Trwa ładowanie...
wódka
04-10-2018 13:01

Jedyny w Polsce Festiwal Wódki i Zakąski po raz drugi!

W dniach 19-20 października 2018 r. w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10 odbędzie się druga edycja Festiwalu Wódki i Zakąski. To najważniejsze w roku święto dedykowane naszemu narodowemu trunkowi oraz polskiej tradycji wódki i zakąski. Po raz kolejny pokażemy, że Polska ma nie tylko swój słynny na całym świecie alkohol, ale także jego święto, które poziomem dorównuje najlepszym międzynarodowym festiwalom, celebrującym gorzelniczy dorobek poszczególnych krajów.

Jedyny w Polsce Festiwal Wódki i Zakąski po raz drugi!Źródło: flickr.com, fot: Soren Wolf
d3bwgml
d3bwgml

Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji – największą w Polsce strefę degustacji kilkuset szlachetnych wódek, nalewek i miodów, show barmańskich mistrzów świata, specjalną wystawę Muzeum Wódki na 100-lecie Niepodległości, targ zakąsek, a także strefę edukacji, w ramach której odbędzie się premierowa prezentacja najnowszej powieści Grzegorza Kalinowskiego, warsztaty kulinarne z Robertem Sową oraz prelekcje gwiazd światowej sceny koktajlowej. Zwieńczeniem Festiwalu będzie "Kolacja Mistrzów" z Bartoszem Węglarczykiem i jego gośćmi.

Po sukcesie zeszłorocznego Festiwalu, którego celem było kultywowanie polskiej tradycji "wódki i zakąski", organizator – Piotr Popiński i Dom Wódki - ponownie zapraszają wszystkich wielbicieli narodowego trunku do wspólnej celebracji.

- Wódka z zakąską to nieodzowna część naszej kultury. Tradycje produkcji wódki na ziemiach polskich sięgają XVI w. i jest to nasz najbardziej rozpoznawalny produkt eksportowy, z którego słyniemy na całym świecie. Z roku na rok przybywa wysokiej jakości wódek, co świadczy o stale podnoszącej się świadomości konsumenckiej. Kolejna edycja Festiwalu to także dowód na to, że mamy swoje miejsce na tle innych narodowych kultur alkoholowych i gastronomicznych, i że jesteśmy krajem, który swoje zna i swoje chwali – podkreśla Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Festiwalu Wódki i Zakąski. - W tym roku przygotowaliśmy dla Gości wiele atrakcji – m.in. największą w Polsce strefę degustacji, targ zakąsek, pokazy barmańskich mistrzów świata, prelekcje o historii wódki i zakąski w różnych okresach dziejowych naszego kraju oraz panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Fani koktajli będą mogli zobaczyć w akcji barmanów z kultowego American Bar w Hotelu The Savoy w Londynie, wybranego najlepszym koktajlowym barem świata minionego roku, a także kibicować w turnieju Bar Masters, w którym udział wezmą barmani z najlepszych koktajl barów z całej Polski. Pasjonaci historii będą mieli niepowtarzalną okazję bycia świadkami przekazania do pierwszego w Polsce Muzeum Wódki przy Pl. Teatralnym w Warszawie unikalnej kolekcji eksponatów, które wyemigrowały z naszego kraju do USA przed wybuchem II wojny światowej oraz zwiedzić okolicznościową wystawę "Muzeum Wódki na 100-lecie Niepodległości" – dodaje..

Ponadto, wśród innych ciekawych wydarzeń Festiwalu znajdą się: "Kolacja Mistrzów", w której Bartosz Węglarczyk i jego goście dyskutować będą o kulturze wódki w Polsce i na świecie oraz premierowa prezentacja najnowszej powieści Grzegorza Kalinowskiego "Śledztwo ostatniej szansy", w którą autor wplótł wiele ciekawych wątków związanych z alkoholowo-gastronomicznym życiem przedwojennej Warszawy.

d3bwgml

- Istotną rolą Festiwalu będzie także edukacja na temat wysokiej kultury i odpowiedzialnej konsumpcji oraz propagowanie wiedzy z zasad food & vodka pairingu. Zapowiadają się wyjątkowo ciekawe dwa dni i ze względu na bogaty program warto przyjść na Festiwal już od samego południa – podkreśla Piotr Popiński.

Festiwal ponownie będzie miał formę dwudniowego wydarzenia, podczas którego swoje wyroby zaprezentują najbardziej uznani producenci alkoholi, w kategoriach wódek, nalewek, miodów pitnych i likierów. Każdy odwiedzający będzie mógł spróbować - w cenie biletu - wszystkich rodzajów alkoholu, jakie będą prezentowane na stoiskach. Cena biletu zawiera również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i panelach dyskusyjnych. Dodatkowo, w specjalnie wydzielonej części odbędzie się "Targ Zakąsek", w którym, będzie można spróbować specjałów przygotowanych na tą okoliczność przez szefów kuchni warszawskich restauracji: Elixir by Dom Wódki, Oberży pod Czerwonym Wieprzem i Folk Gospody.

Co ważne, tegoroczna edycja festiwalu będzie pierwszą tego typu imprezą w Polsce, zorganizowaną w myśl idei "zero waste", tj. polityki ograniczania odpadów i zużycia plastiku.

- Festiwal Wódki i Zakąski to także dowód na to, że podobnie jak Hiszpanie zapraszają do siebie na tapas i wino, Niemcy na piwny Oktoberfest, Włosi na aperitivo, a Francuzi na wino i sery, my sami możemy wykreować modę na turystykę kulinarną do Polski. Podczas poprzedniego Festiwalu degustowaliśmy wódki, nalewki i alkohole, które najczęściej pojawiają się na polskich stołach, które znamy i uwielbiamy. Pokazaliśmy, że jeszcze lepiej można poczuć ich smak, serwując je w odpowiedniej temperaturze i w parze z dedykowanymi zakąskami. Zeszłoroczny Festiwal dowiódł także, jak wielkie jest zamiłowanie Polaków do dobrego polskiego trunku oraz podkreślił fakt, że umiemy pić alkohol kulturalnie, w tonie dobrej zabawy, poszukując nowych smaków, stąd jeszcze bardziej cieszymy się, że spotkamy się ponownie, by kultywować najlepsze tradycje kulinarne i gorzelnicze naszego kraju – dodaje Piotr Popiński.

d3bwgml

Atrakcje dla wszystkich

Bardzo ciekawym wydarzeniem inaugurującym II edycję Festiwalu Wódki i Zakąski będzie zaplanowana na piątek 19 października, o godz. 15.00, uroczystość przekazania do pierwszego w Polsce Muzeum Wódki przy Pl. Teatralnym w Warszawie kolekcji przedwojennych pamiątek po Casimirze J. Koszarskim - największym importerze polskich alkoholi do USA przed II wojną światową. To dzięki jego staraniom mieszkańcy Nowego Jorku, Chicago i innych amerykańskich metropolii raczyli się produktami polskich wytwórców, m.in. takich marek jak Kantorowicz, Baczewski czy Rektyfikacja Warszawska oraz ich wódkami, starkami i likierami, wytwarzanymi wg. staropolskich receptur. Ta fascynująca historia przedstawiona zostanie w specjalnej prezentacji "Amerykański Łącznik" i połączona z prezentacją kolekcji. Wydarzenie to jest jednym z przykładów pomostów łączących dziedzictwo gospodarcze i kulturowe Polski i Stanów Zjednoczonych.

Prawdziwym hitem zapowiada się „Kolacja Mistrzów”, której gospodarzem będzie Bartosz Węglarczyk, a jego rozmówcami zaproszeni goście – wybitne osobowości świata kultury, sztuki i mediów, którzy dyskutować będą o kulturze wódki w kontekście historycznym, kulturowym, obyczajowym i społecznym.

