może prowadzić do uzależnienia.

dlifogn

Druga ściema – chleb pełnoziarnisty

Tadeusz Oleszczuk zwraca uwagę na pieczywo, które na półkach w marketach lub piekarniach występuje pod szyldem "chleb pełnoziarnisty". Twierdzi, że w wielu przypadkach nie jest to prawdziwa informacja, ponieważ często takie pieczywo jest zrobione z przetworzonej mąki, pozbawionej łuski. Jedynie z wierzchu jest ono posypane odrobiną ziaren. Takie pieczywo w większości składa się z węglowodanów, które również należą do grupy cukrów – tylko ze względu na złożoną budowę wolniej wchłaniają się do organizmu, nie powodując nagłego skoku insulinowego.

Trzecią ściemą jest jogurt

Największym zaskoczeniem w wypowiedzi lekarza jest jogurt, po który wiele osób sięga w przekonaniu, że jest zdrowy. W końcu jogurt zawiera kultury bakterii, wapń i fosfor – dostarczając wielu cennych składników odżywczych. Tymczasem Tadeusz Oleszczuk zauważa, że kultury bakterii zawarte w jogurtach nie są tożsame z tymi, które znajdują się w jelitach. Mówi także o połączeniu wapnia z fosforem, które jest tak silne, że organizm nie jest w stanie sobie z nim poradzić. W rezultacie te cenne pierwiastki nie zostają wchłonięte do krwi. Lekarz podsumowuje, że nie zna nikogo, kto jogurtem wyleczyłby się z osteoporozy:

"Na to są probiotyki, a nie jogurt" – podkreśla w wywiadzie z Maciejem Wieczorkiem.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Po fali krytyki przychodzi czas na konstruktywne przykłady. Co warto jeść, aby odżywić organizm? Lekarz stawia na ekologiczne produkty, które nie zawierają metali ciężkich. Przyznaje, że nie jest łatwe takie kupić, ponieważ w marketach dostępny jest niewielki wybór zdrowych produktów. Z tych dostępnych w sklepach poleca kiszonki, orzechy, awokado, oliwę z oliwek. Zwraca też uwagę na różnorodność w codziennej diecie. Organizm potrzebuje wielu różnych składników, aby prawidłowo funkcjonować.

dlifogn

Co z fruktozą?

Tadeusz Oleszczuk sugeruje, żeby zrezygnować z picia soków owocowych na korzyść zwykłej wody czy naparów ziołowych. Nie oznacza to jednak całkowitego wykluczenia owoców z diety. Nadal pozostają one wartościowym źródłem witamin i minerałów. Świeże owoce zawierają też błonnik, który jest pożywką dla bakterii w jelitach. Jednak po jabłko lub banana warto sięgnąć dopiero po posiłku. Wtedy zastrzyk fruktozy nie jest już tak odczuwalny, jak w przypadku spożywania owoców na czczo.

dlifogn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlifogn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj