Trwa ładowanie...
11-04-2016 10:45

Kwas borowy - E284

Kwas borowy jest uważany za substancję trującą, a mimo to możemy znaleźć go w składzie niektórych produktów spożywczych. Występuje on pod symbolem E284. Sprawdźmy, do jakiego rodzaju produktów zostaje dodawany. Czy naprawdę mamy się czego bać?

Kwas borowy - E284Źródło: 123RF.COM
d3kofwh
d3kofwh

Inna nazwa E284 to kwas borny. Jest to nieorganiczny związek chemiczny występujący w przyrodzie w postaci minerału. Kwas borowy jest słabym kwasem. Badania wykazały, że znajduje się on w soli morskiej oraz w niektórych owocach. Kwas borny bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, zapalony barwi płomień na kolor zielony.

Kwas borowy na liście E

E284 występuje na liście E – związków chemicznych dodawanych do żywności. Jest on środkiem konserwującym, który został dopuszczony do użycia w krajach Unii Europejskiej. W grupie konserwantów znajdują się także: kwas mlekowy, kwas octowy czy dwutlenek węgla. Dodawanie środków konserwujących do produktów spożywczych służy przedłużeniu ich trwałości. E284 otrzymujemy syntetycznie oraz przemysłowo z boru.

Kwas borowy w Twojej kuchni

E284 utrzymuje kwasowość produktów na tym samym poziomie. Znalazł on swoje zastosowanie w produkcji artykułów multiwitaminowych – występuje jako źródło składników mineralnych. W produkcji spożywczej najczęściej stosuje się go do produkcji kawioru oraz do odgrzybiania cytrusów.

Inne zastosowanie E284

Kwas borny ma również swoje zastosowanie w rolnictwie, jest on składnikiem wielu nawozów. Znajduje się w środkach do impregnacji drewna lub preparatach owadobójczych. Dodawany jest także w produkcji szkła borowego oraz do farb. Po rozcieńczeniu, kwas ten stosowany jest jako środek dezynfekujący. Wykazuje również właściwości złuszczające i ściągające. Zmieszany z talkiem jest składnikiem proszku dodawanego do kosmetyków stóp.
Kwas borowy jest najczęściej stosowany w medycynie. Pomaga w stanach zapalnych skóry oraz w grzybicach różnych części ciała. Przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.

d3kofwh

Skutki uboczne stosowania E284

Spożywanie tej substancji w dużych ilościach może spowodować uszkodzenia nerek. E284 bardzo powoli zostaje wydalany z organizmu. Gromadzi się w wątrobie oraz w układzie nerwowym. W żadnym wypadku nie może być stosowany przez osoby cierpiące na alergię. Skutkami zatrucia kwasem borowym są: łysienie, drgawki, zaburzenia miesiączkowania, anemia, osłabienie bądź stany zapalne skóry.
Kwas borowy w żywności występuje jednak w znikomych ilościach, więc spożywanie produktów z symbolem E284 z umiarem nie wpłynie szkodliwie na nasz organizm.

Magdalena Bury

d3kofwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kofwh
Więcej tematów