Kulinarna podróż do Czech – potrawy, których warto spróbować u naszych sąsiadów
Czeska kuchnia to skarbnica tradycyjnych specjałów, które są warte każdego kęsa. Jakich potraw trzeba spróbować podczas wycieczki do Czech i gdzie szukać najlepszych smaków?
Kuchnia czeska – specjały, których trzeba spróbować
Czeska kuchnia jest pełna ciekawych potraw, które potrafią zadowolić niejedne kubki smakowe. Kulinaria naszych sąsiadów to przede wszystkim tradycyjne przepisy. Dlatego raczej nie są to wykwintne dania, tylko relatywnie proste potrawy. Mimo to czeskie receptury cieszą się zainteresowaniem wśród turystów, ponieważ oferują naprawdę znakomite doznania.
Jedno z podstawowych dań tej kuchni to tradycyjny czeski gulasz, który nosi nazwę hovĕzi gulaš. Składa się on z wołowego mięsa duszonego w sosie piwnym z dodatkiem aromatycznych przypraw. Takie danie często podawane jest z knedlami – kolejnym smakołykiem, który wywodzi się z Czech.
Czeskie knedliczki to bułki z ciasta, które bazuje na drożdżach oraz gotowanych ziemniakach lub mące pszennej. Przygotowuje się je na parze, dzięki czemu są niezwykle miękkie i lekkie. Knedliki nie towarzyszą jednak tylko gulaszowi. Serwuje się je jako dodatek do wielu czeskich dań – m.in. do vepřo knedlo zelo. To klasyczna potrawa składająca się z pieczonej wieprzowiny serwowanej w towarzystwie czerwonej kapusty i wspomnianych knedli.
Innym przysmakiem, który warto spróbować w Czechach, jest smažený sýr. To nic innego jak grubo pokrojony ser w panierce z mąki, jajka i bułki tartej. Ta prosta potrawa zaskakuje chrupiącą fakturą, co wydaje się zasługą smażenia w głębokim tłuszczu.
Serowa przekąska stanowi świetny dodatek do piwa, którego również powinno się skosztować podczas wizyty u naszych sąsiadów. Choć jest to napój, a nie potrawa, to zdecydowanie zasługuje na uwagę. Czeskie browary są zakładami o wieloletnich tradycjach, dzięki czemu tamtejsze trunki są naprawdę pyszne i warte posmakowania.
Czego jeszcze trzeba spróbować, będąc w Czechach? Wśród tradycyjnych dań kuchni czeskiej znajduje się sporo zup. U sąsiadów warto skosztować m.in. morawskiego kapuśniaka, który nieco przypomina kwaśnicę. Na uwagę zasługują też zupa czosnkowa (česneková polévka) oraz kulajda, czyli tradycyjny wywar o lekko kwaśnym smaku.
Kolejnym klasykiem wśród czeskich dań jest svíčková na smetaně. Potrawa składa się z duszonej polędwicy wołowej w sosie śmietanowym z korzennymi warzywami typu marchew, pietruszka czy seler.
Słodkie przysmaki, których koniecznie trzeba spróbować w Czechach
Czeskie specjały to nie tylko potrawy obiadowe. Nasi sąsiedzi mają też swoje tradycyjne desery. Jakie słodkości warto zjeść w Czechach? Do najpopularniejszych wypieków należą m.in.:
● trdelník – ciasto w formie walca pokrytego cynamonowym cukrem oraz orzechami;
● štrúdl – cienkie ciasto nadziewane owocami (zazwyczaj jabłkami) i pieczone do złocistego koloru;
● medovník – miodowo-orzechowe ciasto przekładane śmietanowym kremem;
● laskonki – ciasteczka kokosowe z masą budyniową.
Formę deseru często przyjmują też serwowane na słodko knedliki. W takim wydaniu podaje się je z truskawkami, śliwkami, borówkami lub innymi owocami. Czasami na wierzchu, jako dodatek, pojawia się również bita śmietana lub twaróg.
Kulinarna podróż do Czech – praktyczne informacje
Wiedza na temat czeskiego jedzenia zdecydowanie przydaje się podczas wycieczek do naszych sąsiadów. Niemniej nie jest to jedyna mądrość, jaką warto mieć przed wyjazdem. W końcu posiłek to tylko jeden z przystanków podczas wypadu do Czech. Aby wycieczka przebiegła bez nieprzyjemnych niespodzianek, należy dobrze przygotować się do podróży.
W tym celu najlepiej stworzyć plan zwiedzania, który usprawni cały wyjazd. Następnie można ułożyć pod niego trasę. Co kluczowe, dobrze zwrócić uwagę na rodzaj dróg, po których nawigacja prowadzi do celu.
Większość autostrad u naszych sąsiadów jest płatna, a więc przed wyjazdem powinno się kupić winiety do Czech. Nalepka na szybę lub e-winieta umożliwi przejazd bez ryzyka otrzymania mandatu.
Gdzie warto zjeść tradycyjne potrawy w Czechach?
Aby spróbować czeskich potraw, nie trzeba wybierać się w daleką podróż. Tradycyjne przysmaki są znane i powszechne w całym kraju naszych sąsiadów. Z tego względu można skosztować ich nawet podczas zwiedzania atrakcji przy granicy polsko-czeskiej. W niedalekiej odległości od Polski znajduje się m.in.:
● Adršpach – najsłynniejsze skalne miasto w Czechach;
● Stezka Valaška – ścieżka w koronach drzew, która ulokowana jest w Beskidzie Śląsko-Morawskim;
● Sky Bridge 721 – najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych;
● zespół fortyfikacji powojennych w Kralikach.
Jednak w głębi Czech również jest sporo miejsc, które trzeba zobaczyć. Do najpopularniejszych miejscowości należą m.in. Praga, Ostrawa, Czeski Krumlow czy Brno. W każdym z tych punktów turystycznych można znaleźć liczne restauracje z czeskimi potrawami. Niemniej podczas wybierania miejsca do spożycia obiadu czy kolacji warto pamiętać, że tradycyjne jedzenie zazwyczaj smakuje najlepiej w swojskich gospodach.