Kwas borowy - E284
Kwas borowy jest uważany za substancję trującą, a mimo to możemy znaleźć go w składzie niektórych produktów spożywczych. Występuje on pod symbolem E284. Sprawdźmy, do jakiego rodzaju produktów zostaje dodawany. Czy naprawdę mamy się czego bać?
Inna nazwa E284 to kwas borny. Jest to nieorganiczny związek chemiczny występujący w przyrodzie w postaci minerału. Kwas borowy jest słabym kwasem. Badania wykazały, że znajduje się on w soli morskiej oraz w niektórych owocach. Kwas borny bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, zapalony barwi płomień na kolor zielony.
Kwas borowy na liście E
E284 występuje na liście E – związków chemicznych dodawanych do żywności. Jest on środkiem konserwującym, który został dopuszczony do użycia w krajach Unii Europejskiej. W grupie konserwantów znajdują się także: kwas mlekowy, kwas octowy czy dwutlenek węgla. Dodawanie środków konserwujących do produktów spożywczych służy przedłużeniu ich trwałości. E284 otrzymujemy syntetycznie oraz przemysłowo z boru.
Kwas borowy w Twojej kuchni
E284 utrzymuje kwasowość produktów na tym samym poziomie. Znalazł on swoje zastosowanie w produkcji artykułów multiwitaminowych – występuje jako źródło składników mineralnych. W produkcji spożywczej najczęściej stosuje się go do produkcji kawioru oraz do odgrzybiania cytrusów.
Inne zastosowanie E284
Kwas borny ma również swoje zastosowanie w rolnictwie, jest on składnikiem wielu nawozów. Znajduje się w środkach do impregnacji drewna lub preparatach owadobójczych. Dodawany jest także w produkcji szkła borowego oraz do farb. Po rozcieńczeniu, kwas ten stosowany jest jako środek dezynfekujący. Wykazuje również właściwości złuszczające i ściągające. Zmieszany z talkiem jest składnikiem proszku dodawanego do kosmetyków stóp.
Kwas borowy jest najczęściej stosowany w medycynie. Pomaga w stanach zapalnych skóry oraz w grzybicach różnych części ciała. Przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.
Skutki uboczne stosowania E284
Spożywanie tej substancji w dużych ilościach może spowodować uszkodzenia nerek. E284 bardzo powoli zostaje wydalany z organizmu. Gromadzi się w wątrobie oraz w układzie nerwowym. W żadnym wypadku nie może być stosowany przez osoby cierpiące na alergię. Skutkami zatrucia kwasem borowym są: łysienie, drgawki, zaburzenia miesiączkowania, anemia, osłabienie bądź stany zapalne skóry.
Kwas borowy w żywności występuje jednak w znikomych ilościach, więc spożywanie produktów z symbolem E284 z umiarem nie wpłynie szkodliwie na nasz organizm.
Magdalena Bury