Dla fanów dobrych powieści prawdziwą gratką będzie możliwość spotkania z Grzegorzem Kalinowskim, autorem bestsellerowych powieści, w których barwnie opisuje życie międzywojennej Warszawy, z jej barami, restauracjami, szynkami i kawiarniami, naznaczającymi koloryt miasta. Spotkanie odbędzie się w ramach prezentacji najnowszej książki "Śledztwo ostatniej szansy", wydanej przez wydawnictwo Muza, będzie także możliwość spotkania z autorem i uzyskania autografu.

d3bwgml

Podczas Festiwalu, oprócz udziału w niezliczonych degustacjach kilkuset alkoholi, będzie można zgłębić wiedzę m.in. na temat kultury wódki i zakąski w czasach PRL-u, o której opowiedzą Wojciech Pasikowski – szef kuchni słynnej Oberży Pod Czerwonym Wieprzem, który gotował w kultowych restauracjach tamtych czasów Adria i Kongresowa oraz Michał Tkaczyk, szef kuchni warszawskiego hotelu Bristol. Obaj szefowie będą też gospodarzami warsztatów kulinarnych o sposobach parowania wódki z jedzeniem oraz jak zrobić pyszne zakąski, a Robert Sowa, szef kuchni restauracji N31, poprowadzi ekscytujące warsztaty zatytułowane "Pojedynek tatarów!".

O tym jak domowym sposobem zrobić wyjątkową nalewkę na swoich warsztatach opowie wybitny producent nalewek Karol Majewski, a barmanami z warszawskiego The Roots Bar&More pokażą jak domowym sposobem zrobić spektakularny koktajl. Oprócz tego, odbędzie się turniej barmański Bar Masters oraz pokazy Flair Show wielokrotnych Mistrzów Świata, Tomasza Małka i Marka Posłusznego. W pierwszym dniu Festiwalu będzie można poznać goszczących po raz pierwszy w Polsce barmanów z legendarnego American Bar w hotelu The Savoy w Londynie, wybranego najlepszym koktajlowym barem świata oraz wziąć udział w planowanych już od samego południa panelach i prezentacjach dotyczących branży barmańskiej oraz polityki "no waste" z francuskim mistrzem barmaństwa Hyacinthe Lescoet, członkiem Bartender Collective France.
O podniebienia gości zadbają szefowie kuchni warszawskich restauracji: Michał Szcześniak- szef kuchni Elixir by Dom Wódki, Małgorzata Marchewka - szef kuchni Folk Gospody oraz Wojciech Pasikowski - szef kuchni Oberży pod Czerwonym Wieprzem.

- Choć o wódce można mówić wiele – ciekawszym od słów doświadczeniem jest jej degustacja, stąd z nieskrywaną przyjemnością zapraszamy 19-20 października 2018 r. do Reduty Banku Polskiego na drugi w historii naszego kraju Festiwal Wódki i Zakąski. To jedyna w roku możliwość, aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się z największą w Polsce ofertą tradycyjnie polskich alkoholi, spotkać producentów oraz dowiedzieć się o ich pasji i produktach, a nawet poznać sekrety wytwarzania – podsumowuje i zaprasza Piotr Popiński.

d3bwgml

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest Piotr Popiński, biznesmen, restaurator, ekspert rynku gastronomicznego, doradca w polskich i międzynarodowych projektach branży HoReCa. Właściciel i Prezes Zarządu grupy gastronomicznej Good Food Concept, w skład której wchodzą: Dom Wódki z restauracją Elixir i Vodka Atelier, koktajl bar The Roots, sklep z alkoholami Elixir Boutique oraz kultowe warszawskie restauracje Oberża Pod Czerwonym Wieprzem i Folk Gospoda. Założyciel pierwszego w Polsce Muzeum Wódki, a także organizator Festiwalu Wódki i Zakąski. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gośćmi Festiwalu będą poszukiwacze dobrego smaku, zarówno goście indywidualni, jak i osoby związane z branżą HoReCa - restauratorzy, hotelarze, właściciele barów i barmani, szefowie kuchni, właściciele specjalistycznych sklepów, firmy cateringowe, a także dziennikarze, blogerzy i krytycy kulinarni.

Wszelkie szczegóły na www.festiwalwodki.com
Festiwal Wódki i Zakąski
Reduta Banku Polskiego, ul. Bielańska 10, Warszawa
19-20 października 2018 r., godzina 12:00-22:00
Serdecznie zapraszamy!

d3bwgml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwgml
Więcej tematów