Jedne z najzdrowszych bakalii. Pomogą uporać się z przykrym problemem
Suszona żurawina działa antybakteryjnie, pomaga na zakażenia dróg moczowych, uodparnia. Najzdrowszą przygotowuje się w piekarniku w temperaturze do 50 st. C
Suszona żurawina - kalorie i wartości odżywcze
Indianie Ameryki Północnej stosowali owoce żurawiny jako lek przeciwbólowy oraz środek na rany naskórka. Polskę porasta głównie żurawina błotna, owocująca najlepiej na podmokłych terenach, takich tak torfowiska. Ten drobny, czerwony owoc ma charakterystyczny, lekko cierpki smak. Właściwości zdrowotne suszonej żurawiny wynikają przede wszystkim z dużej zawartości antyoksydantów, witaminy C, błonnika pokarmowego oraz żelaza. Jakie działanie ma żurawina:
- antybakteryjne – pomaga przy zakażeniach dróg moczowych,
- ochronne na żołądek – zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów i jest naturalnym antybiotykiem,
- antyoksydacyjne - spowalnia starzenie się skóry,
- zapobiega tworzeniu się na zębach płytki, której obecność prowadzi do próchnicy,
Stugramowa porcja suszonej żurawiny to równowartość 320 kalorii, a źródłem energii są głównie węglowodany.
Moc owoców żurawiny
Suszona żurawina – zastosowanie i potrawy
Świeża żurawina jest zimowym przysmakiem, natomiast z właściwości smakowych i zdrowotnych suszonej żurawiny można korzystać do woli przez cały rok. Suszona żurawina doskonale komponuje się z serami pleśniowych, camembertem i brie, a także wędlinami pokrojonymi w plasterki. Przygotowane z niej przetwory – dżem, chutney czy sos – zdobyły ogromna popularność w Stanach Zjednoczonych.
Bez suszonej żurawiny Amerykanie nie wyobrażają sobie Święta Dziękczynienia. Dodaje się ją zarówno do nadzienia indyka, głównej potrawy podczas odświętnej kolacji, jak i w postaci sosu serwowanego z już upieczonym w piekarniku mięsem. Na co dzień warto dorzucać owoce suszonej żurawiny do owsianek, granoli, muesli, jogurtu naturalnego, muffinek czy ciast. Będzie pysznym i wartościowym składnikiem słodkiego nadzienia do naleśników. Żurawinę konserwują naturalne kwasy organiczne, można jej więc używać w kuchni jeszcze długo po zerwaniu
Suszona żurawina bez cukru - jak zrobić?
Kupowanie gotowej suszonej żurawiny niewiadomego pochodzenia, o nieznanym składzie to nie najlepszy pomysł. Produkt przygotowany samodzielnie nie zawiera dodatkowego cukru i można go bardzo długo przechowywać w woreczkach strunowych lub szczelnie zamykanych pojemnikach. Do zrobienia suszonej żurawiny używa się dojrzałych i wybarwionych owoców zebranych już po pierwszych przymrozkach – podobno są wtedy najsmaczniejsze. Dzięki procesowi odparowania z niej wody suszona żurawina zyskuje sporą przewagę nad surową: znika potencjalnie korzystne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów i bakterii.
Suszy się zawsze umyte i osuszone owoce. Najlepiej przygotowywać suszoną żurawinę w piekarniku, na blasze do pieczenia. Owoce nie mogą leżeć na niej zbyt ściśle podczas kilkugodzinnego suszenia w temperaturze około 40-50 st. C (koniecznie z uchylonymi drzwiczkami dla lepszego obiegu powietrza). Warto przemieszać je od czasu do czasu.