Kawa chroni przed demencją
Picie kawy w średnim wieku obniża ryzyko choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji w przyszłości - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji i Finlandii. Informację podaje pismo "Journal of Alzheimer's Disease".
Picie kawy w średnim wieku obniża ryzyko choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji w przyszłości - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji i Finlandii. Informację podaje pismo "Journal of Alzheimer's Disease".
Do takich wniosków doszli fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Kuopio oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Helsinkach we współpracy z kolegami z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.
Alzheimer im nie grozi
Przeanalizowali oni dane zebrane wśród uczestników dwóch długotrwałych, szeroko zakrojonych badań prowadzonych wśród mieszkańców Finlandii. Gdy pacjenci byli w średnim wieku wypełniali ankiety dotyczące spożycia kawy i herbaty oraz innych produktów żywnościowych.
Stan zdrowia pacjentów śledzono średnio przez 21 lat, po czym w 1998 r. 1409 (71 proc.) z nich - w wieku od 65 do 79 lat - przeszło ponowne badania. Stwierdzono 61 przypadków demencji, w tym 48 przypadków stanowili chorzy na alzheimera. W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka demencji.
Okazało się, że osoby, które piły dużo kawy w średnim wieku były mniej narażone na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji w wieku podeszłym, w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie pili kawy lub pili jej bardzo mało (mniej niz 2 filiżanki dziennie). Największy spadek ryzyka - 65 proc. - stwierdzono u osób, które piły umiarkowane ilości kawy, tj. od 3 do 5 filiżanek dziennie. Picie herbaty było stosunkowo rzadkie i nie wykazano, by wpływało na ryzyko demencji.
Modyfikacje dietetyczne
Jak ocenia główna autorka pracy Miia Kivipelto, wyniki tych badań rodzą nadzieję na wykorzystanie modyfikacji dietetycznych w prewencji lub opóźnianiu choroby Alzheimera i innych odmian demencji. Badania wskazują bowiem, że zmiany prowadzące do tych schorzeń pojawiają się na długo przed wystąpieniem wyraźnych objawów chorobowych.
Badaczka liczy też, że praca ta pomoże zrozumieć mechanizm ochronnego wpływu kofeiny na centralny układ nerwowy. To z kolei mogłoby zaowocować nowymi metodami leczenia demencji. Jest to o tyle ważne, że w miarę starzenia się społeczeństw, częstość występowania zaburzeń pamięci i innych zdolności umysłowych będzie rosła. (PAP)
jjj/ yy/
Zobacz w innych serwisach: