Kawa dla ambitnych. Co trzeba wiedzieć o ekspresach kolbowych?
Kiedy kawa z ekspresu kapsułkowego wydaje się być nijaka, a korzystanie z urządzenia automatycznego jest zbyt proste, to pozostaje jeszcze jedna opcja, a jest nią ekspres kolbowy. Dzięki niemu robienie kawy zmieni się w magiczny rytuał, a wy przez chwilę poczujecie się jak bariści w kawiarniach. Jak z każdą przygodą bywa, tak również ta wymaga pewnych przygotowań i wiedzy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Ziarnko do ziarnka
Choć sprzęt jest ważny, to oczywiście równie istotny jest wybór odpowiedniej kawy. W zależności od oczekiwanego efektu czeka was podróż przez różne regiony świata i szkoły palenia. Jasno palone będą dobre do latte, średnio palone są uważane za bardziej uniwersalne, a ciemno palone pozwolą na przygotowanie doskonałego espresso. To jednak nie wszystko, ponieważ kolejna istotna kwestia to pochodzenie. Na przykład kawa z Ameryki Południowej będzie zawierała nuty owocowe, z Afryki zachwyci mocą i może zaskoczyć czekoladowym posmakiem. Kolejna kwestia to arabika kontra robusta. Ta pierwsza ma rozległy smak, a druga - jest gorzka i mocna. Palarnie często przygotowują mieszanki w różnych proporcjach arabiki i robusty. Ostatecznie proces poszukiwania ulubionej kawy to niezwykle ciekawa przygoda.
Nie ma dróg na skróty
Ekspres kolbowy jest przeznaczony do przygotowywania kawy z wcześniej zmielonych ziaren. Na rynku jest wiele kaw mielonych i perspektywa pójścia do celu prostą drogą może być kusząca. Jeżeli jednak nie uznajecie kompromisów i lubicie mieć kontrolę nad całym procesem parzenia, to należy zaopatrzyć się w młynek. Przy elektrycznych traficie na podział ze względu na sposób mielenia. Tak oto rozróżniamy młynki udarowe i żarnowe. Udarowe mielą przy pomocy dwóch ostrzy. Im dłużej są wprawione w ruch, tym drobniej zmielona będzie kawa. Cechuje je jednak mniejsza dokładność i skłonność do przegrzewania się. Młynki żarnowe mogą mielić kawę bardzo drobno, obracając się z odpowiednią siłą i częstotliwością. Dodatkowo nie przepalają ziaren. Wreszcie mamy młynki ręczne, które uchodzą za mniej dokładne, a więc możecie mieć problem z przygotowaniem dobrego espresso.
Sztuka wyboru
Wreszcie przechodzimy do kwestii ekspresu kolbowego i tu można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Już na etapie sposobu podgrzewania wody występują spore różnice. Są ekspresy z jednym lub dwoma bojlerami albo wymiennikiem ciepła. W pierwszym przypadku, jeżeli chcecie zrobić np. cappuccino, to najpierw przygotujecie kawę, a dopiero w drugiej kolejności mleczną pianę. Przy dwóch bojlerach lub wymienniku ciepła możecie zrobić to w tym samym momencie. Stawiając na drugą opcję, musicie wiedzieć, że główny bojler jest odpowiedzialny za generowanie pary do spienienia mleka, a z jego ciepła korzysta mniejszy bojler podgrzewający wodę na kawę. To oznacza, że nie ma możliwości osobnej regulacji temperatury.
Skoro przy temperaturze jesteśmy, to oczywiście wiadomo, że espresso parzy się w temperaturze 95 stopni Celsjusza. Ekspresy kolbowe mają dwa rodzaje regulacji - analogowy z użyciem termostatu oraz cyfrowy, gdzie kontroler steruje pracą grzałek. To drugie rozwiązanie uchodzi za bardziej precyzyjne. Kolejny element to pompa i tu traficie na tańszą wibracyjną oraz nieco droższą rotacyjną, która zapewnia większą wydajność. Są też ekspresy z przyłączem wody, programatorem dozowania wody i wreszcie dyszą do spieniania mleka.
Praktyczne wskazówki
Parzenie kawy w ekspresie kolbowym może być łatwe, jeśli zastosujecie kilka trików. Pierwszy z nich to uruchomienie ekspresu na kilka minut przed porą na kawę. Dzięki temu urządzenie odpowiednio się nagrzeje. Kolbę warto opłukać gorącą wodą. Warto zaopatrzyć się w tamper, który ubije kawę wsypaną do kolby. Po napełnieniu stuknijcie kolbą w blat, żeby ziarna się dobrze ułożyły, a następnie dociśnijcie tamperem. Jeżeli przygotowujesz macchiato, to warto mieć przeźroczyste szklanki termiczne, dzięki którym będzie można cieszyć się nie tylko smakiem, ale również widokiem. Do espresso powinno się używać filiżanek o eliptycznym kształcie. Najlepiej żeby miały białe wnętrze lub całe były w takim kolorze. Dzięki temu skupisz się tylko na smakowaniu kawy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski