Trwa ładowanie...
napoje
03-12-2008 16:32

Klimat zapisany w bukiecie wina

Oprócz niepowtarzalnego melanżu niezliczonych cząsteczek chemicznych, które tworzą bukiet wina, utrwala się w nim coś jeszcze ? poziom dwutlenku węgla pochodzący ze spalania paliw kopalnych. O badaniach europejskiego zespołu naukowców informuje serwis "Discovery".

Klimat zapisany w bukiecie winaŹródło: archiwum, fot: archiwum
dk65ai2
dk65ai2

Oprócz niepowtarzalnego melanżu niezliczonych cząsteczek chemicznych, które tworzą bukiet wina, utrwala się w nim coś jeszcze - poziom dwutlenku węgla pochodzący ze spalania paliw kopalnych. O badaniach europejskiego zespołu naukowców informuje serwis „Discovery".

Zdaniem naukowców, dzięki nowej metodzie łatwiej można będzie badać lokalne stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, a przez to dokładnie regulować jego emisję.

Węgiel powie wszystko

Jak wyjaśnia prowadząca badania, Sanne Palstra z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, w całej Europie nie ma nawet dziesięciu specjalistycznych stacji pomiarowych.

- Jeśli chcemy mieć dokładne dane czasowe i przestrzenne dotyczące dwutlenku węgla, musimy zwiększyć liczbę miejsc dokonywania pomiarów - dodaje.

dk65ai2

Za pomocą nowej metody naukowcy mierzą poziom izotopu węgla C14. Ten radioaktywny węgiel tworzony jest przez promieniowanie kosmiczne w górnych warstwach atmosfery. Następnie jego drobna część absorbowana jest przez rośliny w cząsteczkach dwutlenku węgla.

Paliwa kopalne pozbawione są izotopu C14, ponieważ w ciągu milionów lat ulega on rozpadowi. Dlatego jeśli w roślinach jest mniej C14, oznacza to, że więcej wchłoniętego dwutlenku węgla pochodzi ze spalania paliw kopalnych.

Co jest przy winnicy

Naukowcy analizowali próbki wina z różnych regionów Europy. Następnie porównali je z próbkami z Alp Szwajcarskich, oddalonych od lokalnych emisji CO2.

dk65ai2

- W próbkach z północnych Włoch czy Niemiec łatwo można dostrzec ślad lokalnych emisji CO2. Wiem wówczas, że w pobliżu winnicy jest zakład przemysłowy czy lotnisko. W tym sensie jest to metoda bardzo czuła - dodaje Palstra.
Do pomiaru poziomu CO2 można wykorzystać nie tylko winogrona. Amerykański naukowiec, Jim Randerson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, prowadzi podobne badania w oparciu o kukurydzę.

- Naukowcy europejscy wiedzą, jak stylowo prowadzić badania. My, tu w Stanach, używamy kukurydzy, oni w Europie - wina - wzdycha.

(PAP)

dk65ai2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk65ai2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj