Jem owoce i tyje! Gdzie leży przyczyna
Bo fruktoza, bo wysoki indeks glikemiczny, bo dużo kalorii… Wiele osób usuwa owoce z diety z obawy przed tyciem. Jednak owoce bogate są w witaminy i błonnik, których zdrowy wpływ na organizm jest niezastąpiony. Co zrobić, kiedy stragany uginają się od sezonowych owoców, obawiamy się przybrania na wadze?
Fruktoza, przyczyna tycia?
Owoc owocowi nierówny i nie można jednoznacznie stwierdzić, czy są one przyczyną tycia. Swoją słodycz zawdzięczają zawartości cukru - fruktozy. Wiele osób obawia się, że zajadanie się owocami może powodować przyrost masy ciała. Jeden średni banan może zawierać nawet 15 g cukru, czyli 3 łyżeczki, a średnie jabłko nawet 5 g więcej. Są to znaczne ilości, które w nadmiernych ilościach mogą wpływać na przyrost masy ciała.
Dzięki owocom też się chudnie
Zawartość węglowodanów w owocach nie powinna jednak wpływać na całkowite wykluczenie ich z diety. Nawet jeśli zawartość fruktozy w nich jest wysoka, to owoce zawsze będą zdrową przekąską. Zawierają wiele wartościowych składników dla organizmu, dlatego są nieodłączną częścią zbilansowanej diety. Jeśli na co dzień zajadamy się słodyczami, możemy zamienić je na owoce. Banan zawiera mniej cukru niż tabliczka czekolady. Jednak zaspokoi on potrzebę sięgania po słodkości. Poza tym banany są źródłem błonnika, który wspomaga odchudzanie.
Zobacz także: Jak pozbyć się chemii z owoców?:
A co z indeksem glikemicznym?
Owoce takie jak banany czy winogrona mają wysoki indeks glikemiczny. Po ich spożyciu poziom insuliny szybko rośnie, a następnie gwałtownie spada. Efektem tego jest szybsze odczuwanie głodu i podjadanie. Będąc na diecie, warto więc sięgać po owoce o niskim indeksie glikemicznym. Są to na przykład jabłka i śliwki, które trawimy znacznie dłużej. Dzięki temu w organizmie odkłada się mniej cukru w formie tkanki tłuszczowej.
Owoce dostarczają nam cukrów prostych, dlatego warto po nie sięgać w pierwszej części dnia. Rano dodadzą nam energii. Po południu i wieczorem metabolizm jest spowolniony, dlatego wtedy cukry proste zostaną zmagazynowane pod postacią tkanki tłuszczowej.
Dziennie powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców. Porcja to 100 g, czyli mniej więcej tyle ile mieści się w dłoni. Owoce oprócz fruktozy, zawierają cenne składniki odżywcze. Nawet przechodząc na dietę odchudzającą, nie można całkowicie rezygnować z ich spożywania.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl