Jesz codziennie słodycze? Ekspertka mówi wprost, co dzieje się z organizmem
Słodycze są pożywką dla mózgu. Sprawiają, że od razu czujesz przypływ energii, twój umysł wskakuje na wyższy bieg i masz więcej siły do działania. Jednak po takim zastrzyku szybko następuje gwałtowny spadek, a organizm domaga się kolejnej porcji cukru. Dietetycy zwracają uwagę nawet na cukier zawarty w owocach lub białym pieczywie. Trycholożka mówi o problemach z włosami i skórą.
Olga Poniatowska w materiale na TikToku zwraca uwagę na wpływ codziennych słodkich przyjemności na kondycję skóry i włosów. Z konsekwencjami nadmiernego spożywania słodyczy często mierzy się w swoim gabinecie. Pacjentki długo nie mogą zwalczyć łupieżu lub łojotokowego zapalenia skóry, których częstą przyczyną jest niewłaściwa dieta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka tabbouleh z kaszą bulgur idealna na imprezę. Wszyscy będą prosić o przepis
Jak słodycze wpływają na kondycję skóry i włosów?
Trycholożka, bazując na danych z własnego gabinetu, widzi jak dużym problemem dla pacjentów jest zrezygnowanie ze słodyczy w codziennej diecie. A to właśnie cukier jest najczęstszą przyczyną przewlekłego przetłuszczania się włosów. Zmiany łojotokowe pojawiają się nie tylko na skórze głowy, ale także na twarzy. Dostępne leki i kosmetyki mogą tylko pomóc złagodzić objawy choroby, jednak nie można pozbyć się problemu bez zmiany nawyków żywieniowych.
Słodycze mogą przyspieszać objawy łysienia androgenowego
Olga Poniatowska porusza również kwestię łysienia androgenowego. U wielu osób problem pojawia się jeszcze przed 30-tką. U mężczyzn przerzedzanie włosów zaczyna się od linii czoła i skroni oraz na czubku głowy. U kobiet cofanie się linii włosów występuje znacznie rzadziej, ale zdarzają się przerzedzenia również na czubku głowy. Włosy stopniową stają się coraz cieńsze i coraz bardziej łamliwe.
– Niestety często zaczyna się od niewinnej małej, ale codziennej słodkiej przekąski, a potem wpadasz w nałóg. Oczywiście nie jest tak, że słodycze są jedyną przyczyną łysienia androgenowego, ale dieta bogata w cukier może je nasilić i przyspieszyć – mówi Olga Poniatowska, po czym dodaje – Wysoka zawartość cukru w diecie może też nasilać przetłuszczanie się włosów i łojotok, a także łupież tłusty.
Jak słodycze działają na skórę?
Słodycze nie tylko nasilają objawy łysienia androgenowego lub są przyczyną łojotokowego zapalenia skóry głowy. Wpływają także na jędrność i wygląd skóry całego ciała, czyli – mówiąc w skrócie – przyspieszają objawy starzenia się organizmu. O tym również mówi Olga Poniatowska:
– Nie wspomnę już o tym, że cukier podczas glikacji uszkadza kolagen i przyspiesza starzenie. Więc pomyśl o tym, zanim zdecydujesz się na kolejny drogi zabieg odmładzający, czy ta słodka chwila przyjemności jest tego warta.
Trwa ładowanie wpisu: tiktok
Test na uzależnienie od słodyczy
Trycholożka zachęca do przeprowadzenia testu:
– Spróbuj od jutra nie jeść słodyczy. A jeśli o nich myślisz i nie może się oprzeć, to jesteś uzależniona(y). Jeśli chcesz to zmienić, to zrób sobie 2-3 tygodnie odwyku i zobaczysz, że po tym czasie nie będzie ci się już ich chciało. – Olga Poniatowska podkreśla, że to działa.
W przypadku zmiany nawyków, psycholodzy mówią nawet o 4 tygodniach okresu przejściowego. Dopiero po tym czasie przestajesz odczuwać potrzebę sięgnięcia po słodycze czy inne używki, które wcześniej sprawiały ci przyjemność, a w konsekwencji wywoływały wiele szkód w organizmie.